Donanım

Termal Macun Sürerken Nelere Dikkat Etmeli?

Bilgisayar donanımlarının sağlığı için oldukça önemli olan termal macun hakkındaki bilgileri yazımızdan okuyabilirsiniz.

0
(0)

Bu yazımızda Termal macun nedir, Termal macun sürerken nelere dikkat etmeli, Termal macunu nasıl sürmeli sorularını cevaplandıracağız.

Bilgisayar donanımlarının sağlığı için oldukça önemli olan termal macun hakkındaki bilgileri yazımızdan okuyabilirsiniz.

Termal macun nedir, ne işe yarar?

Termal macun, ekran kartı yada işlemci ile soğutucu blok arasındaki hava boşluklarını yok ederek, ekran kartı yada  işlemci üzerinde oluşan ısıyı soğutucu bloğa daha kolay bir şekilde aktaran macundur. Termal macun, işlemci ile soğutucu blok arasındaki hava boşlukların yok ederek, işlemci üzerinde oluşan ısıyı soğutucu bloğa daha kolay bir şekilde aktaran macuna denir.

Termal macunlar genellikle ısı iletimini daha hızlı yapması için tasarlanmış malzemeden üretilir. Bu yüzden termal macunlar havadan çok daha fazla ısı iletme özelliğine sahiptir.

İşlemci ile işlemci soğutucusu arasına sürülen termal macun, ısı iletimini önemli ölçüde artırır ve işlemcinin fazla ısınarak zamanla yanmasını engeller. Bu da yeni aldığınız bir işlemcinin çöpe gitmemesini sağlar.

Termal Macun nerelerde kullanılır?

Bu macunlar sadece bilgisayarlarımızda kullandığımız işlemciler üzerinde değil, ekran kartlarındaki grafik işlemcinin üzerinde, taşınabilir bilgisayarlarda hem işlemci hem de varsa harici grafik birimi üzerine ve hatta büyük anakart çipsetlerinin üzerinde bile kullanılabilir.

Ayrıca oyun konsolları başta olmak üzere, işlemci ve soğutucunun olduğu pek çok alanda termal macunu kullanabilirsiniz.

Termal macun türleri nelerdir?

Temel olarak üç tip termal macun vardır.

  1. Metal bazlı termal macunlar : Bu termal macun çeşidi  iyi performansa sahip oldukları için en popüler olanlarıdır. Bu macunlar, yüksek ısı iletkenliğine sahip olan çok az miktarda metal partikülüne sahiptir. Bu tip macunların bir dezavantajı vardır elektriksel olarak da iletken olmasıdır bu da daha sonra bir probleme neden olabilir.
  2. Seramik bazlı termal macunlar : Metal bazlı macunlara yakın bir performans gösteren popüler bir çözümdür, fark çok azdır (1-3C). Seramik bazlı macunlar çok küçük seramik parçacıkların bulunduğu termal olarak iletken bir malzemeden oluşur. Seramik bazlı macunların avantajı, elektrik iletmemeleridir.
  3. Silikon bazlı termal macunlar : Isıyı ileten termal pedlerdir. İyi ısı iletirler fakat macunlar kadar değil. Genellikle soğutma kitleri ile hazır bir şekilde gelirler.

Termal macun nerede satılır?

Bilgisayar malzemeleri satan yerlerde olur. Sanal alışveriş mağazalarından da alabilirsiniz.

Termal macun olmazsa ne olur?

Termal macunun temel görevi, işlemci üzerinde oluşan ısıyı, çok hızlı bir şekilde soğutucuya iletmektir. Soğutucu bloktaki daha serin yapı da, böylece işlemciyi soğutma görevini üstleniyor.

Termal macunu yenilemezseniz işlemciniz fazla ısınır. Bir donanımın fazla ısınması da onun için zararlıdır.

Termal macun sürerken nelere dikkat etmeli yazımıza termal macun çeşitleri ile devam edelim.

Termal Macun sürerken nelere dikkat etmeli?

  • Doğru miktarda termal macun kullanmaya özen gösterin.
  • Termal macun işlemcinin üstüne sürülmelidir.
  • Eski termal macunu mutlaka temizleyin.

İşlemciye Termal macun nasıl sürülür?

Termal macun iletken bir maddedir. Termal macunu sürerken, amacı dışındaki yerlere taşırmamanızı tavsiye ediyoruz.

termal macun surerken nelere dikkat edilmeli 1

Başlamadan önce Termal macun sürerken bilmeniz gereken en önemli şey, termal macunun işlemcinin üstüne sürülmesi gerektiğidir. Yani macun pimlerin olduğu alt aksana değil, model ve marka bilgisinin yazdığı üst metal muhafazaya uygulanır. Macunun anakartla ve soketlerle teması hiç de istemeyeceğiniz sorunlara neden olacaktır.

Buradaki yazımızda Overclock nedir, İşlemci, Ekran Kartı, RAM, Monitör Overclock nasıl yapılırOverclock garantiyi bozar mı gibi Overclock hakkında bir çok sorunun cevaplarına yer vereceğiz.

termal macun surerken nelere dikkat edilmeli 2

Termal macunu yenilemeden önce, eski ve sertleşmiş macunu hem soğutucu bloktan hem de işlemcinin üzerinden silmek en önemli konu.

Eğer eski termal macuna yönelik lekeler görüyorsanız, bu noktada bir uygulamaya ihtiyacınız yok gibi gözüküyor. Ancak devam etmekte ısrarcıysanız eski macunu isopropil alkolle temizlemeniz faydalı olacaktır. Bu sırada dozajı kaçırmamak ve alkolü diğer bileşenlerle asla ama asla temas ettirmemek önemlidir.

Eğer eski macun, sertleşmiş ve soğutucu blok ile işlemci birbirine yapışmış ise, soğutucuyu çekerken çok fazla zorlamamanızı tavsiye ediyoruz. Bu tip durumlarda, bilgisayarı biraz çalıştırıp, sonra bilgisayarı kapatıp, soğutucuyu çıkartabilirsiniz. Isıyla beraber, eski macunun akışkanlığı artacaktır ve böylece yapışma ihtimali daha da azalacaktır.

İşlemciye süreceğiniz macun miktarının hangi ölçüde olması gerektiğine dayalı resmi, evrensel bir kural yoktur.

Termal macun sürerken Termal macunu bol bir şekilde sıkmaktansa, işlemcinin tamamına yetecek bir şekilde, ince bir tabaka olacak şekilde yaymanız gerekmektedir.

Termal macun ne kadar dayanır?

Bazı termal macunlar 8 yıla kadar dayanıklı olsa da, fan temizliği ile beraber, yılda bir kere hem soğutucularınızı hem de macununuzu yenilemenizi tavsiye ediyoruz. Aldığınız termal macunun türü ve özellikleri de bu noktada oldukça önemli. Aldığınız termal macunun da özelliklerini ve yönergelerini okumayı ihmal etmeyiniz.

Soğutucunun her çıkarılmasında termal macunun yeniden uygulanması tavsiye edilir.

Termal macun, genellikle uzun sürede bozulmadan faaliyet gösterebilen bir macundur. Bu macun genellikle 4-5 sene gibi uzun süre sorunsuzca işlemcinizin üzerinde kalır. Bu uzun zaman sonrası bilgisayar yavaş yavaş ısınmaya başlar ve siz bu durumu erken fark ederseniz eski macunu temizleyip yenisini sürebilirsiniz.

Termal macun sürerken nelere dikkat etmeli yazımızda son olarak termal macun hakkında çok sorulan soruları cevaplayalım.

Termal Macun hakkında sık sorulan sorular

İşlemciye termal macun yerine ne sürülür?

Termal macunun yerini tutabilecek bir şey yoktur. Diş macunu falan sakın denemeyin bile.

Termal macun nasıl çıkar?

Islak mendili kenarlara fazla değmeyecek şekilde temizleyeceğiniz alanın üzerine bastırın ve bir süre bırakın. Kurumuş macun sıvıyı çekince yumuşar.
Yumuşayınca üstten yine ıslak mendille hafifçe bastırarak silin, bir kısmı çıkacaktır. Sonra bu adımları tekrarlayın, son kısımda gene birşeyler kalırsa tırnağınızla veya plastik bir spatulayla dikkatlice kazıyabilirsiniz.
Metal veya çok sert birşeyle kazımayın, işlemcinin temas yüzeyini çizersiniz. Islak mendil kullandıktan sonra yeni termal macun sürmeden önce mutlaka kurumasını bekleyin.

Termal macun sürmezsek ne olur? Işlemcinin termal macunu olmazsa ne olur?

Termal macunun temel görevi, işlemci üzerinde oluşan ısıyı, çok hızlı bir şekilde soğutucuya iletmektir. Soğutucu bloktaki daha serin yapı da, böylece işlemciyi soğutma görevini üstleniyor.
Termal macunu yenilemezseniz işlemciniz fazla ısınır. Bir donanımın fazla ısınması da onun için zararlıdır.

Termal macun işlemcide nereye sürülmeli?

Başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli şey, termal macunun işlemcinin üstüne sürülmesi gerektiğidir. Yani macun pimlerin olduğu alt aksana değil, model ve marka bilgisinin yazdığı üst metal muhafazaya uygulanır. Macunun anakartla ve soketlerle teması hiç de istemeyeceğiniz sorunlara neden olacaktır.

İşlemciye ne kadar termal macun sürmeli?

İşlemciye süreceğiniz macun miktarının hangi ölçüde olması gerektiğine dayalı resmi, evrensel bir kural yoktur.
Termal macunu bol bir şekilde sıkmaktansa, işlemcinin tamamına yetecek bir şekilde, ince bir tabaka olacak şekilde yaymanız gerekmektedir.

Son güncelleme: 7 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.