İnternet

Ping Nedir, Ne İşe Yarar?

Ping kavramı sadece oyunlarda değil, uygulama, internetten görüşme, video izleme gibi konularda karşınıza çıkabilir.

Oyun dünyasına dalanlar bilir Ping terimini. Ama bu terime yabancı olanlar da vardır. Bu yazımızda Ping nedir, ne işe yarar, Ping nasıl ölçülür, Ping neden yükselir, Ping  düşürmek için neler yapılabilir gibi Ping hakkında bir çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Ping kavramı sadece oyunlarda değil, uygulama, internetten görüşme, video izleme gibi konularda karşınıza çıkabilir.

Ping nedir, ne işe yarar?

Ping yada gecikme süresi bilgisayarınız ve iletişim kurduğunuz sunucu arasında geçen zamandır. Yani ping, sunucuya yollanan ve cevap beklenen bir sinyaldir.

Internette iletişim veri paketleri ile olur. Bu veri paketleri çeşitli bilgiler taşıyan parçacıklardır. Örneğin bir download yaptığında, bir internet sitesinde gezindiğinde veriler senin bilgisayarına parçalar halinde iletilir.

Ping süresi internet sitelerinde pek sorun yaratmasa da özellikle online oyunlarda bu süre uzadıkça oyun performansı düşer. Ping süresi ne kadar kısa olursa, yaşayacağınız gecikme de o kadar kısa olacaktır. Sanıyoruz ki ping ne demek sorusuna getirilebilecek en kısa açıklama bu olabilir.

Ping nasıl ölçülür? Ping testi nasıl yapılır?

Temelde ‌ping testi bilgisayarın komut sistemi üzerinden yapılır.

# Komut satırına ulaşmak için “Windows tuşu + R” tuşlarına basın ve gelen Çalıştır ekranına CMD yazarak Tamam deyin. Ve gelen MS-DOS ekranına aşağıdaki komutları yazın.

ping www.zoomtekno.com

Sonuçlar belli olduktan sonra mevcut pinginizi ‘time<x ms’ kısmında görebilirsiniz.

# Sürekli ping atmak istiyorsanız -t parametresini kullanabilirsiniz.

ping zoomtekno.com -t

Ping işlemini durdurmak için CTRL + C tuşlarına basabilirsiniz.

Aşağıdaki hız testi sitelerinden ping değerinizi öğrenebilirsiniz.

Ping nedir yazımıza devam edelim.

Ping ne kadar olmalı?

Ping’in kendisi, “eko” talebi taşıyan tek bir paketten oluşur. Eğer sunucu uygunsa, yine tek bir paketle cevap verecektir.

Ping süresi milisaniyelerle ölçülür ve paketin sunucuya ulaşması ve cevabın yollayan tarafa ulaşmasını kapsayan bir gezinti süresidir. Ping cevap süreleri, internet üzerinde oluşan her bir talep ile alakalı olduğu için oldukça önemlidir.

Örneğin, bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde ping süresi sunucunun HTML ve alakalı kaynakları bilgisayarınıza iletme süresi ile alakalıdır. Ping süreleri özellikle olayların çok hızlı geliştiği online oyunlarda önemli bir yere sahiptir.

Ping süresi tabii ki sadece online oyunlar oynarken değil, aynı zamanda video izlerken ya da yurtdışından bir siteye girmeye çalışırken de dikkate alınması gereken bir unsurdur. Peki ping kaç olmalı, hangi değerler daha iyidir ya da kabul edilebilir?

  • 30ms ya da daha az mükemmel ping süresi; neredeyse fark edilmez, online bir oyun oynamak için idealdir.
  • 30 ile 50ms arasıortalama ping süresi; eğer bir e-sporcu değilseniz kabul edilebilir.
  • 50 ile 100ms arasıyavaş sayılabilecek ping süresi; web üzerinde gezinirken çok fark edilmez ama online oyunları etkileyebilir.
  • 100 ile 500ms arası yavaş ping süresi; web üzerinde gezinirken minimal bir etkisi olur ama online oyunlar üzerinde donmalar yaratacaktır.
  • 500ms ya da daha çokyarım saniye ya da daha fazla olan ping süresi tüm istemler üzerinde fark edilir bir gecikme yaratacaktır. Genellikle kaynak ve durağın dünyanın farklı kısımlarında yer almasından kaynaklı olur.

Yukarıda maddelemiş olduğumuz süreler doğrultusunda, sizin için en uygun ya da en kabul edilebilir ping kaç olmalı karar verebilirsiniz.

Yüksek ping ne demek?

Ping süresi milisaniye olarak ölçülür. 1 milisaniye, saniyenin binde birine eşittir. Bilgisayarımızda yapılan yönlendirmelerin sunucuya hızlı gitmesi demek, akıcı ve donma sorunları olmadan oyun oynayabilmemiz anlamına gelir. Örneğin 60 ms pingi olan bir oyuncu, 120 pingi olan bir oyuncuya göre daha rahat bir şekilde oyun oynayacaktır. Çünkü pingi düşük olan oyuncunun komutları sunucuya daha hızlı iletilir. Diğerinin komutları ise sunucuya daha yavaş iletilecektir. Bu da donmalara ve tutarsız komutlara yol açacaktır.

ping nedir ne ise yarar1

Ping nedir yazımıza devam edelim.

Ping neden yüksek olur?

1- Yüksek pinge yol açan en önemli sebep, internet servis sağlayıcınızın ve kullandığı alt yapının yetersiz olmasıdır.

2- Aynı modemi birden çok bilgisayar kullanıyorsa trafik artarak pingin yükselmesine neden olur.

3- Etkenlerden birisi de bağlandığınız sunucunun fiziksel konumunun uzaklığıdır. Yani Türkiye’de bulunan bir sunucuya 30 ms ping ile bağlanırken İngiltere’deki bir sunucuya 60 ms ping ile bağlanabilirsiniz. Aynı oyunu oynamanız ya da aynı bilgisayarı kullanmanız önemli olmayacaktır ama fiziksel konumu daha uzak bir yerde olan sunucuya daha yüksek bir ping değeri ile bağlanacaksınız.

4- Google DNS gibi DNS sunucularını kullanmanız ping sürenizin yükselmesine yol açacaktır.

Ping düşürmek için ne yapılır?

Kaliteli bir internet bağlantısı için Ping süresinin düşük olması gerekir.

Ping süresi düşürmenin bir kaç yolu vardır. Bunların aşağıda sizler için sıraladık.

1- Öncelikle bilgisayarınızda açık olan tüm programları kapatın ve varsa indirmeleri durdurun.

2- Ev yada ofisinizde internete bağlı cihazlarınız varsa ve aktif olarak kullanılıyorsa bu ping sürenize etki eder. Bu cihazların çalışmasını durdurabilirsiniz.

3- Ping’iniz hala yüksekse masaüstü yada dizüstü bilgisayarınızı router’ınızın yakınına taşıyın veya router’a ethernet kablosuyla bağlayın. Ethernet kablosu, sinyalle ilgili potansiyel sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır.

4- Router bağlantılarınızda sorun varmı diye kontrol edin. Routera gelen kabloların bağlantılarını kontrol edebilirsiniz.

Eğer bunlar işi yaramadıysa modeminizi açıp kapatın.

Ping sabitleme yapılabilir mi?

Ping değeri belli sürelere sabitlenemez. Ancak, daha kabul edilebilir sürelere indirgenebilir.

Ping, kaynak ve sunucu arasındaki veri alışverişi süresi olarak değerlendirilebileceği için bu alışverişi belli bir değerde tutmak pek olası değil. Çünkü kaynak ve sunucu birbirinden ne kadar uzak olursa, gönderilen istek ve geri dönen cevabın gitme ve gelme süreleri de artacaktır.

Ping komutları

pathping: Komut ile routerlar arasındaki veri kaybını kontrol edebilirsiniz.

-n <Sayı>:Gönderilen ping isteği iletilerinin sayısını belirtir. Varsayılan değer 4’tür.

-l <Boyut>:Gönderilen ping isteği iletilerinde bayt olarak veri alanı uzunluğunu belirtir. Varsayılan değer 32′dir. En büyük boyutise 65.527 bayttır.

-f: IP üstbilgisinde Parçalama bayrağının 1′e ayarlanmış olarak gönderileceğini belirtir (Yalnızca IPv4′de kullanılabilir). Yankı İsteği iletisi hedef yolunda yönlendiriciler tarafından parçalanamaz. Bu parametre, yola ait En Fazla İletim Birimi (PMTU) sorunlarının giderilmesinde yararlıdır.

-i <TTL>:Gönderilen ping isteği iletilerinin IP üstbilgisindeki TTL alanı değerini belirtir. Varsayılan değer, ana makinenin varsayılan TTL değeridir. TTLiçin en yüksek değer 255′tir.

-v <TOS>:Gönderilen ping isteği iletilerinin IP üstbilgisindeki “Hizmet Türü” (TOS) alanı değerini belirtir (Yalnızca IPv4′te kullanılabilir). Varsayılan değer 0′dır.TOS, 0 (sıfır) ile 255 arasında bir ondalık değer olarak belirtilir.

-r <Sayı>: IP üstbilgisindeki “Kayıt Yolu” seçeneğinin, ping isteği iletisi ve karşılık gelen “Yankı Yanıtı” iletisi tarafından alınan yolu kaydetmek için kullanılacağını belirtir (Yalnızca IPv4′te kullanılabilir). Yoldaki her atlama, “Kayıt Yolu” seçeneğindeki bir girişi kullanır. Olanaklıysa, kaynak ve hedef arasındaki atlama sayısına eşit veya bu sayıdan büyük bir Sayıbelirtiniz. Sayıen az 1, en fazla 9 olabilir.

-s <Sayı>:IP üstbilgisindeki “Internet Zaman Damgası” seçeneğinin, her atlama için “Yankı İsteği” iletisi ve karşılık gelen “Yankı Yanıtı” iletisinin geliş zamanını kaydetmek için kullanılacağınıbelirtir. Sayıen az 1, en fazla 4 olmalıdır. Bağlantı yerel adresleri için bu gerekir.

-j <AnaBilgisayarListesi>:ping isteği iletilerinin, “Ana Makine Listesi”nde belirtilen ara hedefler kümesini içeren IP üstbilgisinde “Gevşek Kaynak Yönü” seçeneğini kullanacağını belirtir (Yalnızca IPv4′te kullanılabilir.). Gevşek kaynak yönlendirmesi ile, art arda gelen ara hedefler bir veya birden çok yönlendirici ile ayrılabilir. Ana makine listesindeki en fazla adres veya ad sayısı 9’dur. Ana makine listesi, boşluklarla ayrılmış IP adresinin (Noktalıondalık gösteriminde) bir serisidir.

-g <AnaMakineListesi>:ping isteği iletilerinin, AnaMakineListesi’nde belirtilen ara hedefler kümesini içeren IP üstbilgisinde Sıkı Kaynak Yönü seçeneğini kullanacağını belirtir (Yalnızca IPv4′te kullanılabilir). Kesin kaynak yönlendirmesinde, bir sonraki ara hedefe doğrudan erişilebilmelidir (Yönlendiricinin bir arabirimine yakın olmalıdır). Ana makine listesindeki en fazla adres veya ad sayısı 9’dur. Ana makine listesi, boşluklarla ayrılmış IP adresinin (Noktalıondalık gösteriminde) bir serisidir.

-w <Zamanaşımı>:Alınacak bir ping isteği iletisine karşılık gelen Yankı Yanıtı iletisi için beklenecek süreyi milisaniye olarak belirtir. Yankı Yanıtı iletisi belirtilen süre içinde alınmazsa, “İstek zaman aşımına uğradı” ifadesini taşıyan bir hata iletisi görüntülenir. Varsayılan zaman aşımıdeğeri 4000 (4 saniye).

-R: Gidiş dönüş yolunun izleneceğini belirtir (Yalnızca IPv6′da kullanılabilir.). <KaynakAdresi>: Kullanılacak kaynak adresi belirtir (Yalnızca IPv6′da kullanılabilir) HedefAdı:Hedefin ana bilgisayar adını veya IP adresini belirtir.

Ping nedir yazımız burada sona erdi.

Modem arayüz şifrelerini kullanarak modemin arayüzüne girip modeminizle ilgili tüm işlemleri yapabilirsiniz.

Ping hakkında sıkça sorulan sorular

Ping kaç olmalı?

Ping süresi milisaniyelerle ölçülür ve paketin sunucuya ulaşması ve cevabın yollayan tarafa ulaşmasını kapsayan bir gezinti süresidir. Ping cevap süreleri, internet üzerinde oluşan her bir talep ile alakalı olduğu için oldukça önemlidir.

Ping artarsa ne olur?

Ping süresi milisaniye olarak ölçülür. 1 milisaniye, saniyenin binde birine eşittir. Bilgisayarımızda yapılan yönlendirmelerin sunucuya hızlı gitmesi demek, akıcı ve donma sorunları olmadan oyun oynayabilmemiz anlamına gelir. Örneğin 60 ms pingi olan bir oyuncu, 120 pingi olan bir oyuncuya göre daha rahat bir şekilde oyun oynayacaktır. Çünkü pingi düşük olan oyuncunun komutları sunucuya daha hızlı iletilir. Diğerinin komutları ise sunucuya daha yavaş iletilecektir. Bu da donmalara ve tutarsız komutlara yol açacaktır.

Ping yüksekliği neden kaynaklanır?

1- Yüksek pinge yol açan en önemli sebep, internet servis sağlayıcınızın ve kullandığı alt yapının yetersiz olmasıdır.
2- Aynı modemi birden çok bilgisayar kullanıyorsa trafik artarak pingin yükselmesine neden olur.
3- Etkenlerden birisi de bağlandığınız sunucunun fiziksel konumunun uzaklığıdır. Yani Türkiye’de bulunan bir sunucuya 30 ms ping ile bağlanırken İngiltere’deki bir sunucuya 60 ms ping ile bağlanabilirsiniz. Aynı oyunu oynamanız ya da aynı bilgisayarı kullanmanız önemli olmayacaktır ama fiziksel konumu daha uzak bir yerde olan sunucuya daha yüksek bir ping değeri ile bağlanacaksınız.
4- Google DNS gibi DNS sunucularını kullanmanız ping sürenizin yükselmesine yol açacaktır.

Ping düşürmek için ne yapılır?

Kaliteli bir internet bağlantısı için Ping süresinin düşük olması gerekir.
Ping süresi düşürmenin bir kaç yolu vardır. Bunların aşağıda sizler için sıraladık.
1- Öncelikle bilgisayarınızda açık olan tüm programları kapatın ve varsa indirmeleri durdurun.
2- Ev yada ofisinizde internete bağlı cihazlarınız varsa ve aktif olarak kullanılıyorsa bu ping sürenize etki eder. Bu cihazların çalışmasını durdurabilirsiniz.
3- Ping’iniz hala yüksekse masaüstü yada dizüstü bilgisayarınızı router’ınızın yakınına taşıyın veya router’a ethernet kablosuyla bağlayın. Ethernet kablosu, sinyalle ilgili potansiyel sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır.
4- Router bağlantılarınızda sorun varmı diye kontrol edin. Routera gelen kabloların bağlantılarını kontrol edebilirsiniz.
Eğer bunlar işi yaramadıysa modeminizi açıp kapatın.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu