Telefonum Parmak İzimi Okumuyor, Ne Yapmalıyım?

Telefonda parmak izi neden çalışmaz? Telefonun parmak izi neden bozulur? Telefon parmak izi sensörü nasıl temizlenir?

Bu sıralar bize oldukça sık olarak telefonum parmak izimi okumuyor ne yapmalıyım sorusu ile gelen var. Telefonun parmak izini okumamasının bir çok nedeni var. Bizde bu yazımızda bu sorunu nasıl çözeceğinizi anlatıyoruz.

Telefonunuzda bulunan parmak izi sensörü, telefonunuzun kilidini açmak için oldukça güvenli bir yol sağlar ve kişisel verilerinizi daha güvende tutmanıza yardımcı olur.

Bazı durumlarda telefonun parmak izini okumaması ile karşılaşılabiliyor. Eğer telefonunuz parmak izinizi okumuyorsa yazımızda yer verdiğimiz çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Telefonum parmak izimi okumuyor, ne yapmalıyım?

Telefonunuzun parmak izi tanıma özelliğini kullanırken dokunmaya verdiği tepkinin yavaş olduğunu ya da parmak izi tanımanın hiç çalışmadığını fark ederseniz, sorunu gidermek için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Cihazınızın son sürüme sahip olduğundan emin olun. (Ayarlar > Yazılım güncellemesi > İndir ve yükle seçeneğine dokunun)
 • Parmak izi tuşu yada sensöründe kir yada toz birikmiş olabilir. Parmak izi okuyucusunu temizlemek için temiz ve tiftiksiz yumuşak bir bez kullanın.
 • Eğer cihazınıza yeni bir ekran koruyucu taktıysanız  parmak izi sensörü’nün çalışmamasına sebep olabilir. Ekran koruma filmleri veya ekran koruyucuların kalınlığına ve yapısına (temperli cam, sertleştirilmiş cam kılıfı) bağlı olarak parmak izi okuma performansı etkilenebilmektedir.
 • Koruyucu film veya ekran koruyucu kirli veya çizilmişse parmak izi sensörünün okumamasına neden olabilmektedir. Mümkünse lütfen yenisi ile değiştirin.
 • Ekranın alt kısmında, ortada bulunan parmak izi tanıma sensörü alanı ile parmaklarınızın temiz ve kuru olduklarından emin olun.
 • Bazen buruşmuş ya da yara izi taşıyan parmak izleri, çok kuru parmaklar sensörün algılamasını engelleyebilmektedir. Parmaklarınızı el kremi vb. ile nemlendirdikten sonra tekrar deneyin.
 • Kaydedilmiş olan parmak izi verisini silin ve parmak izini yeniden oluşturun.

Telefonunuzdaki parmak izini silmek yeni bir parmak izi eklemek için:

 • Ayarlar > Biyometrik Veriler ve Güvenlik (Şifre ve Biyometrik Veriler)’e dokunun.

Telefonum Parmak İzimi Okumuyor, Ne Yapmalıyım?

 • Parmak İzi bölümüne dokunarak geçerli PIN’i girin ve İleri‘ye dokunun.

Telefonum Parmak İzimi Okumuyor, Ne Yapmalıyım?

Şu anda ekli olan Parmak izinizi silin.

Telefonum Parmak İzimi Okumuyor, Ne Yapmalıyım?

 • Parmak İzi Ekle‘ye dokunun.
 • Parmak İzi Tarayıcısı’nın üzerine parmağınızın tabanını uçtan uca yerleştirin.

Telefonum Parmak İzimi Okumuyor, Ne Yapmalıyım?

 • İlerleme %100’e ulaşıncaya kadar bu adımı tekrarlayın.
 • Bitti’ye dokunun.

Eğer tüm bunlara rağmen telefonum parmak izimi okumuyor sorunu devam ediyor ve parmak izi sensörü çalışmıyorsa telefonunuzda donanımsal bir sıkıntı yani:

 • Parmak izi sensör soketinin oksitlenmesi,
 • Sensörde zamanla meydana gelen aşınma,
 • Cihazın darbe alması sonucu oluşan kırık ve çatlaklar,

parmak izi sensörünün çalışmamasına neden olabilmektedir.

yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz. hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız.

IOS cihazlarda Touch ID çalışmıyor sorununda cihazınızı Touch ID tamiri yada Touch ID değişim işlemine göndermeden önce buradaki yazımızda yer verdiğimiz bir kaç çözüm yöntemini deneyebilirsiniz.

Telefonum parmak izimi okumuyor sorunu hakkında sık sorulan sorular

Telefondaki parmak izi okuyucu ne işe yarar?

Telefonunuzda bulunan parmak izi sensörü, telefonunuzun kilidini açmak için oldukça güvenli bir yol sağlar ve kişisel verilerinizi daha güvende tutmanıza yardımcı olur.

Telefon parmak izi neden çalışmaz?

Bazı durumlarda telefonun parmak izini okumaması ile karşılaşılabiliyor. Telefonun parmak izini okumamasının bir çok nedeni var. Sensör arızası, kir, toz, yazılım sorunları parmak izinin çalışmamasına neden olabilmektedir.

Telefon parmak izi sensörü nasıl temizlenir?

Telefon parmak izi sensörüni yani parmak izi okuyucusunu temizlemek için temiz ve tiftiksiz yumuşak bir bez kullanabilirsiniz.

Telefonun parmak izi neden bozulur?

Telefonun parmak izi, parmak izi sensör soketinin oksitlenmesi, Sensörde zamanla meydana gelen aşınma yada cihazın darbe alması sonucu oluşan kırık ve çatlaklar nedeniyle arızalanabilmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu