Yapışkan Tuşlar Nedir, Nasıl Kapatılır?

Yapışkan tuşlar hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Klavyede Shift tuşuna üst üste beş kez basılması durumunda aktif hale gelen yapışkan tuşlar nedir, ne işe yarar, yapışkan tuşlar nasıl kapatılır bu yazımızda ele alacağız.

Yapışkan tuşlar nedir, ne işe yarar?

Yapışkan tuş sistemi bir anda birden fazla tuşa basılarak yapacağınız işlemi, tuşlara aynı anda basmaksızın gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.  Yapışkan tuşlar Windows’un klavye kısayollarını kullanmaya olanak sağlayan Erişim Kolaylığı bölümünün bir özelliğidir.

Yapışkan tuş sistemi bir anda birden fazla tuşa basılarak yapacağınız işlemi, tuşlara aynı anda basmaksızın gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Mesela bir dosyayı kopyalamak istiyorsunuz bu işlem için CTRL+C kombinasyonunu yapmanız gerekiyor, yapışkan tuşlar özelliği açık ise CTRL tuşundan elinizi çekip C tuşuna basabilir ve kopyalama işlemini yapabilirsiniz.

Yapışkan tuşlar nasıl açılır?

Yapışkan tuşlar 5 kere Shift tuşuna bastığımızda aktif hale gelebilen tuşlardır. Eğer açılmıyorsa Yapışkan tuşları açmak için;

  • Denetim Masası > Erişim Kolaylığı Merkezi ‘ne girin.
  • Seçenekler arasında Klavye kullanımını kolaylaştır seçeneğine tıklayın.

Yapışkan Tuşlar Nedir, Nasıl Kapatılır?

  • Yazmayı kolaylaştır kısmı altında bulunan Yapışkan Tuşları Etkinleştir seçeneği yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Yapışkan Tuşlar Nedir, Nasıl Kapatılır?

Yapışkan tuşlar özelliği etkinleşecektir.

Yapışkan tuşlar nasıl kapatılır?

Yapışkan tuşları kapatmak için yukarıdaki adımları aynen takip edip Yapışkan Tuşları Etkinleştir yanında bulunan tiki kaldırın.

Klavye tuş değiştirme programıremapper yazılımı olan KeyTweak ile klavyede çalışmayan bir tuşa başka bir tuş atayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu