Akıllı Telefon

OTA Güncelleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Cihaz üreticilerinin güvenlik ve geliştirmelerini kolayca alabileceğiniz OTA güncelleme nedir, OTA güncelleme nasıl yapılır bu yazımızda ele alacağız.

OTA güncelleme nedir, OTA güncelleme nasıl yapılır, OTA güncelleme güvenli mi gibi soruların cevaplarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kullanılan tüm elektronik cihazlar için güncelleme oldukça önem taşımaktadır. Cihaz üreticilerinin güvenlik ve geliştirmelerini kolayca alabileceğiniz OTA güncelleme nedir, OTA güncelleme nasıl yapılır bu yazımızda ele alacağız.

Cihaz üreticilerinin yazılım güncellemelerini cihazlara yüklemek gerek güvenlik gerekse uzun süre dayanıklılık açısından oldukça önem taşımaktadır.

Eskiden bir cihaz güncellemesi yapabilmemiz için cihaz yazılımını bir bilgisayar indirip kablo yardımı ile cihazlara yüklüyorduk. OTA güncelleme özelliği ile artık bu son bulmuş durumda.

OTA güncelleme nedir?

OTA (Over The Air), şebeke üzerinden güncelleme anlamına gelmektedir.

Teknolojik cihaz üreticileri piyasaya sunduğu cihazların (TV, Uydu, Akıllı Telefon, Akıllı Saat, Modem vb gibi) yazılımlarına bazı geliştirme ve güvenlik amaçlı güncelleme yayınlarlar. Bu güncellemeleri şebeke, ydu yada kablosuz bağlantılar üzerinden cihazlara indirilmesini sağlarlar. İşte OTA güncelleme yada OTA indirme tam olarak budur.

OTA Güncelleme (OTA Updates) sayesinde, herhangi bir bilgisayara yada başkaca bir terminale bağlantıya gerek kalmadan cihazlar güncellenebilmektedir.

OTA güncelleme nasıl yapılır?

OTA güncellemelerini almak için her cihaz üreticisi cihazlarının yazılım içlerine bir güncelleme menüsü bulundurmaktadır. En basitinden akıllı telefonlarda nasıl OTA güncelleme yapılacağından bahsedelim.

Akıllı telefonlara çıkarılan güncellemeler, eğer bu bir OTA güncellemesi olarak dağıtılacaksa cihaza güncelleme olduğuna dair bir uyarı gelir. Yeni yazılım duyuru bildirimi aldığınızda, güncellemeyi başlatmak için lütfen bildirim mesajını aşağı çekerek “Yazılım Güncelle” butonuna dokunun.

OTA güncelleme indirme

OTA güncelleme işlemine başlamadan önce cihaz şarjının en az %50 olmasına dikkat edin.

Bu güncellemeyi yapmak için telefonda internet bağlantısının olması gerekir. Hatta bu tip güncellemeler yüksek veri tüketimine yol açacağından kablosuz bir ağa bağlanılarak yapılması tavsiye edilir.

Eğer OTA güncelleme uyarısı alamıyorsanız manuel olarak  cihaz güncellemelerini kontrol edip varsa yeni güncelleme cihazınıza indirebilirsiniz.

OTA güncelleme yapmak için;

Android cihazlarda OTA güncelleme

  • Ayarlar > Cihaz Hakkında > Yazılım Güncellemeleri bölümünden yapılmaktadır.

ota guncelleme nedir nasil yapilir 1

IOS cihazlarda OTA güncelleme

Ayarlar  > Genel > Yazılım Güncelleme bölümünden yapılmaktadır.

ota guncelleme nedir nasil yapilir 2

Cihazınıza indirilen yeni yazılım, indirme işlemi tamamlandıktan sonra yüklenecektir.

OTA güncelleme güvenli mi?

OTA güncellemesi olarak ifade edilen şey sadece güncellemenin geliş şeklinden ibarettir. Yani sakıncalı bir durum olmadığı gibi çoğu üreticinin direkt dağıtım şekli olduğu için en güvenli güncelleme yoludur da diyebiliriz.

Genellikle Wi-Fi bağlantısı için uyarı veren bu güncellemeleri mobil şebeke yoluyla da yapmanız mümkündür. Bu uyarı sizin farkında olmadan mobil şebeke kullanıp operatörünüze fazla ücret ödemenizi engellemek için yapılır.

Bu yazımızda OTA güncelleme nedir, nasıl yapılır detaylı olarak anlatmaya çalıştık.

IOS cihazlarınıza kablosuz yada bilgisayarınızı kullanarak iOS güncellemesi yükleyebilirsiniz. Ayrıca iPhone güncelleme yapmıyor sorunu çözümünü buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz yıldız vermeyi unutmayın!
[Toplam: 0 oy Ortalama: 0 puan]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Birazdan yönlendirileceğiniz site harici bir sitedir.
ZoomTekno.com bu sitenin güvenliğinden veya yönlendirmiş olduğu sayfadaki içerikten sorumlu değildir.
Yönlendirileceğiniz adrese gitmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Link:
Linke 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Dilerseniz İptal butonuna basarak linke gitmekten vazgeçebilirsiniz İPTAL