Tablet

Tablet Nasıl Hızlandırılır?

Tablet nasıl hızlandırılır yazımızda yavaşlayan tableti hızlandırmak için bazı ipuçları vereceğiz.

0
(0)

Tablet nasıl hızlandırılır yazımızda yavaşlayan tableti hızlandırmak için bazı ipuçları verecek ve bu konuda yardımcı olabilecek tablet hızlandırma programlarına yer vereceğiz.

Tablet neden yavaşlar?

Tabletin yavaşlamasına neden olacak başlıca faktörler şunlardır;

 1. Arka planda çalışan uygulamalar
 2. Açılışta çalışan uygulamalar
 3. Canlı duvar kağıtları
 4. Widget’lar.
 5. Çok fazla sistem gereksinimi duyan oyunlar
 6. Virüs ve kötü amaçlı yazılımlar.

Tablet nasıl hızlandırılır?

Tablet hızlandırmak için cihaz üzerinde bir kaç işlem yapmanız gereklidir. Tablet hızlandırma yöntemlerini aşağıda sunuyoruz.

Mutlaka güncellemeleri yapın

Android işletim sistemine sahip cihazlarınızda hızlandırma için ilk seçeneğiniz cihazı güncellemek olmalıdır. Mevcut sürümün üzerine yeni bir sürüm sunulmuş ise büyük ihtimalle performans iyileştirmelerini de içeriyordur.

Tablet güncelleme için Ayarlar > Cihaz Hakkında > Güncellemeleri manuel indir yolunu izleyebilirsiniz.

Kullanılmayan uygulamaları silin

Tablet’de işletim sistemine yeterli boş alan kalmazsa sistemde hatalar ve yavaşlamalar gözükebilir. Bu nedenden dolayı kullanmadığınız uygulama ve oyun varsa mutlaka kaldırın.

Uygulama önbelleğini temizleyin

Önbellek olarak bilinen “cache”, internet üzerinden yaptığınız aramaların bir süreliğine cihazının belleğinde depolanması anlamına gelir.

Akıllı telefonunuzda internet üzerinde gezinme yaptığınızda göz attığınız her şey önbelleğinizde parçalar halinde yer alır. Bu veriler, uygulamalarınızın daha hızlı bir şekilde önyükleme yapmasını sağlamak için toplanır ve bir daha aynı sitelere girmeye çalıştığınızda cihazınıza aynı verilerin indirilmesi gerekmez. Dolayısıyla siteler çok daha hızlı bir şekilde açılabilir ancak her şeyde olduğu gibi önbelleğe alınmış verilerin de fazlası zarar. Önbellek çok fazla dolarsa bu durum tableti yavaşlatacaktır.

Önbelleği temizlemek için;

 1. Ayarlar menüsünden Hafıza bölümüne girin.
 2. Önbelleklenen Veriler” kısmına dokunun ve silme işlemini onaylayın.
Animasyonları kapatın

Uygulama geçişlerinde yer alan animasyonlar tableti yavaşlatan faktörlerden birisidir. Animasyonları kapatarak tabletinizde hızlandırma yapabilirsiniz.

 1. Bunun için telefonunuzun Ayarlar menüsünden ‘Cihaz Jakkında‘ bölümüne gidin ve yapım numarasına üst üste 5 kere basın. Bu işlemi yaptıktan sonra “Artık geliştiricisiniz” yazılı bir mesaj ekranda görülecek ve geliştirici ayarları açılmış olacak.
 2. Bu işlemi tamamladıktan sonra telefonunuzun Ayarlar bölümüne geri dönün ve Geliştirici Seçeneklerini açın.
 3. Geliştirici seçeneklerinde “Geçiş animasyonu ölçeği” seçeneğinden animasyonları kapatabilir veya 1x yerine 0.5x yaparak tableti hızlandırabilirsiniz.
Otomatik Senkronizasyonu kapatın

Android cihazlarda bulut sistemini kullanarak fotoğraflar, rehber gibi bilgilerimizi anlık olarak yedekleyebiliriz. Ancak eğer bu senkronizasyon işlemleri gereksiz ise bunlar boş yere Ram’i ve bataryayı tüketecektir. Çünkü senkronizasyon işlemi arka planda sürekli çalışmaktadır.

Senkronizasyon seçenekleri arasında otomatik veya istenilen zamanda senkronizasyon gibi seçenekler yer almaktadır. Bunu dilediğiniz gibi ayarlayabilir veya gereksiz gördüğünüz senkronizasyonları kapatabilirsiniz.

