Kulaklık

Kulaklığın Tekinden Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Kulaklığın tekinden ses gelmiyor, kulaklığın teki çalışmıyor sorunu neden olur ve çözüm için ne yapmak gerekir yazımızda bulabilirsiniz.

4.6
(10)

Aramalar sırasında, müzik veya sesli mesaj dinlerken kulaklığın tekinden ses gelmiyor yada her iki kulaklıktan ses gelmiyor sorunu nasıl çözülür yazımızda ele alacağız.

Kulaklığın tekinden ses gelmiyor, kulaklığın teki çalışmıyor sorunu için öncelikle kulaklığınızı başka bir telefonda test etmenizi ve sorunun devam edip etmediğini kontrol etmenizi öneririz.

Bunu denediyseniz şimdi kulaklığın tekinden ses gelmiyor sorunu neden olur ve çözüm için ne yapmak gerekir bakalım.

Kulaklığın birinden neden ses gelmez?

Kulaklık farklı bir cihazda çalışmasına rağmen telefonunuza taktığınızda kulaklığın birinden ses gelmiyor ya da az ses geliyorsa bunun nedeni kulaklık soket arızası olabilir. Genellikle sıvı teması sonrası oksitlenme veya alınan darbeler sonrası sokette hasar görülmesinden bu sorun oluşabiliyor.

Kulaklık soket arızaları ile ilgili bilgileri yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Ama öncesinde aşağıda tavsiye ettiğimiz durumları kontrol edin.

kulakligin tekinden ses gelmiyor sorunu 1

Kulaklığın tekinden ses gelmiyor sorunu nasıl çözülür?

  • Telefonunuzun kılıfı varsa çıkarın.
  • Kulaklığı çıkarın ve düzgün bir şekilde tekrar takın. Kulaklık jakını kulaklık girişine takın ve Jakın kulaklık girişine tamamen girdiğinden emin olun.
  • Kulaklığın her iki başlığını da kontrol edin ve tıkanıklık olup olmadığına bakın. Tüm açıklıkları temiz ve yumuşak uçlu bir fırça ile temizleyerek tıkanıklıkları giderin.
  • Kulaklık girişinin içinde veya üzerinde tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Kulaklığı taktığınız giriş kısmı elbise pamuğu, kir, toz ve benzeri partiküller sebebi ile tıkanmış olabilir. Tıkanmaya sebep olan bu parçacıkları nazik bir şekilde herhangi bir kürdan yardımıyla kulaklık soketi dişlerine zarar vermeden temizleyebilirsiniz.
  • Telefonunuzun kulaklık girişini kontrol edin ve aşınma veya kırılma gibi hasarlar olup olmadığına bakın.
  • Telefonu yeniden başlatın ve en son yazılım sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.
  • Telefonu sıfırlayın. Android yada iPhone telefona format nasıl atılır, telefon nasıl sıfırlanır buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.
  • Telefonunuzda ikinci bir kulaklık kullanmayı deneyin. Denediğiniz ikinci kulaklık çalışıyorsa, ilk kulaklığınızı değiştirmeniz gerekir.

Tüm bunları yapmanıza rağmen eğer kulaklıklarda ses gelmeme sorunu devam ediyorsa büyük ihtimalle donanım sorununuz var.

Kulaklık farklı bir cihazda çalışmasına rağmen telefonunuza taktığınızda kulaklığın birinden ses gelmiyor ya da az ses geliyorsa bunun nedeni kulaklık soket arızası olabilir.

Kulaklık soketi arızası, genellikle sıvı teması sonrası oksitlenme veya alınan darbeler sonrası sokette hasar görülmesinden kaynaklı oluşmaktadır.

Kulaklık soketi değişimi alanında uzmanlaşmış ve tecrübeye sahip yetkili teknisyenler tarafından ve orjinal parça kullanılarak yapılmalıdır.

Apple ürünleri değişim fiyatlarınızı öğrenmek için buradaki iPhone onarım sayfasına bakabilirsiniz.

Kulaklık soketi değişiminde; cihaz içindeki bilgileriniz kesinlikle silinmez. Kulaklık sorunu ortadan kalkarak kulaklıklarınızı sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

Bunun için yardım almak için cihazınızı satın alma belgesiyle birlikte yetkili bir noktasına götürün.

Kulaklığın tekinden ses gelmiyor sorunu hakkında sıkça sorulan sorular

Kulaklık soketi arızası neden olur?

Kulaklık soketi arızası, genellikle sıvı teması sonrası oksitlenme veya alınan darbeler sonrası sokette hasar görülmesinden kaynaklı oluşmaktadır.

Kulaklık soketi değişimi nasıl yapılır?

Kulaklık soketi değişimi alanında uzmanlaşmış ve tecrübeye sahip yetkili teknisyenler tarafından ve orjinal parça kullanılarak yapılmalıdır.

Kulaklık soketi değişiminde bilgiler silinir mi?

Kulaklık soketi değişiminde; cihaz içindeki bilgileriniz kesinlikle silinmez.

Son güncelleme: 25 Ağustos 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 4.6 / 5. Toplam oylayan: 10

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.