WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Hatasının Kesin Çözümü!

WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor ne demek, Dosya Biçimi Desteklenmiyor Hatası nasıl çözülür?

WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor sorunu genel olarak;

  • İnternet bağlantı sorunlarından,
  • Yanlış Tarih ve Saat ayarından,
  • yada SD kartın dolu, salt okunur veya hasarlı olmasından kaynaklanmaktadır.

Bunların yanı sıra Whatsapp’ta bazı dosya gönderme sınırları bulunmaktadır.

  • Bir dosyanın boyutu maksimum 16MB olmalıdır. (Pdf, Docx gibi dosyalarda bu 32MB’ye kadar çıkabilir)
  • Belirli formatların dışında dosya gönderimi mümkün değildir. (JPG, PNG, MP4, PDF, WAV, MPG, AVI, XLS, ZIP vs.)
  • Dosya gönderme limitini aşmamanız gerekmektedir. (Android için 100MB, iOS için 128MB)

WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor hatası nasıl çözülür?

Öncelikle telefonunuzun internet bağlantısını kontrol edin. Kablosuz yada Mobil veri bağlantılarından bazen bu tip hatalar meydana gelebilmektedir. WiFi ile bağlanıyorsanız Mobil veriye geçin yada tam tersi işlemi yaparak tekrar deneyin.

Eğer eski bir Whatsapp sürümü kullanıyorsanız Whatsapp’ı güncelleyin. Whatsapp nasıl güncellenir bilmiyorsanız buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Telefonun tarih ve saat ayarlarının doğruluğunu kontrol edin. Telefonun Ayarlar bölümünden saat kısmına girerek Otomatik Tarih ve Saat özelliğini aktifleştirin.

WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Hatasının Kesin Çözümü!

Whatsapp’ta dosya gönderme sınırı vardır, bu sınıra takılmış olabilirsiniz. WhatsApp üzerinden gönderebileceğiniz veya yönlendirebileceğiniz maksimum medya dosyası (fotoğraf, video veya sesli mesaj) boyutu tüm platformlarda 16MB’tır. Belgeler için en büyük dosya boyutu Android’de100 MB, IOS’ta 128MB’tır.

WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor hatasının en büyük nedeni de SD kartlardır. Eğer fotoğraf ve videoları SD karta kaydediyorsanız ve SD kartınızda yeteri kadar alan yoksa Whatsapp’dan gelen video yada fotoğrafları kaydedemezsiniz. Bu nedenle SD kartınızda yeterli alan açmalısınız.

SD kartınızda yeterli alan olduğu halde bu hatayı alıyorsanız. SD kartın salt okunur olarak işaretlenip işaretlenmediğine bakmalısınız.

WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Hatasının Kesin Çözümü!

Bu çözümlerin hiçbiri sorunu çözmediyse, SD kartınızın bozuk olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda, SD kartınızı yeniden biçimlendirmeniz veya yeni bir SD kart satın almanız gerekebilir.

Telefonunuz Whatsapp’a bağlanmıyorsa buradaki yazımızda önereceğimiz yöntemleri deneyerek Whatsapp bağlantı sorunlarını çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu