RAM Nedir, Ne İşe Yarar?

 RAM Nedir, Ne İşe Yarar?

İç donanım birimlerinden, sadece bilgisayar değil akıllı telefon veya tabletlerin olmazsa olmaz bir bileşeni olan RAM nedir, ne işe yarar, RAM çeşitleri ve kullanacağınız cihazda ne kadar RAM olmalı gibi RAM hakkında bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

RAM nedir?

Rastgele Erişimli Hafıza (Random Access Memory) RAM, mikro işlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur.

RAM ne işe yarar?

RAM bilgisayarın kısa süreli hafıza görevini üstlenen, oldukça hızlı bir bileşendir. RAM içerisinde anlık olarak veriler depolanır. Geçici olarak depolanan veriler, işlendikten sonra gerekli bileşene gönderildiği anda silinir. Silinen verilerin yerine ihtiyaç duyulan yeni veriler getirilir. Cihaz üzerinde yapılan her bir işlemde bu döngü tekrarlanır.

RAM ölçüm birimleri

RAM modülleri bayt cinsinden ifade edilmektedir. Örneğin; 256 MB, 512 MB, 1 GB, 2 GB, 4 GB, 8 GB, 16 GB gibi modüller halinde satılmaktadır.

RAM çeşitleri

Statik Ram (SRAM)

Statik RAM, yüksek hıza sahip olan RAM çeşididir. Ancak buna nazaran çok ta yüksek maliyete sahiptirler. Dolayısıyla büyük mimari yapılarda kullanılmaktadır. Bu nedenle küçük boyuta sahip olanları ön bellek amacı güdülerek kullanılmaktadır. Bu RAM türleri, devrelere entegre edilmiş durumdadır. Ve yenisi ile değişim süreci oldukça zordur.

Dinamik RAM (DRAM)

En popüler bellek türlerinden birisi olan DRAM’ler; özellikle düşük maliyete sahip olduğu için elverişlidir. Ayrıca daha küçük mimari yapılarda kullanılmaktadır. Ve makul hızlar sunması nedeni ile sistem hafızası olarak kullanılmaktadır. Sizler için özellikle uygun maliyet ve yüksek kapasiteye sahip çözümler sunmaktadır. Statik RAM’ler ile aralarındaki en büyük fark ise; SRAM’ler periyodik şekilde yenileme gerektirmez. Ancak DRAM yani Dinamik RAM’ler periyodik olarak yenileme gerektirmektedir.

Eş zamanlı dinamik RAM (SDRAM)

SDRAM ya da SDR SDRAM, 1993 yılında hayatımıza giren, günümüzde de hâlâ kullanılan bir DRAM alt kategorisi RAM türüdür. İsmindeki “eş zamanlı” ibaresi, işlemci saatiyle eş zamanlı olarak çalışabilmesinden geliyor. Kendi saat döngüsünü, işlemci saat döngüsüyle eşleyebildiği için veri transferi hızını dengeleyerek çok daha iyi bir performans sunuyor.

Çift veri hızlı eş zamanlı dinamik RAM (DDR SDRAM)

Elektronik devrelerde nabız yerine geçen, “saat işareti” denilen bir işaret vardır. Saat işareti, devre davranışlarını koordine etme amacıyla metronom olarak kullanılır. Her bir saat işareti iki kenar oluşturur. Bunlara yükselen ve alçalan kenar ismi verilir. “çift veri hızlı” (DDR) ismi, bir saat işareti başına yapılan işlem sayısı göz önünde bulundurularak verilmiş bir isimdir.

Çizimsel çift veri hızlı eş zamanlı dinamik RAM (GDDR SDRAM)

GDDR, aslında DDR SDRAM teknolojisinin bir alt kategorisi olarak geçiyor. Ekran kartları için özel olarak üretilen bu RAM çeşidi, günümüzün ciddi güç gerektiren oyunlarını çalıştırmak için bir zorunluluk. Tıpkı DDR çeşit RAM’lerde olduğu gibi, GDDR SDRAM’ler de kendi içinde GDDR2 ve GDDR5 gibi nesillere ayrılıyor.

En hızlı RAM türü nedir?

Statik RAM, yüksek hıza sahip olan RAM çeşididir.

RAM’in yüksek olması ne işe yarar?

RAM yani fiziksel ve sanal depolama alanını arttırmak, belki genel performansı iyileştirmez ama sizin bilgisayarınızda yapabildiğiniz görev seçeneklerini arttırabilir.

 • Oyunları “daha kaliteli” oynayabilirsiniz,
 • Photoshop gibi uygulamaları daha rahat kullanabilirsiniz,
 • Bilgisayarınız daha hızlı açılacaktır,

RAM özelliklerini nasıl öğrenebilirim?

Bilgisayarınızda ne kadar RAM yüklü olduğunu görmek için ;

 1. Öncelikle masaüstünüz üzerinde bulunan “Bu Bilgisayar” ya da “Bilgisayarım” simgesine tıklayın.
 2. Açılan pencerede boş bir yere “sağ tıklayın” ardından “Özellikler” kısmına tıklayın.
 3. Özelliklere tıkladığınızda size yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencerede yüklü olan RAM bellek miktarını görebilirsiniz.

Bilgisayarım en fazla kaç GB RAM kaldırır? Bilgisayarın maksimum RAM kapasitesi nasıl öğrenilir?

Bilgisayarın maksimum RAM kapasitesini öğrenmek için AIDA64 Extreme Edition (Everest Ultimate) adlı programı kullanabilirsiniz.

Öncelikle AIDA64 Extreme Edition (Everest Ultimate) programını aşağıdan indirin.

AIDA64 Extreme Edition (Everest Ultimate) İndir
 • Programı çalıştırdıktan sonra Anakart > Çipset yazan bölüme gelin.
 • Buradaki Bilgi alanında en fazla bellek miktarı bölümünde bilgisayarın ne kadar RAM desteklediği yazmaktadır.

Örneğin benim bilgisayar en fazla 16 GB RAM kapasitesini destekliyor.  

Telefondaki RAM ne işe yarar?

Telefonlarınızda bulunan RAM telefonunuzun ön belleğidir. RAM telefonda yaptığınız bir işlemi hafızasında saklar ve ihtiyaç olduğunda geri çağırarak işlemlerin hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Genel olarak telefon kullanıcılarının telefonunda ortalama 25 uygulama yüklü olur ve arka planda bu uygulamalara ait uzantıların çalıştığını görürsünüz. Arka planda çalışan uygulama Ram’den sürekli yer işgal eder.

Telefondaki RAM’in az olması telefonun yavaş çalışmasına, kasılmasına neden olmaktadır. Telefonda işlemci performansının tam olarak kullanılması ile akıcı bir kullanım elde etmek için mutlaka RAM miktarına dikkat etmek gerekiyor.

Telefonda ne kadar RAM olmalı?

Biliyorsunuz artık telefonlarla 4K video çekimler yapılabiliyor. Düşük boyutlu belleklere sahip olan telefonlarda yapılan çekim hafızaya işlenirken daha uzun bir süre geçiyor. Bunun için eğer 4K video gibi tercihleriniz varsa ve çok fazla oyun ve uygulama çalıştıracak bir akıllı telefon istiyorsanız mutlaka telefon Ram miktarınızı yüksek tercih etmeniz gerekli.

Daha hızlı bir şekilde hafızaya kayıt edilen dosyalar telefonun ekstra olarak ısınmasının da önüne geçecektir. Bu ayrıcalıklarla beraber bellek miktarının da en az işlemci kadar önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Peki telefonda 2 gb ram yeterlimi ?

2 GB RAM’e sahip olan bir telefonda, WhatsApp, Facebook, Chrome ve 4. bir uygulama açıldığında bile 500 MB boş RAM miktarı kalmaktadır. Aslında buna bakarsanız günlük kullanım için 2 GB RAM yeterli gibi görünüyor.   Zaten birçok akıllı telefon markası da fiyat performans odaklı olan akıllı telefon serilerinde bellek miktarını 2 veya 3 GB seviyesinde tercih ediyor.

Günümüzde üst seviye akıllı telefonlar için artık 4 GB’lık RAM miktarı standart hale geldi denebilir. Üst segment bir telefon için 4 GB çok çok ideal bir miktar. Diğer 6 GB ve 8 GB RAM’e sahip olan telefonlar satış hilesi için şişiriliyor.

Telefondaki RAM nasıl öğrenilir?

Telefonda bulunan RAM’i öğrenmek için CPU-Z ve AIDA64 uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar telefonunuzla ilgili bilgileri raporlayan ücretsiz uygulamalardır.

Bu uygulamalar sayesinde sadece telefon RAM Miktarı değil telefonunuzun donanımında bulunan tüm aygıtlar hakkında detayları görebilirsiniz. Uygulamalar tamamen ücretsizdir ve kullanım için telefonunuzu rootlamanıza gerek yoktur.

AIDA64 ve CPU-Z uygulamalarını aşağıda verdiğimiz linklerden indirerek kullanabilirsiniz.

AIDA64 Android
AIDA64
AIDA64
Developer: FinalWire Ltd
Price: Free+
AIDA64 IOS
‎AIDA64
‎AIDA64
Developer: FinalWire
Price: Free+
CPU-Z Android
CPU-Z
CPU-Z
Developer: CPUID
Price: Free+
CPU-Z IOS
‎CPU-Z
‎CPU-Z
Developer: ZEDGE MOBILE
Price: Free

RAM testi nasıl yapılır?

Bozuk RAM tespit etme için RAM testi programı olarak Memtest86 adlı yazılımı kullanabilirsiniz.

Bunların dışında, belleklerle beraber tüm bilgisayar bileşenlerini test edebilen birçok yazılım mevcut. Ancak özellikle belleklerinizi test etmek istiyorsanız sizlere Memtest86 adlı yazılımı öneriyoruz.

 1. Memtest86′yı buraya tıklayarak adlı adresten ISO formatında indirin.
 2. ZIP arşivi şeklinde inen yazılımı açıp ISO şeklinde dışarı çıkarın ve bu ISO’yu bir CD’ye yazdırın.
 3. Yazdırdığınız CD’yi takın ve sisteminizi bu CD üzerinden yeniden başlatın. Memtest86 bu yolla çalışmaya başlayacaktır.
 4. Sistem yeniden başladığında otomatik olarak Memtest86 karşınıza çıkacaktır. Buradaki ilk ekranda belleklerinize ve sisteminize dair çeşitli bilgiler bulabilirsiniz.

Memtest86 çalışmaya başladığında otomatik olarak belleğinizi test etmeye başlayacaktır. Eğer RAM’lerinizde bir sorun yoksa hiçbir uyarı mesajı çıkmayacaktır. Test bittikten sonra isterseniz emin olmak için testleri yeniden başlatıp üst üste yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Rastgele Erişimli Hafıza (Random Access Memory) RAM, mikro işlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur.
RAM bilgisayarın kısa süreli hafıza görevini üstlenen, oldukça hızlı bir bileşendir. RAM içerisinde anlık olarak veriler depolanır. Geçici olarak depolanan veriler, işlendikten sonra gerekli bileşene gönderildiği anda silinir. Silinen verilerin yerine ihtiyaç duyulan yeni veriler getirilir. Cihaz üzerinde yapılan her bir işlemde bu döngü tekrarlanır.

RAM modülleri bayt cinsinden ifade edilmektedir. Örneğin; 256 MB, 512 MB, 1 GB, 2 GB, 4 GB, 8 GB, 16 GB gibi modüller halinde satılmaktadır.

Statik RAM, yüksek hıza sahip olan RAM çeşididir.

RAM yani fiziksel ve sanal depolama alanını arttırmak, belki genel performansı iyileştirmez ama sizin bilgisayarınızda yapabildiğiniz görev seçeneklerini arttırabilir.
Oyunları “daha kaliteli” oynayabilirsiniz,
Photoshop gibi uygulamaları daha rahat kullanabilirsiniz,
Bilgisayarınız daha hızlı açılacaktır,

Bilgisayarınızda ne kadar RAM yüklü olduğunu görmek için ;
1- Öncelikle masaüstünüz üzerinde bulunan “Bu Bilgisayar” ya da “Bilgisayarım” simgesine tıklayın.
2- Açılan pencerede boş bir yere “sağ tıklayın” ardından “Özellikler” kısmına tıklayın.
3- Özelliklere tıkladığınızda size yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencerede yüklü olan RAM bellek miktarını görebilirsiniz.

Bilgisayarın maksimum RAM kapasitesini öğrenmek için AIDA64 Extreme Edition (Everest Ultimate) adlı programı kullanabilirsiniz.
1- Öncelikle AIDA64 Extreme Edition (Everest Ultimate) programını aşağıdan indirin.
2- Programı çalıştırdıktan sonra Anakart > Çipset yazan bölüme gelin.
3- Buradaki Bilgi alanında en fazla bellek miktarı bölümünde bilgisayarın ne kadar RAM desteklediği yazmaktadır.
Örneğin benim bilgisayar en fazla 16 GB RAM kapasitesini destekliyor.

Telefonlarınızda bulunan RAM telefonunuzun ön belleğidir. RAM telefonda yaptığınız bir işlemi hafızasında saklar ve ihtiyaç olduğunda geri çağırarak işlemlerin hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır
Genel olarak telefon kullanıcılarının telefonunda ortalama 25 uygulama yüklü olur ve arka planda bu uygulamalara ait uzantıların çalıştığını görürsünüz. Arka planda çalışan uygulama Ram’den sürekli yer işgal eder.
Telefondaki RAM’in az olması telefonun yavaş çalışmasına, kasılmasına neden olmaktadır. Telefonda işlemci performansının tam olarak kullanılması ile akıcı bir kullanım elde etmek için mutlaka RAM miktarına dikkat etmek gerekiyor.

Akıllı telefonda bulunan RAM’i öğrenmek için CPU-Z ve AIDA64 uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar telefonunuzla ilgili bilgileri raporlayan ücretsiz uygulamalardır.
Bu uygulamalar sayesinde sadece telefon RAM Miktarı değil telefonunuzun donanımında bulunan tüm aygıtlar hakkında detayları görebilirsiniz. Uygulamalar tamamen ücretsizdir ve kullanım için telefonunuzu rootlamanıza gerek yoktur.
AIDA64 ve CPU-Z uygulamalarını aşağıda verdiğimiz linklerden indirerek kullanabilirsiniz.

Bozuk RAM tespit etme için RAM testi programı olarak Memtest86 adlı yazılımı kullanabilirsiniz.
Bunların dışında, belleklerle beraber tüm bilgisayar bileşenlerini test edebilen birçok yazılım mevcut. Ancak özellikle belleklerinizi test etmek istiyorsanız sizlere Memtest86 adlı yazılımı öneriyoruz.
1- Memtest86′yı buraya tıklayarak adlı adresten ISO formatında indirin.
2- ZIP arşivi şeklinde inen yazılımı açıp ISO şeklinde dışarı çıkarın ve bu ISO’yu bir CD’ye yazdırın.
3- Yazdırdığınız CD’yi takın ve sisteminizi bu CD üzerinden yeniden başlatın. Memtest86 bu yolla çalışmaya başlayacaktır.
4- Sistem yeniden başladığında otomatik olarak Memtest86 karşınıza çıkacaktır. Buradaki ilk ekranda belleklerinize ve sisteminize dair çeşitli bilgiler bulabilirsiniz.
Memtest86 çalışmaya başladığında otomatik olarak belleğinizi test etmeye başlayacaktır. Eğer RAM’lerinizde bir sorun yoksa hiçbir uyarı mesajı çıkmayacaktır. Test bittikten sonra isterseniz emin olmak için testleri yeniden başlatıp üst üste yapabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın