Otomobil

HDI Motor Nedir, Nasıl Çalışır?

HDI motor nedir, nasıl çalışır, hangi araçlarda TDI motor bulunmaktadır?

0
(0)

High Pressure Direct Injection  olarak bilinen HDI motor nedir, nasıl çalışır, hangi araçlarda TDI motor bulunmaktadır?

HDI motor nedir?

HDI Motor (High Pressure Direct Injection)  dizel motorlarda kullanılan bir sistemdir. 1997’den beri kullanılan HDI motorlar, motora yakıtı direkt püskürterek çalışırlar.

HDI motor nasıl çalışır?

HDİ motorlar motora yakıtı direkt olarak püskürterek çalışmaktadır.

Elektronik olarak kontrol edilmekte olan enjektörler yüksek basınç altında (1350 bar) tutulan ortak bir yakıt besleme yoluna bağlıdır. Ortak yakıt yolu sistemine özgü çok hassas bir elektronik beyin motor sıcaklığı, hava sıcaklığı, atmosferik hava basıncı ve hatta gaz pedalının konumu da dahil bir çok parametreyi gözlemler. Bu faktörleri göz önüne alan elektronik beyin otomobilin motoru içindeki yakıt besleme, püskürtme basıncı ve yakıtın silindirlere püskürtülme hızı gibi işlemleri düzenler.

Enjektörler her silindirin içine tam olarak belirlenmiş miktarda yakıtın püskürtülmesini sağlayan değişken kontrol kafalarına sahiptir. Ayrıca elektronik beyin yakıtın silindirlere en doğru zamanda püskürtülmesini garantiler.

HDI motor özellikleri

HDI motorlar ilk olarak Peugeot otomobillerinde kullanılmıştır. 1997 yılında uygulanan bu dizel motorun en büyük özelliği yakıt tasarrufu sağlaması ve çevreye duyarlı olmasıdır. Yakıt enjeksiyonunda dizel yakıtı 1800 bar ile yüksek basıçta püskürteren yakıttan maksimum verimi almaktadır.

High Pressure Direct Injection ismi ile bilinen bu motor teknolojisi, diğer dizel motorlara göre yaklaşık %50 oranında emisyon gücü sağlamaktadır.

HDI motor hangi araçlarda var?

Günümüzde Peugeot 107, Citroen’in bazı modelleri, Mini Cooper ve Fiat marka bazı araçlarda HDI motor teknolojisi kullanılmaktadır.

Jet Turbo Dizel (direkt enjeksiyonlu yakıt sistemi) olarak bilinen JTD motor nedir, nasıl çalışırhangi araçlarda JTD motor bulunmaktadır?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.