Bunun için Ayarlar > Hesaplar yolunu izlemeniz yeterlidir.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatın

Telefonda bir uygulamadan çıktığınız zaman o uygulama arka planda çalışmaya devam eder. Bu da hem işlemcinizi gereksiz yere yorar hem de pil tüketimini artırır. Telefonun ayarlar kısmında uygulama ayarlarına ulaşarak arka planda boş yere çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz.

Widget kullanmayın

Widget‘lar, istediğiniz bilgilere hızlı bir şekilde göz atmanız için harikadır, ancak maalesef cihazınızı yavaşlatırlar. Bu bilgi pencereleri, güncel kalmak için sürekli olarak verileri çeker, böylece Ram’ı sürekli meşgul eder. Sadece hızı değil pil ömrünü ve internet paketinizi de etkiler. Bu nedenle sizin için çok önemli olmayan widget’ları kaldırmanızda fayda var.

 1. Widget’ın üzerine dokunarak basılı tutun.
 2. Ekranın üst tarafında çıkan çöp kutusu simgesine sürükleyerek kaldırın.
Farklı bir Launcher kullanın

Launcher kullanıyorsanız hafif ve sade bir Launcher seçmeye özen gösterin. Android akıllı telefon yada tabletleri kişiselleştirmek, renkli ve daha kullanışlı hale getirmek için kullanabileceğiniz Android Launcher nedir, ne işe yarar,  Launcher nasıl kurulur, en az şarj yiyen en iyi Android Launcher hangisi sorularının cevabını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Antivirüsü kaldırın

Antivirüs uygulamaları içinizin rahat olmasını sağlıyor ancak aynı zamanda Android’inizi yavaşlatabiliyor. Sadece Google Play Store, Appstore gibi resmi kaynaklardan uygulama yüklüyorsanız, zararlıya rastlama ihtimaliniz düşük olduğundan, antivirüs uygulamasını kaldırabilirsiniz.

Android Tablet hızlandırma programları

Smart Booster

tablet hizlandirma 1

 • Akıllı RAM Booster özelliği bulunan bu uygulama RAM temizliği yaparak gereksiz RAM kullanımını önler.
 • Uygulama yöneticisi ile çalışan fazla programları kapatmanıza olanak sağlar.
 • Google Play Store’da 5 milyondan fazla indirilme rakamına sahip oldukça popüler bir Boost uygulaması.
 • SD kart temizleme özelliği.
Smart Booster - Optimierer
Smart Booster - Optimierer
Developer: AntTek Mobile
Price: Free+

DU Speed Boostertablet hizlandirma 3

Bu uygulama ile tablet yada telefonu tek bir dokunuşla hızlandırabiliyorsunuz. Uygulamanın iddiası tek bir dokunuş ile telefonun mevcut hızını, %60 oranında artırmak. Aynı zamanda “gereksiz dosya silici” özelliğide var.

DU Speed Booster- Battery save
DU Speed Booster- Battery save

Android Booster

 • Yine tablet hızlandırmak için kullanacağımız bu uygulama ile %50’lik bir hızlanma artışı görülür.
 • Pil tasarrufu özelliği ile pil ömrünüzde olumlu olarak artışa gider.
 • Tıpkı diğer yardımcı programlar gibi gereksiz çerez dosyaları ve yüklenen uygulamaları ortadan tamamen kaldırır.
 • RAM optimizasyonu ile bellek temizliği yapar.
 • Ayrıca uygulama yedekleme özelliği ile bir sorun oluştuğu zaman tabletinizdeki uygulamaları geri yüklemenize olanak sağlar.
Booster & Cleaner - Keeps fast
Booster & Cleaner - Keeps fast
Developer: cxzh.ltd
Price: Free+

App Cache Cleaner

Adından anlaşıldığı gibi bir önbellek temizleme uygulaması olan App Cache Cleaner, gerçekten görevini çok başarılı yapan uygulamalardan biri. Arayüz konusunda kimi kullanıcıların beğenmediği uygulama, Android telefonların performansını arttırmabilmek için denenmesi gereken uygulamalar arasında gösterilebilir.

[buton buton_renk=”btn-primary” buton_baslik=”App Cache Cleaner indir” buton_link=”https://app-cache-cleaner.tr.uptodown.com/android”]

Advanced Task Killer

Advanced Task Killer, Android’inizde kullanabileceğiniz en iyi ve gelişmiş görev yöneticisi uygulamalarından biridir. Advanced Task Killer, uygulamaları teker teker elle sonlandırmanızı sağlar.

Advanced Task Manager
Advanced Task Manager
Developer: INFOLIFE LLC
Price: Free

Son güncelleme: 14 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.