Kulaklık

Kulaklığın Tekinden Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Aramalar sırasında, müzik veya sesli mesaj dinlerken kulaklığın tekinden ses gelmiyor yada her iki kulaklıktan da ses gelmiyor sorunu nasıl çözülür yazımızda ele alacağız.

Kulaklığın tekinden ses gelmiyor sorunu için öncelikle kulaklığınızı başka bir telefonda test etmenizi ve sorunun devam edip etmediğini kontrol etmenizi öneririz.

Bunu denediyseniz şimdi kulaklığın tekinden ses gelmiyor sorunu neden olur ve çözüm için ne yapmak gerekir bakalım.

Kulaklığın tekinden neden ses gelmez?

Kulaklık farklı bir cihazda çalışmasına rağmen telefonunuza taktığınızda tekinden ses gelmiyor ya da az ses geliyorsa bunun nedeni kulaklık soket arızası olabilir. Genellikle sıvı teması sonrası oksitlenme veya alınan darbeler sonrası sokette hasar görülmesinden bu sorun oluşabiliyor.

Ama öncesinde aşağıda tavsiye ettiğimiz durumları kontrol edin.

Kulaklığın tekinden ses gelmiyor sorunu çözümü

kulakligin tekinden ses gelmiyor sorunu 1

1# Telefonunuzun kılıfı varsa çıkarın. Kulaklığı çıkarın ve düzgün bir şekilde tekrar takın. Kulaklık jakını kulaklık girişine takın ve Jakın kulaklık girişine tamamen girdiğinden emin olun.

2# Kulaklığın her iki başlığını da kontrol edin ve tıkanıklık olup olmadığına bakın. Tüm açıklıkları temiz ve yumuşak uçlu bir fırça ile temizleyerek tıkanıklıkları giderin.

3# Kulaklık girişinin içinde veya üzerinde tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin.

Kulaklığı taktığınız giriş kısmı elbise pamuğu, kir, toz ve benzeri partiküller sebebi ile tıkanmış olabilir. Tıkanmaya sebep olan bu parçacıkları nazik bir şekilde herhangi bir kürdan yardımıyla kulaklık soketi dişlerine zarar vermeden temizleyebilirsiniz.

4# Telefonunuzun kulaklık girişini kontrol edin ve aşınma veya kırılma gibi hasarlar olup olmadığına bakın.

5# Telefonu yeniden başlatın ve en son yazılım sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.

6# Telefonu sıfırlayın. (Android yada iPhone telefona format nasıl atılır, telefon nasıl sıfırlanır buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

)

7# Telefonunuzda ikinci bir kulaklık kullanmayı deneyin. Denediğiniz ikinci kulaklık çalışıyorsa, ilk kulaklığınızı değiştirmeniz gerekir.

Bunun için yardım almak için cihazınızı satın alma belgesiyle birlikte yetkili bir noktasına götürün.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu