Akıllı Telefon

İç Ekran Kırılması Nedir? İç Ekran Kırılması Nasıl Anlaşılır?

İç ekran kırılması nedir, ön cam kırığı ile iç ekran kırığı nasıl ayırt edilir? İç ekran kırılması garanti kapsamına girer mi?

Telefonu yere düşürdünüz yada telefon darbe aldığında iç ekran kırılması oluştuysa telefonunuzda iç ekran değişimi yapılması gerekmektedir.

Peki iç ekran kırılması nedir, ön cam kırığı ile iç ekran kırığı nasıl ayırt edilir? İç ekran kırılması garanti kapsamına girer mi?

Yazımızın girişinde değindiğimiz gibi düşürme yada bir darbe sonucu telefon ekranında ekranda çatlaklar oluştuysa ve iç ekran zarar görmemişse telefonu kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak telefonda iç ekran kırılması oluştuysa ekran kozmetiğinin bozulması sonucu telefon kullanımında zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Telefonların üzerinde ekranı korumak için koruyucu bir cam bulunmaktadır. Bir darbe neticesinde kırılabilen bu cam genelde iç ekran kırıkları ile karıştırılır.

Ekran hasarları telefonun garanti kapsamına girmediğinden bir darbe sonucu telefon ekranında oluşan hasarlar acaba Kırılmaz cam mı kırıldı ekran mı gibi endişelere neden olmaktadır.

Telefonlarda kaç ekran bulunur?

Telefon ekranları ön cam, dokunmatik alan ve LCD panel olarak 3 kısımdan oluşmaktadır. Ön cam ve dokunmatik alan tüm telefonlarda tek parça halindedir.

İç ekran kırığı nedir?

Telefon düşürüldüğünde yada darbe aldığında ön cama uygulanan baskı sonucu dokunmatik alan dediğimiz iç camda kırık meydana gelir.

Hatta bazen bu tip darbelerde ön cama bir şey olmaz ancak kasaya gelen baskı yüzünden iç ekranda kırık ve çatlaklar oluşur. Bu kırıklar sonucunda Ekran çalışmaz, telefona görüntü gelmez, ekranda mürekkep dağılması gibi renklenmeler görünür. Telefonda iç ekran kırığının tanımı tam olarak da budur.

İç ekran kırıkları sadece darbelerden kaynaklanmayabilir. Uzun süreli oyun oynama sonucunda telefonun aşırı ısınması sonrasında ekran aşırı hassaslaşabilir ve en ufak bir baskıda iç ekranda çatlamalar oluşabilir.

Telefonun iç ekranı neden kırılır?

Telefona gelen darbe, yere düşürme yada batarya şişmesi gibi durumlarda iç ekran baskı altında kalabileceğinden iç ekran kırılması sorunları meydana gelmektedir.

Tüm bu etkenlerin yanı sıra uzun süreli oyun ve uygulama kullanımlarından aşırı ısınan telefonun iç ekranı da hassaslaşır ve kırılgan hale gelir. En ufak bir baskıda da iç ekran kırıkları oluşabilir.

İç ekran kırığı nasıl anlaşılır?

ic ekran kirilmasi nedir1

Telefonların üzerinde ekranı korumak için bir cam bulunduğunu yazımızın girişinde belirtmiştik. İşte bu koruyucu cam hasar aldığında ekran örümcek ağına benzer bir görünüme bürünür ve cihazdan görüntü almaya devam edersiniz, dokunmatik ekran bile bazen çalışmaya devam eder. Çünkü sadece üstteki cam kırılmıştır ve cihaz çalışmaya devam eder.

Ancak iç ekran hasarlarında durum çok daha da farklıdır. Bazen ekranda pembe, yeşil renkli çizgiler oluşur ve dokunmatik çalışmaz.

Kırılan ekranın değişim ücretleri bazen bir ikinci el telefon fiyatı kadar yüksek olabiliyor. Bu nedenle akıllı telefon kullanırken telefon ekranına kırılmaz cam takılmasında fayda vardır.

Ekranı kırılmış, ekranı açılmayan telefon formatlamak için Android ve IOS cihazlarda yapabileceklerinizi buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

İç ekran kırılması için tamir ve garanti prosüdürleri nelerdir?

İç ekran kırılması garantiye girer mi?: Hayır. Ekrana dair hiçbir kırılma resmi olarak garanti kapsamına girmez. Ekran kırılması, çatlaması durumları genelde kullanıcı kaynaklı olarak değerlendirilir ve garanti kapsamına girmez. Telefonunuzun ekranının kırılması durumunda servis “kullanıcı hatası” diye garanti kapsamında tamiri yada iç ekran değişimi ret edecektir.

İç ekranı kırığı ne kadara yapılır?: Cep telefonu düşürüldüğünde veya üzerine sert bir cisim geldiğinde ekran kırılması sorunu yaşanır. Bu kırık bazen sadece ön cam yüzdedir ve tamiri kolay şekilde yapılabilir.

İç ekran değişimi fiyatları telefon marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Örneğin iPhone’larda modele göre 200 TL’den başlayıp 1500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. iPhone iç ekran değişimi ve onarım fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.

İç ekran değişimi kaç gün sürer?: Bu telefonunuzu götüreceğiniz servisin yoğunluğuna göre değişir. İç ekran değişimi işlemi Servis yoğunluğu yoksa en erkan 3 saat süre verirler, ertesi gün alabilirsiniz yada 2 gün sonra da alabilirsiniz diyebilirler.

Telefonun iç ekranının kırılması nasıl önlenir?

Her türlü ekran kırığını önlemek için, kırılmaz kaliteli bir cam koruyucu film takmalı ve darbeleri emen kılıf kullanmalısınız. Özellikle temperli/curved ekran filmi önlem alınması açısından en iyi çözüm olacaktır.

Telefon kılıfı konusunda da seçici olun, telefonu elinize aldığınızda kullanımınızı engellemeyecek  ve ekran tarafında düz bir zemine koyduğunuzda, ekranın zeminle doğrudan temasını önleyen bir kılıf tercih etmeniz gerekmektedir. Bu sayede düşme yada çarpmalardan kaynaklanan darbelere karşı önlem almış olursunuz.

Ekranı kırık telefona Jelatin takılır mı?

Kırık ekranlı bir telefonu servise götürene kadar kırık ekranın daha da büyümemesi için kırık ekrana jelatin takılabilir.

İç ekran kırılması nedir yazımızda son olarak İç ekran kırılması ve iç ekran değişimi hakkında çok sorulan soruları cevaplayalım.

İç Ekran Kırılması hakkında sık sorulan sorular

İç ekran kırılması garantiye girer mi?

Hayır. Ekrana dair hiçbir kırılma resmi olarak garanti kapsamına girmez. Ekran kırılması, çatlaması durumları genelde kullanıcı kaynaklı olarak değerlendirilir ve garanti kapsamına girmez.
Telefonunuzun ekranının kırılması durumunda servis “kullanıcı hatası” diye garanti kapsamında tamiri yada değişimi ret edecektir.

İç ekranı kırığı ne kadara yapılır?

Cep telefonu düşürüldüğünde veya üzerine sert bir cisim geldiğinde ekran kırılması sorunu yaşanır. Bu kırık bazen sadece ön cam yüzdedir ve tamiri kolay şekilde yapılabilir.

İç ekran değişimi kaç gün sürer?

Bu telefonunuzu götüreceğiniz servisin yoğunluğuna göre değişir. Servis yoğunluğu yoksa en erkan 3 saat süre verirler, ertesi gün alabilirsiniz yada 2 gün sonra da alabilirsiniz diyebilirler.

İç ekran kırılması nasıl anlaşılır?

Telefondaki koruyucu cam hasar aldığında ekran örümcek ağına benzer bir görünüme bürünür ve cihazdan görüntü almaya devam edersiniz, dokunmatik ekran bile bazen çalışmaya devam eder. Çünkü sadece üstteki cam kırılmıştır ve cihaz çalışmaya devam eder.
Ancak iç ekran hasarlarında durum çok daha da farklıdır. Bazen ekranda pembe, yeşil renkli çizgiler oluşur ve dokunmatik çalışmaz.

Telefonun iç ekranı nasıl kırılır?

Telefona gelen darbe, yere düşürme yada batarya şişmesi gibi durumlarda iç ekran baskı altında kalabileceğinden iç ekran kırılması sorunları meydana gelmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu