Router Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Router nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, Router nasıl kurulur, Router Modem farkları nelerdir?

Router nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, Router nasıl kurulur, Router Modem farkları nelerdir,  Router Modem olarak kullanılır mı gibi Router hakkında bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Router nedir, ne işe yarar?

Router Türkçe adıyla Yönlendirici farklı cihazları veya ağları birbirine bağlayan ve ağ trafiğini yönlendiren cihazlara verilen isimdir.

Wireless Router, internet bağlantısını kablosuz bir şekilde farklı cihazlara dağıtır. Modem sadece bir cihaza internet sağlayabilirken Router, bu cihazların sayısını artırır; paylaşımı sağlar. Bu sayede, kablolardan kurtularak masrafsız bir şekilde daha uzun mesafelere internet bağlantısı ya da ağ bağlantısı kurar.

En popüler yönlendiriciler kablolu yönlendiriciler ve kablosuz yönlendiricilerdir.

Router nasıl çalışır?

router nedir ne ise yarar nasil calisir 1

Yönlendiriciler, fiber veya kablo gibi bir modemi modem gibi diğer cihazlar arasında bu cihazlar ile internet arasında iletişime izin verecek şekilde bağlar. Çoğu yönlendirici, hatta kablosuz yönlendirici olsa da, çok sayıda aygıtı aynı anda Internet’e bağlamak için genellikle birkaç ağ bağlantı noktası bulunur.

Tipik olarak, bir yönlendirici fiziksel olarak, bir ağ kablosu aracılığıyla, modeme İnternet veya WAN portu aracılığıyla ve sonra fiziksel olarak, bir ağ kablosu aracılığıyla, sahip olduğunuz herhangi bir kablolu ağ cihazında ağ arayüz kartına bağlanır. Bir kablosuz yönlendirici, kullanılan belirli standardı da destekleyen cihazlara çeşitli kablosuz standartlar aracılığıyla bağlanabilir.

WAN veya internet bağlantısına atanan IP adresi, genel bir IP adresidir. LAN veya yerel ağ bağlantısına atanan IP adresi özel bir IP adresidir. Bir yönlendiriciye atanan özel IP adresleri, genellikle ağdaki çeşitli cihazlar için varsayılan ağ geçididir.

Kablosuz yönlendiriciler ve birden çok bağlantılı kablolu yönlendiriciler, aygıtların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan basit ağ anahtarları görevi de görür. Örneğin, bir yönlendiriciye bağlı birkaç bilgisayar, yazıcıları ve dosyaları kendi aralarında paylaşmak üzere yapılandırılabilir.

Router nedir yazımızda şimdi de Router kurulum aşamalarını inceleyelim.

Router nasıl kurulur?

router nedir ne ise yarar nasil calisir 2

Her bir router markası için farklı kurulum düzeni mevcuttur. Satın alındığında sizlere nasıl kurulum yapılacağı hakkında bir kullanma kılavuzu verilmektedir.

Eğer satın aldığınız Wireless Router’ın yanında bir kullanım kılavuzu varsa bu kılavuzdaki adımları takip ederek kurulumu yapmanız önerilir.

Yeni nesil router modemlerde herhangi bir kurulum yapmanıza gerek kalmıyor. Kurulum medyası kullanmadan yönlendirici bağlantılarını takip edip modem ara yüzüne giriş yapabilirsiniz.

Router nedir yazımıza devam edelim.

Routing Tablosu nedir?

Routing tablosu ağ üzerindeki geçerli rotaları barındırır. Örneğin bir noktadan başka bir noktaya veri gönderirken bu tablo içerisinden bir yol çiziliyor ve gönderim ona göre yapılıyor. Seçim sırasında en iyi yolu buluyor ancak bu en iyi yol demek en kısa yol demek değildir. Router aynı zamanda Ethernet kablosu ve kategorilerini kontrol ediyor.

Router ve modem farkları

Router ve modem cihazlarının temel farkı, router yerel ağları birbirine bağlar ancak tek başına internet erişimi sağlamaz. Modem ise internete erişimi sağlayan cihazdır. Routerın internete ulaşması için modeme bağlanması gerekir.

Router, bağlı olan her cihaza farklı bir IP atamış olsa da bu cihazlar internete erişirken modeme atanmış olan internet ağının IP adresini kullanırlar.

En iyi Router hangisi?

Router marka model ve fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.

Router nedir yazımız sona erdi.

Ethernet ne demek? WiFi ne demek? İnternete bağlanırken kablolu kablosuz hız farkı varmı? Wifi mi Ethernet mi tercih edilmeli?

Router ne için kullanılır?

Router, internet bağlantısını kablosuz bir şekilde farklı cihazlara dağıtır.

Router ve modem aynı mı?

Hayır ikisinin de farklı işlevleri vardır. Modem interneti size getiri, Router ise sizdeki interneti dağıtır.

Her modem router olur mu?

Modem olmadan, sadece router ile internete bağlanamazsınız. Ayrıca modemlerde routing işlemi yapılır. Router bu yüzden normal kullanıcılarda fazla görülmez.

Repeater(Tekrarlayıcı) nedir?

Repeater, menzil arttırmak için üretilmiş bir cihazdır. Diğer bir deyiş ile büyük bir ağ ortamında bir veriyi bir uçtan bir uca sorunsuz bir şekilde göndermesini sağlayan cihazdır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu