Lightning Bağlantısında Sıvı Algılandı Ne Demek?

Lightning bağlayıcı ne demek? Lightning bağlantısında sıvı algılandı uyarısı neden çıkar? iPhone sıvı teması nasıl anlaşılır? iPhone sıvı temas göstergesi nerede bulunur?

Lightning bağlantısında sıvı algılandı uyarısı iPhone XS sonrası tüm iPhone modellerinde Lightning bağlantı noktasında sıvı yada nem tespit edildiğinde çıkmaktadır.

Bu sorunun nasıl çözüleceğine geçmeden önce Lightning kablosu hakkında kısa bir bilgi geçelim.

Lightning, bir USB şarj ve veri transfer girişi çeşididir.

Lightning kablosu (Lightning konnektörü), Apple tarafından üretilen veri transferi ve cihazı şarj için kullanılan bir güç bağlama aracıdır, Apple’ın mobil cihazlarını (iPhone, iPad, iPod) bir bilgisayara, monitöre, kameraya yada USB şarj aletine bağlamak için kullanılır.

Lightning Bağlantısında Sıvı Algılandı Ne Demek?

Lightning kablosu ile iPhone, iPad, iPod touch, AirPods, Magic Mouse, Magic Keyboard veya Magic Trackpad gibi cihazları şarj edebilir ve eşzamanlayabilirsiniz. (Telefon şarj girişleri hakkında daha fazla bilgiyi buradaki yazımızda bulabilirsiniz.)

Lightning kablosunu şarj etmek yada eşzamanlama yapmak için bağladığınızda eğer Lightning bağlantı noktasında sıvı varsa iPhone’unuz aşağıdaki gibi bir uyarı vermektedir.

Lightning Bağlantısında Sıvı Algılandı Ne Demek?

Lightning bağlantısında sıvı algılandı uyarısı, bağlantı noktasında, kabloda yada bağlı olunan aksesuarda bir sıvı yada nem olması durumunda ortaya çıkmaktadır. iPhone‘unuz bu uyarı sonrası şarj edilemez duruma gelir.

Eğer ısrarla Lightning bağlantı noktası ıslakken iPhone’unuzu şarj ederseniz, Lightning bağlantı noktasındaki veya kablosundaki iğneler korozyona uğrayıp kalıcı hasara yol açarak çalışmaz hale gelebilir.

Tüm bu riskleri bilerek eğer acil bir durumda iPhone’unuzu şarj etmek zorunda kalırsanız, Lightning kablosunu bağlayarak sıvı algılama uyarısını geçersiz kılıp iPhone’u şarj edebilirsiniz. Ama dediğimiz gibi bu riskli bir durum olacaktır.

Peki bu nasıl oluyor? iPhone’unuz sıvı ile nasıl karşılaşıyor?

  • Yağmurlu bir havada telefon görüşmesi yapılması,
  • İçilen bir şeyin sıçraması yada dökülmesi (kahve, meyve suyu gibi),
  • Telefonun sıvı teması olabilecek bir yerde bırakılması sonucunda iPhone’unuzda sıvı teması olabilmektedir.

iPhone‘da sıvı teması olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

iPhone’larda Sıvıyla Temas Göstergeleri (LCI) bulunuyor. Sıvı temas göstergesi Sim kart tepsisinin içerisinde bulunur.

LCI (Sıvı Temas Göstergesi) suyla veya su içeren bir sıvıyla temas ettiğinde etkinleşir. Sıvı temas göstergesi normalde beyaz veya gümüş rengindedir, bu gösterge sıvıya maruz kaldığında tamamen kırmızı olur.

Lightning Bağlantısında Sıvı Algılandı Ne Demek?

Tüm iPhone modellerindeki sıvı temas göstergesinin konumuna Apple’ın buradaki sayfasından daha detaylı olarak bakabilirsiniz.

Lightning bağlantısında sıvı algılandı uyarısını kaldırmak için ne yapmalı?

Lightning bağlantısında sıvı algılandı uyarısında yapacaklarınız şunlar olmalı:

  • Öncelikle iPhone’unuzdaki bağlı tüm kabloları çıkarın ve aksesuar bağlantılarını kesin.
  • iPhone’u Lightning girişi aşağı bakacak şekilde silkeleyin yada elinizle çok hafifçe vurarak fazla sıvının akmasını sağlayın.
  • iPhone’unuzu Lightning girişi aşağı bakacak şekilde, hava akımı olan kuru bir yerde en az 30 dakika kadar bekletin.
  • Bu işlemlerden sonra Lightning kablosunu tekrar takarak uyarının durumuna bakın.

Eğer sıvı algılandı uyarısı tekrar çıkıyorsa iPhone’unuzu hava akımı olan kuru bir yerde bir gün kadar tutun.

Şimdi bunlar yapmanız gerekenler bir de kesinlikle yapmamanız gerekenler var.

  • Kurutmak için, harici bir ısı kaynağı veya basınçlı hava kullanmayın.
  • Cihaz içine pamuklu çubuk yada kağıt havlu gibi şeyler sokmayın.
  • Cihazı pirince yatırmayın.

Birde şu var eğer, iPhone’unuzda herhangi bir sıvı teması olmadığından eminseniz ve bu uyarıyı alıyorsanız kablonuzda bir sıkıntı var demektir. Mümkünse ve varsa başka bir kablo deneyin.

Lightning bağlayıcı ne demek?

Lightning kablosu (Lightning konnektörü), Apple tarafından üretilen veri transferi ve cihazı şarj için kullanılan bir güç bağlama aracıdır.

Lightning bağlayıcı ne işe yarıyor?

Lightning kablosu, Apple’ın mobil cihazlarını (iPhone, iPad, iPod) bir bilgisayara, monitöre, kameraya yada USB şarj aletine bağlamak için kullanılır.

Lightning Bağlantısında Sıvı Algılandı uyarısı neden çıkar?

Lightning bağlantısında sıvı algılandı uyarısı, bağlantı noktasında, kabloda yada bağlı olunan aksesuarda bir sıvı yada nem olması durumunda ortaya çıkmaktadır. iPhone’unuz bu uyarı sonrası şarj edilemez duruma gelir.

iPhone sıvı teması nasıl anlaşılır?

iPhone’larda Sıvıyla Temas Göstergesi (LCI) bulunuyor. LCI (Sıvı Temas Göstergesi) suyla veya su içeren bir sıvıyla temas ettiğinde etkinleşir. Sıvı temas göstergesi normalde beyaz veya gümüş rengindedir, bu gösterge sıvıya maruz kaldığında tamamen kırmızı olur. 

iPhone sıvı temas göstergesi nerede bulunur?

Sıvı temas göstergesi Sim kart tepsisinin içerisinde bulunur. Tüm iPhone modellerindeki sıvı temas göstergesinin konumuna Apple’ın buradaki sayfasından daha detaylı olarak bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu