Otomobil

ESP Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Electronic Stability Program (Elektronik Dengede Tutma Programı) ESP nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, ESP arızası nasıl anlaşılır gibi ESP hakkında tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

ESP nedir?

ESP (Electronic Stability Program) (Elektronik Dengede Tutma Programı), Otomobil manevralarını yaparken en doğru şekilde yapabilmesinin sağlanması için kullanılmaktadır. Her otomobilde kullanımı zorunludur. Kazaları önleyebilmek ve kazalar ile meydana gelebilecek can kayıplarını önleyebilmek için kullanılmaktadır.

Günümüzde birçok popüler otomobil üreticisi ESP veya ESC ismiyle bu sistemi kullanıcılarına sunuyor. Bu sistem, başka markalarda farklı isimlerle de kullanılıyor. Örnek vermek gerekirse; BMW ve Jaguar marka otomobillerde ESP yerine DSC bulunuyor. Buna benzer bazı markalarda; VDC, VSC, DTC de ESP ile aynı işlevi görüyor.

ESP ne işe yarar?

ESP, sürücünün ve araçtaki yolcuların güvenliğini sağlamak için geliştirilmiş elektronik bir sistemdir. Yağıştan dolayı yolun ıslak olması, hareket halindeyken aracın önüne aniden bir engel çıkması ya da aniden keskin bir viraja girmek sürücüyü ve yolcuları tehdit eden en büyük unsurların başında geliyor.

ESP sistemindeki bu stabilite, araçlarda dengeyi ve kararlılığı elektronik olarak sağlıyor. Denge ve kararlılıktan kasıt ise patinaj ya da başka bir sebep yüzünden aracın savrulmasını engellemek. Bunu da aracın fren sistemini kullanarak yapıyor. Bazı araba modellerinde ise motorun gücünü azaltıyor.

ESP hakkında en çok bilinen yanlış, virajları dönmeyi kolaylaştırdığı düşüncesidir. Oysa ESP’nin asıl amacı aracın savrulmasını engellemektir.

ESP nasıl çalışır?

ESP sistemi kullanıcı ile aracın her türlü davranışını ve her hamlesini kontrol eden bir sistemdir. Eğer kullanıcının hamlelerinde bir dengesizlik var ise ESP dengesizlik olduğu zamanlarda devreye girer. Araçta bulunan TCS, ABS sistemleri ile birlikte ESP sistemi de çalışır.

Otomobilin hareket halinde olduğu sırada aracın herhangi bir neden ile kaymaması veya savrulmaması için tekerleklerdeki dönüş sensörler ile algılanarak aracın hareketi kontrol edilir. Dört teker dengeli ve doğru dönüş yapılmış olunur. Araç bu sayede yola daha iyi tutunur. EPS sistemi hem aracın hem sürücünün hem de yolcuların herhangi bir zarar görmeden olası kazalarda kurtulabilmelerini sağlar.

ESP arızası nasıl anlaşılır?

ESP sistemi sürüş güvenliği açısından son derece önemlidir. Bu sistemin arıza yapması, aracın savrulması ve durmaması gibi sebeplerle kazalara yol açabilir.

ESP uyarı ışığı hareketsiz bir şekilde yanmaya başlıyorsa, otomatik bir ESP arızası olduğu halde basıldığında olaya dahil olamıyorsa ya da yol bilgisayarı yazılı ve sesli birtakım uyarılar veriyorsa ESP arızasından şüphelenilmelidir. ESP arızasının da birden fazla çeşidi vardır.

Anti-lock Braking System (Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi) yani ABS nedir, ne işe yarar, ABS nasıl çalışır, arabada ABS olup olmadığı nasıl anlaşılır gibi ABS hakkında sorulan soruların cevaplarını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz yıldız vermeyi unutmayın!
[Toplam: 0 oy Ortalama: 0 puan]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Birazdan yönlendirileceğiniz site harici bir sitedir.
ZoomTekno.com bu sitenin güvenliğinden veya yönlendirmiş olduğu sayfadaki içerikten sorumlu değildir.
Yönlendirileceğiniz adrese gitmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Link:
Linke 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Dilerseniz İptal butonuna basarak linke gitmekten vazgeçebilirsiniz İPTAL