Mobil Ağ Kullanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Mobil Ağ yada Hücresel Ağ kullanılamıyor hatasını yazımızdaki adımları uygulayarak çözebilirsiniz.

Arama yapmak istediğinizde mobil ağ kullanılamıyor yada hücresel ağ kullanılamıyor hatası ile karşılaşıyorsanız bu hatanın çözümü için yazımızdaki adımları takip edebilirsiniz.

Mobil ağ kullanılamıyor yada hücresel ağ kullanılamıyor hatası hali hazırda mobil cihazınızda bir operatör bağlantısının bulunmadığını gösterir. Bu sorun olduğunda hiç bir şekilde arama yapılamaz, çağrı alınamaz, mobil veri aktif olmayacağı için internete girilemez.

Mobil Ağ Kullanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Mobil ağ kullanılamıyor yada hücresel ağa erişilemiyor sorunu operatör bağlantılı geçici bir sorun olabileceği gibi (bulunduğunuz konumda operatör hizmetinin olmaması yada sinyalin zayıf olması gibi) yazılımsal sorunlardan da kaynaklanabilmektedir.

Mobil Ağ yada Hücresel Ağ kullanamama sorununu çözmek için sizlere bir kaç yöntem önereceğiz.

Mobil ağ kullanılamıyor sorunu nasıl çözülür?

Mobil ağ kullanılamıyor yada hücresel ağ kullanılamıyor sorunu çözümü için:

  • Öncelikle sim kartınızın yuvaya doğru yerleştirildiğinden emin olun.
  • Telefonunuzun uçak modunda olmadığından emin olun. Uçak modu telefonunuzun şebekeye bağlanmasını engeller.
  • Telefonu yeniden başlatın.
  • Telefonu uçak moduna alın ve bir süre uçak modunda kalın. (15-20 sn. yeterli) Sonra uçak modunu kapatın.
  • Şebeke seçiminizi Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Ağlar > Erişim noktası adları üzerinden kontrol ederek doğru operatör isminin seçili olup olmadığına bakın.
  • Telefonun ağ ayarlarını Android’de Ayarlar > Ağ ve İnternet > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla, iPhone’da ise Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Ağı  > Ayarları Sıfırla yolunu izleyerek sıfırlayın.

Eğer bunlar işe yaramadıysa telefonunuzda bir donanım arızası oluşma ihtimali vardır. Sim kart yuvasında yada Anakart üzerinde bir sorun oluşmuş olabilir. Yetkili servise başvursanız iyi olur.

Telefonda geçersiz SIM veya SIM Kart takılı değil uyarısı görüyorsanız buradaki yazımızda verilen adımları uygulamanız sorunun çözümünde yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu