Akıllı Saat

Akıllı Saat Nedir, Hangi Amaçla Kullanılır?

Akıllı saat nedir, akıllı saat hangi amaçla kullanılır, akıllı saatlerin özellikleri.

Son zamanlarda oldukça popüler olmaya başlayan, giyilebilir teknoloji ürünlerinden Akıllı saat nedir, akıllı saat hangi amaçla kullanılır, akıllı saatlerin özellikleri ve piyasada bulunan en iyi akıllı saatlere bu yazımızda yer vereceğiz.

Akıllı saat nedir yazımızda bulunan konu başlıkları;

 1. Akıllı Saat nedir ?
 2. Akıllı saat hangi amaçla kullanılır?
 3. Akıllı Çocuk Saati nedir?
 4. İlk akıllı saat
 5. Akıllı saatlerin özellikleri
 6. Akıllı saat telefon olarak kullanılır mı?
 7. Akıllı saat için sim kart gerekli mi?
 8. En iyi akıllı saat hangisi?

Akıllı Saat nedir ?

Akıllı saat, normal bir saat gibi kola takılabilen, çoğunlukla dijital bir ekranı olan ve içinde küçük çapta bir bilgisayar bulunduran mobil bir elektronik cihazdır. Akıllı saatler giyilebilir teknoloji ürünleridir.

Akıllı saat hangi amaçla kullanılır?

Akıllı saatler geniş fonksiyon yelpazesi ile klasik saatlerden ayrılırlar.  Akıllı saatlerde en yaygın bulunan özellikler aşağıdakilerdir:

 • Telefon bildirimleri (çeşitli uygulama, mesaj bildirimleri vb.)
 • Telefon konuşması yapabilme
 • Nabız ölçme
 • Spor takibi yapma
 • Uyku kalitesi ölçme
 • Çeşitli uygulamalar açabilme (Spotify, Evernote, Shazam vb.)
 • Adım sayma, kalori ölçme gibi aktivite takibi
 • Çalar saat
 • GPS
 • Müzik kontrolü

Akıllı Çocuk Saati nedir?

akilli saat nedir hangi amacla kullanilir 1

Akıllı Çocuk Saatleri anlık olarak çocuklarınızı takip edebildiğiniz, dilediğinizde bir telefon görevi görüp iletişim kurabildiğiniz, sesli mesaj alış verişi yapabildiğiniz kısacası çocuğunuz için bir telefonun sağladığı, gerçekten ihtiyaç duyulan neredeyse her şeyi hatta daha fazlasını çocuk sağlığınıda göz önünde tutarak sunan güvenlik cihazlarıdır.

Akıllı Çocuk Saatleri en güzel özelliklerinden biri anlık konum takibi yapabilmektir. Bu sayede çocuğun her an nerede olduğunu takip edilebilinir.

İlk akıllı saat

akilli saat nedir hangi amacla kullanilir 2

İlk akıllı saat 2012 yılında çıkmış olup, üretici firması Pebble’dır. İlk akıllı saat temel özelliklere sahip, siyah beyaz LCD ekran bulunan ve titreşim özelliğide yer alan bir saati ve ilk akıllı saat 1 milyon satmıştır.

Akıllı saatlerin özellikleri

 • Bildirim alma

Akıllı telefonlar, önemli olaylardan yada etkinliklerden sizi haberdar etmek için bildirimler yollar. Bildirim türler farklılık gösterebilir. Örneğin, akıllı telefona bağlı akıllı saatler, telefona gelen tüm bildirimleri bileğinizdeki akıllı saate iletebilir. Bazı akıllı saatler ise çok basit işlemler yapmanıza olanak sağlar. Mesela en yeni Apple Watch akıllı saati bir düşme sensörü içerir. Saatiniz takılıyken düşerseniz, saat sonraki hareketlerinizi takip eder, eğer bir değişiklik algılamazsa size bir dizi bildirim yollar. Yolladığı bildirimlere yanıt vermemeniz durumunda, akıllı saat sizin yaralandığınızı var sayar ve yetkilileri sizin için uyarır.

 • Uygulama kullanımı

Çoğu akıllı saat telefonlara gelen bildirimleri bildirme özelliğine sahiptir. Ancak bir akıllı saatin gerçekten iyi olması için uygulamaları desteklemelidir. Apple ve Google zamanla uygulamaları değiştirebilir. Akıllı saatiniz bu değişimleri desteklediği sürece iyidir.

Ancak, dalış yada yürüyüş sporları gibi temel amaçlara yönelik akıllı saatler, genellikle başka uygulama ekleme olanağı tanımadan, sadece amaca yönelik uygulamaları desteklerler.

 • Medya yönetimi

Akıllı telefonlar ile eşleştirilen akıllı saatlerin çoğu medya oynatmayı yönetebilir. Örneğin, Apple AirPod’ları kullanarak bir iPhone’da müzik dinlerken, müziğin sesini ayarlamak yada müziği değiştirmek için Apple akıllı saatinizi kullanabilirsiniz.

Sesli aramalara cevap verme: Eskiden çizgi roman okuyanlar yada bilim kurgu meraklıları bilir. Saatini telefon gibi kullanan kahramanlar olurdu. Geçmişte ütopya olan teknoloji akıllı saatler sayesinde artık mümkün. WatchOS veya WearOS işletim sistemlerini çalıştırabilen modern akıllı saatler ile saatinizi telefon gibi kullanabilirsiniz.

 • Spor takibi

Çok sert sporlar yapıyorsanız akıllı saatler size uygun olmayabilir. Yine de, birçok akıllı saat, kalp atış hızı ve egzersizlerinizi takip etmenize yardımcı olacak adım sayar içerir.

 • GPS

Akıllı saatlerin çoğu konumuzu izlemek için GPS kullanır.

 • Uzun pil ömrü

Modern akıllı saatler sizi gün boyu idare edecek uzun pil ömürlerine sahiptir.

En iyi akıllı saat hangisi?

Dış görünüşleriyle pek çok seçenek sunan akıllı saatler, Android ve iOS uyumlu olarak sunuluyor. En uygun akıllı saat, ihtiyaçlara göre kişiden kişiye değişmektedir. Günümüzde adından söz ettirmiş önemli saatlerin markaları şunlardır.

Akıllı saat nedir, akıllı saat hangi amaçla kullanılır yazımızda son olarak akıllı saatler hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını verelim.

Akıllı saatler hakkında sık sorulan sorular

Akıllı saat telefon olarak kullanılır mı?

Evet kullanılırlar. Telefonla eşleştirilen her akıllı saat telefon olarak kullanılabilir.

Akıllı saat için sim kart gerekli mi?

Akıllı saatlerin geneli telefonla eşleştirilerek kullanılır. Ancak sim kart takılabilen ve telefon olmadan da kullanılabilen saatlerde vardır.

Akıllı saat sağlığa zararlı mı?

Akıllı saatler her kablosuz cihaz gibi radyasyon yayarlar, ancak yayılan bu radyasyon miktarı DNA’yı değiştirmek için gereken enerjiye sahip değildir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu