Web Kamerası Nasıl Kapatılır?

 Web Kamerası Nasıl Kapatılır?

Web kamerası kapatmak için üzerine bant yapıştırmanıza gerek yok Aygıt Yöneticisini kullanarak Webcam’i devredışı bırakabilirsiniz.

Web kamerası nedir, ne işe yarar?

Dış donanım bileşenlerinden olan WebCam, Bilgisayara takılan,  bazı dizüstü modellerin üzerinde tümleşik olarak görüntü kayıt edilmesi, görüntü iletilmesi gibi işlemlerde kullanılan bir harici donanım aygıtıdır.

Webcam türleri

Dahili webcam

Genellikle notebook, minibook, netbook gibi taşınabilir bilgisayarlarda monitörün üzerinde dahili olarak bulunan webcam türüdür. Herhangi bir bağlantı yapmanız gerekmez. Sürücüsünü yüklemeniz yeterlidir.

Harici webcam

Genellikle masasüstü bilgisayarlara sonradan usb portu aracılığıyla bilgisayara görüntü kaydetme, görüntü iletme yeteneği kazandırmak amacıyla kullanılanılan webcam türüdür.Dışarıdan satın alınarak bilgisayara kullanıcı tarafından takılır ve çalışıtırılabilmesi için sürücüsünün yüklenmesi şarttır.

Web kamerası nasıl kapatılır?

Aygıt Yöneticisini kullanarak Webcam’i kapatmak için;

  1. Windows + S tuşlarına basın.
  2. Arama kutucuğuna Aygıt Yöneticisi yazın ve uygulamayı açın.
  3. Kameralar menüsünü genişletin ve kullandığınız kamerayı bulup üzerine sağ tık yapın.
  4. Cihazı Devre Dışı Bırak butonuna tıklayın.

Kamerayı yeniden etkinleştirmek istiyorsanız, aynı adımları tekrarlayın, ancak bu kez Devre Dışı Bırak yerine Etkinleştir’e tıklayın.

Mac bilgisayarlarda kamerayı devre dışı bırakmak için Terminal’i açıp “sudo modprobe -r uvcvideo” komutunu yazmanız gerekiyor. Tekrar aktif hale getirmek için de “sudo modprobe uvcvideo” komutu işe yarayacaktır.

] }
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın