Donanım

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Powerbank nedir, gücü ne olmalı, kaç kere şarj eder, Powerbank alırken nelere dikkat etmeli?

0
(0)

Akıllı cihazlardaki şarj sorununa çare olan Powerbank nedir, gücü ne olmalı, kaç kere şarj eder, Powerbank alırken nelere dikkat etmeli bu yazımızda ele alacağız.

Powerbank alırken nelere dikkat etmeli  yazımızda okuyabileceğiniz konu başlıkları;

 1. Powerbank nedir?
 2. mAh nedir?
 3. Powerbank 1a 2a nedir?
 4. Powerbank gücü ne olmalı?
 5. Powerbank telefonu kaç kere şarj eder ?
 6. Powerbank tehlikeli mi?
 7. Powerbank alırken nelere dikkat edilmeli?

Powerbank nedir?

PowerBank, genel olarak taşınabilir şarj cihazı olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra harici batarya ve taşınabilir harici şarj cihazı olarak da bilinir.

mAh nedir?

powerbank alirken dikkat edilmesi gerekenler 1

mAh (miliamper-saat), elektronik eşyalarda kullanılan pillerin sıfır derecesine gelip tamamen boşalana kadar cihaza sağlayabileceği enerji ölçüsü birimi olarak kullanılmaktadır.

Powerbank 1a 2a nedir?

Powerbankların üzerinde USB değerine göre bazen 1A, bazen 2A, kimi zamanlarda ise 2’nin üzerinde değerler ile karşılaşabilirsiniz.

Bu amper değişikliğini gösterir. 5v 2A çıkışa sahip bir şarj cihazı, 2000 mAh’lik bataryayı 1 saatte şarj eder.

Powerbank gücü ne olmalı?

Powerbank alacaksanız, 5000 – 7000 mAh seviyesinde minimum çıkış gücünün 1.5 Amper, 8.000 – 1000 mAh ve üzeri seviyedeki powerbankler için de çıkış gücünün minimum 2 amper seviyesinde olmasını tavsiye ediyoruz.

Powerbank telefonu kaç kere şarj eder ?

10.000 mAh’lik bir powerbank yani harici batarya aldınız. Şarj edeceğiniz cihazın bataryası ise 2000 mAh. Düz mantıkla 10.000 mAh powerbank ile, 2000 mAh’lik bataryayı 5 defa şarj edeceğinizi düşünüyorsunuz fakat burada devreye kayıplar giriyor.

Zaman ile artacak kondüsyon düşüşleri ve çevresel faktörlerle, 10.000 mAh’lik powerbank, minimum 2000 mAh’lik bir cihazı 4 – 4.5 kere tam kapasiteyle şarj edebilecektir.

Powerbank tehlikeli mi?

Fazla ısıya ve darbeye maruz kalan Powerbank’ler tabiiki tehlike teşkil ederler.  Ancak gelişen teknoloji ile pek çok üretici firma ciddi güvenlik önlemleri alarak, bu tehlikeleri en aza indirmeye çalışıyor.

Powerbank alırken nelere dikkat edilmeli?

Powerbank seçimi yaparken güvenilir markalar tercih etmek her zaman en doğru karardır. Çünkü kaliteli bir dış kaplama ve göremediğimiz iç alanda yeterli önlemin alınması oldukça önemlidir.

 1. Satın alacağınız powerbank kasası ısıya dayanıklı, alev almayan ve basınca karşı dayanıklı olmalıdır. Bütçenize göre yüksek kalite powerbankleri tercih edin.
 2. Acil şarj ihtiyacınız olduğunda akıllı cihazınızın saatlerce şarj olmasını beklemek istemezsiniz. Bu sebeple powerbank alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur hızlı şarj desteğidir
 3. Powerbank alırken bir adet port çıkışı olan cihaz yerine daha fazla çıkışı olan cihazlar tercih edilebilir. Birden fazla güç çıkışı olan powerbank aynı anda telefon ve diğer akıllı cihazları aynı anda şarj edebilir.
 4. Cihaz üzerinde içerisinde yer alan enerjiyi size gösterebilecek LED uyarıları bulunan cihazları tercih edin.
 5. Uzun bir yolculuk sırasında elektriğe ulaşmanız zor hale gelebilir. Bu nedenle powerbank şarj olurken aynı cihaz şarj edebilmesi gerekir.

Telefon neden patlar, şişmiş batarya nasıl anlaşılır, şişmiş batarya düzelir mi, şişen batarya garanti kapsamına girer mi gibi bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Son güncelleme: 7 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.