Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır? (Patlak Amortisörün 6 Belirtisi)

Bozuk yada patlak amortisör nasıl anlaşılır? Patlak bir amortisör nelere zarar verir? Patlak amortisör muayeneden geçer mi?

Bozuk yada patlak amortisörü anlamanın bazı yolları bulunmaktadır. Bunlardan en pratiği amortisörlere esneme testi yapmaktır.

Amortisörler, bir araçta sürüş esnasında meydana gelen sarsıntı ve titreşimlerin şiddetini ve etkisini azaltmak için kullanılan süspansiyon sistemleridir.

Aracın sürüş güvenliği, yol tutuşu ve konforu amortisörler sayesinde sağlanır.  Bu süspansiyon sistemi sayesinde, yol üzerinde oluşan bozukluklardan kaynaklanan sertlikler emilir ve hem araca olan zararlar önlenir, hem de kabin içinde konfor sağlayarak şoförün araç üzerindeki hakimiyetini yükseltilir.

Amortisörler 4 tekerleğin her birinde bulunur.

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır? (Patlak Amortisör Belirtileri)

Amortisör sisteminin 3 temel görevi vardır.

  1. Yoldaki engebelerin ve bozuklukların hissedilmemesi,
  2. Aracın yola tutunma ve yol tutuş olarak adlandırılan sürüş konforunu sağlaması
  3. Sağlam dönüş kabiliyeti.

Günümüz teknolojisinde amortisörler 80.000 km. dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak bu aracın kullanıldığı yol şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle güvenli ve konforlu bir sürüş için amortisörlerin her 20 bin kilometrede bir kontrol edilmesi gerekiyor.

Bozuk yada patlak amortisör nasıl anlaşılır?

Bir amortisörün bozuk yada patlak olup olmadığını anlayabileceğiniz bir takım yöntemler bulunmaktadır. Patlak amortisör genellikle araç sürücünün anlayabileceği belirgin belirtilere yol açar. 

  • Aracınızla kasise girdiğiniz zaman ses çıkarıyorsa,
  • Aracınız esnediği zaman sağından solundan gıcırtılar geliyorsa,
  • Amortisörün altından yağ sızıntıları çıkmaya başladıysa,
  • Araç yoldayken geziniyorsa,
  • Araç yere daha basık görünüyorsa, 
  • Aracın lastikleri içeri ya da dışarı doğru bir görüntü almışsa,

amortisörünüzün bozuk yada patlak olması muhtemeldir.

Ayrıca patlak amortisörü anlamak için aracınıza bir esneme testi yapabilirsiniz. Kaputa elinizle bastırıp hızlı bir şekilde bıraktığınız zaman sağlam amortisörün olduğu kısım yavaşça toparlanır ve ikiden fazla esnemez. Patlak amortisörün olduğu kısım ise daha uzun süre yukarı ve aşağı esnemeye devam eder.

Peki patlak bir amortisör nelere zarar verir?

Patlak yada bozuk amortisörün araç üzerindeki etkileri bulunmaktadır.

Patlak bir amortisör lastiğin yola temasında dengesizlikler oluşturarak aracın yol tutuş kabiliyetini zayıflatır. Bunların yanında bozuk amortisör direksiyonda sertliğe, fren sistemin zayıflamasına ve fren mesafesinin uzamasına neden olur. Tüm bunlar güvenli bir sürüşü tehlikeye atar.

Amortisörler patladığı zaman en kısa sürede mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Ancak amortisör değişimleri aracın marka ve modeline göre yüksek fiyatlara çıkabiliyor. Eğer değiştiremiyorsanız amortisörü tamir ettirebilmeniz yada tamir edilmiş bir amortisörde taktırabilmeniz mümkün.

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır? (Patlak Amortisör Belirtileri)

Amortisör değişimleri çift olarak yapılmalıdır. Yani ön sağ amortisör patlak ve değiştirilmesi gerekiyorsa ön sol ile birlikte takım olarak değiştirilmelidir. Neden böyle yapılıyor diye sorarsanız ön iki amortisörden birisi yeni birisi eski ise aracın denge sistemi bozulur ve yol tutuşundan azalmalar meydana gelir.

Bu arada çokça soruluyor patlak amortisör muayeneden geçer mi diye. Evet arkadaşlar patlak amortisör Tüvtürk istasyonlarında tespit edilemiyor. Muayeneye takılmaz yani.

Electronic Stability Program (Elektronik Dengede Tutma ProgramıESP nedirESP ne işe yarar, nasıl çalışır, ESP arızası nasıl anlaşılır gibi ESP hakkında tüm soruların cevaplarını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Amortisör hakkında sık sorulan sorular

Amortisör patlak olursa ne olur?

Patlak bir amortisör lastiğin yola temasında dengesizlikler oluşturarak aracın yol tutuş kabiliyetini zayıflatır.

Amortisör bozuksa ve değişmezse ne olur?

Bozuk amortisör direksiyonda sertliğe, fren sistemin zayıflamasına ve fren mesafesinin uzamasına neden olur. Tüm bunlar güvenli bir sürüşü tehlikeye atar.

Amortisörün ömrü kaç KM dir?

Günümüz teknolojisinde amortisörler 80.000 km. dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak bu aracın kullanıldığı yol şartlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Amortisör değişimi ne zaman yapılmalı?

Amortisörler 80.000 km. dayanacak şekilde tasarlanmıştır. güvenli ve konforlu bir sürüş için amortisörlerin her 20 bin kilometrede bir kontrol edilmesi gerekiyor.

Amortisör nasıl değiştirilmeli?

Amortisör değişimleri çift olarak yapılmalıdır. Yani ön sağ amortisör patlak ve değiştirilmesi gerekiyorsa ön sol ile birlikte takım olarak değiştirilmelidir.

Amortisör neden çift değiştirilir?

Ön iki amortisörden birisi yeni birisi eski ise aracın denge sistemi bozulur ve yol tutuşundan azalmalar meydana gelir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu