Otomobil

ABS Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Anti-lock Braking System (Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi) yani ABS nedir, ne işe yarar, ABS nasıl çalışır, arabada ABS olup olmadığı nasıl anlaşılır gibi ABS hakkında sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

ABS nedir?

Anti-lock Braking System (Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi) yani ABS, araçlardaki fren sistemidir. Diğer bir deyişle kilitleme karşıtı bir sistem olarak tabir etmek mümkün

ABS nedir açıkladıktan sonra ABS ne işe yarar bakalım.

ABS ne işe yarar?

ABS fren sisteminin temel amacı hidrolik frenlerin araç tekerleklerini kilitlemesini önlemektir.

Frenin pedalına ani bir şekilde bastığınızda ABS sistemine sahip olmayan araçların tekerlekleri direksiyona bağlantıyı keser ve ani bir şekilde kitlenir. Kitlenme sonucunda aracınızın manevra kabiliyeti sıfıra düşer. Ani frenden sonra aracını kaymaya başlar ve önümüzdeki engele doğru sürüklenmeye devam edersiniz ve sonuçta kazadan kurtulamazsınız.

ABS sistemine sahip olan araçlarda aniden oluşan durumlarında tekerlekler durur. Sürücü koltuğunda oturan kişi sürüklenirken direksiyonu hafif bir şekilde çevirerek bir şekilde kazadan kolayca kurtulabilir.

ABS nedir yazımızda şimdi de ABS nasıl çalışır bakalım.

ABS nasıl çalışır?

ABS fren sistemi, her bir tekerleğin dönme hızını algılayan sensörlere sahiptir ve fren pedalına ani, sert basışlarda otomatik olarak devreye girerek güvenli bir sürüş sağlar. Her bir tekerleğin fren basıncını ve hangisinin kilitlenmek üzere olduğunu algılayan sensörler, aracın elektrik kontrol ünitesine sinyaller iletir.

abs nedir ne ise yarar nasil calisir1

Elektrik kontrol ünitesi de gelen sinyaller doğrultusunda, fren basınç seviyesini değiştiren ve böylece kilitlenmeyi önleyen hidrolik kontrol ünitesine komutlar gönderir.

ABS fren sistemi, dört tekerleğin fren basınçlarını birbirinden bağımsız olarak düzenler. Saniyenin 1/18’i kadar kısa bir sürede fren süresinin kısaltılmasını sağlayan ABS, sürücünün direksiyon hakimiyetini korur ve aracın yol tutuşunu sabit tutar.

Araçta ABS olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Aracınızda bu sistemin olup olmadığını anlamak istiyorsanız, bunun için önünüzde 2 yol bulunmaktadır. İlk olarak aracınızda kontağı çevirdiğinizde ABS ışığı yanıyorsa, bu aracınızda ABS sisteminin olduğunu göstermektedir.

Bunun dışında aracınızda ABS sisteminin olup olmadığını şu şekilde anlayabilirsiniz: Aracınız ile ani bir fren yaptığınızda tekerler kilitlenip bırakıyorsa, ve arkanızda kesik kesik tekerlek izleri oluşuyorsa, bu aracınızda ABS sisteminin olduğunu göstertir.

ABS nedir yazımız sona erdi.

Electronic Stability Program (Elektronik Dengede Tutma Programı) ESP nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, ESP arızası nasıl anlaşılır gibi ESP hakkında tüm soruların cevaplarını buradakiyazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu