WiFi Mesh Teknolojisi Nedir?

Wi-Fi Mesh sistemleri nedir, ne işe yarar, Mesh ağı hangi avantajları sunuyor?

WiFi Mesh teknolojisi, kablosuz bağlantı alanında hızla öne çıkmaya başlayan, bağlı olunan ağda kopma sorunu yaşatmayan bir teknoloji.

Ev yada çalışma ortamınız büyükse kablosuz internet bağlantısı her bölüme yeterli seviyede ulaşamayabiliyor.  Çok katlı, çok odalı büyük evler yada büyük iş yerlerinde kablosuz ağlarda kopmalar, bağlantı sorunları sık sık olmaktadır.

Router yani Yönlendiriciler (menzil geliştiriciler) ile bu tip bağlantı sorunlarını bir yere kadar aşabiliyorsunuz. Ancak bu yönlendiriciler yani menzil geliştiriciler çoğu zaman ağ hızınızda düşüşlere de neden oluyor.

WiFi Mesh teknolojisi nedir?

Wifi Mesh teknolojisi, kablosuz ağınızı duvarlardan, katlardan etkilenmeden, yüksek kalitede ve kesintisiz bir şekilde kullanmanızı sağlıyor.

Mesh Wi-Fi‘nin birçok avantajı vardır, bu yüzden birçok yerde giderek daha fazla kullanılmaktadır.

  • Mesh WiFi, Yönlendiricilere kıyasla daha kolay kurulum sağlanabilmektedir.
  • Mesh Wi-Fi sağlık açısından hiç bir sorun yaşatmamaktadır.
  • Mesh sisteminde tüm yönlendiriciler tek bir kablosuz ağın parçasıdır. Bu nedenle ağ ve parola değişikliği yapmanıza gerek kalmaz.
  • Menzil genişleticilere kıyasla daha sorunsuz bir bağlantı sağlayan Mesh sistemleri ile evinizde yada işyerinizdeki tüm bağlantı sorunlarını çözebilmeniz mümkün.
  • Mesh ağınızın herhangi bir parçasında kesinti yaşanırsa kalan router bağlantıları sorun yaşanan router’ın anında yerini alır. Böylece bağlantınız kesilmez ve siz bir sorun yaşandığını bile fark etmezsiniz.

İnternet ağınızı genişletmek ve bağlantı kalitesini kaybetmeden menzilini artırmak istiyorsanız, buna izin veren Mesh teknolojisini kullanmayı sizde bir düşünün.

Mesh kurulumu nasıl yapılır?

Wifi Mesh ağları oldukça kolay kurulmaktadır. Genelde 2 yada 3 bileşenle paket halinde satılırlar. Bu bileşenler ortamınızda yerleştirdiğiniz yerde sadece bir elektrik bağlantısı gerektirmektedir.

WiFi Mesh Teknolojisi Nedir?

Her Mesh cihazı kendine özgü yazılımlar ile gelir. Öncelikle bu yazılımları telefon yada bilgisayarınıza kurmakla işe başlayın.

  • Cihazınızın arayüzünden Mesh bölümüne girerek kurulum işlemlerini yapabilirsiniz.
  • Mesh Ayarları kısmında AP Bul kısmına tıklayınız.
  • Cihaz çevrede bağlantı kurabileceği kablosuz erişim noktası cihazlarını aramaya başlayacaktır.

Mesh kurulumu için en büyük yardımcınız cihazla birlikte gelen kurulum klavuzları ve üreticinin yönlendirdiği kurulum videoları olacaktır.

Bu klavuzlar yardımı ile Mesh kurulumunu yapabilirsiniz.

WiFi mesh ne işe yarar?

Wifi Mesh , kablosuz ağınızı bölmelerden, katlardan etkilenmeden, yüksek kalitede ve kesintisiz bir şekilde kullanmanızı sağlar.

WiFi mesh zararlı mıdır?

Mesh Wi-Fi sağlık açısından bir sorun yaşattığı tespit edilmemiştir.

WiFi sinyallerini ne engeller?

WiFi sinyallerini duvarlar, mobilyalar, metal eşyalar, elektronik ekipmanlar engelleyebilmektedir.

WiFi mesh gerekli mi?

İnternet ağınızı genişletmek ve bağlantı kalitesini kaybetmeden menzilini artırmak istiyorsanız, buna izin veren Mesh teknolojisini kullanmayı sizde bir düşünün.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu