Otomobil

TDI Motor Nedir, Nasıl Çalışır?

TDI motor nedir, nasıl çalışır, hangi araçlarda TDI motor bulunmaktadır?

0
(0)

Turbocharged Direct Injection (Turbosarj Direkt Enjeksiyon) olarak bilinen TDI motor nedir, nasıl çalışır, hangi araçlarda TDI motor bulunmaktadır?

TDI motor nedir?

TDI Motor (Turbocharged Direct Injection) (Turbosarj Direkt Enjeksiyon), Volkswagen grubunun ürettiği ve kendi dizel otomobillerinde kullandığı motor ünitesidir. Yakıt türü dizel olan motor türlerinden biridir. TDI Motor  enjeksiyonlu turbo dizel motor olarak da bilinir.

TDI motor nasıl çalışır?

Motora direkt yakıt püskürtme teknolojisini kullanır, ayrıca intercooler’a da sahiptir. TDI sistem, motora direkt olarak yakıtı püskürtme yöntemiyle çalışır. Bu sistemler sayesinde düşük devirlerde dahi yüksek güç almanıza olanak sağlar.

TDI motor özellikleri

En küçük hacimli TDI araçlarda 2 silindirli 0.8 litredir. En büyüğü ise 12 silindirli 6.0 litredir. TDI motorları ayrıca bazı Land Rover otomobillerinde de bulunmaktadır. İlk olarak Audi tarafından 1989 yılında 5 silindirli 2.5 litre hacimli olarak piyasaya çıkmıştır.

TDI motor hangi araçlarda var?

Turbocharged Direct Injection (Turbosarj Direkt Enjeksiyon),Volkswagen’in kullandığı turbo dizel motorun adıdır. Volkswagen grubu bu motor tipini Audi, Porsche, Skoda, Seat ve Volkswagen otomobillerinde kullanmaktadır.

High Pressure Direct Injection  olarak bilinen HDI motor nedir, nasıl çalışırhangi araçlarda TDI motor bulunmaktadır?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.