Akıllı Telefon

Telefon Ekran Sararması Nasıl Düzelir?

Akıllı telefonlarda yoğun ve ağır kullanım sonucu ısınan parçalar ekrana zarar verir ve kalıcı yanık gibi görünen ekran sararması sorunu oluşur.

Telefon ekran sararması nedir, nasıl olur? Telefonun ekranı sarardı ne yapmalıyım? Ekran sararması nasıl düzelir? Ekran sararması garantiye girer mi?

Telefon ekran sararması neden olur?

Akıllı telefonlarda yoğun ve ağır kullanım sonucu ısınan parçalar ekrana zarar verir ve kalıcı yanık gibi görünen ekran sararması sorunu oluşur.

Telefon kullanıcısı, sms, çağrı ve diğer bazı mobil işlemleri uygulamasından dolayı kullanım halinde olan cihazın parçaları ısınır ve bu ısınma ekrana sararma olarak yansır.

telefon ekran sararmasi1

Telefonun ekranı sarardı ne yapmalıyım? Telefon ekran sararması nasıl düzelir?

Sararma ekranın sadece belirli bir kısmındaysa ekranı değiştirmek gerekir. Sararma eğer ekranın tamamındaysa gece modu açık kalmıştır.

Öncelikle telefonun ekranı tamamen sarardıysa Gece modu (Night Shift) nu kontrol edin.

Night Shift özelliğini kapattığınızda sararma ortadan kalkacaktır. Bu özelliğin kapatılması için ise Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Gece Modu kısmına girdikten sonra güneş içerisinde ayın bulunduğu ikona tıklayabilirsiniz.

Telefon Ekran Sararması Nasıl Düzelir?

Telefon ekranınızın belirli bir bölgesi kahverengiye benzer sarardı ise yaşanılan bu sorunun sebebi cihazın aşırı ısınmasıdır. Ekranın iç kısmındaki ön cam ile iç ekran arasında kullanılan film işlemci ve anakart üzerindeki benzeri ısınmadan dolayı yanık halini almaktadır.

Ekran sararması garanti kapsamına girer mi?

Ekran sararma sorunu garanti kapsamındadır.

Telefonu yere düşürdünüz yada telefon darbe aldığında iç ekran kırılması oluştuysa telefonunuzda ekran değişimi yapılması gerekmektedir. Peki iç ekran kırılması nedirön cam kırığı ile iç ekran kırığı nasıl ayırt edilir? İç ekran kırılması garanti kapsamına girer mi?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu