Donanım

Web Kamerası Kapatma Nasıl Yapılır?

Windows ve MAC bilgisayarlarda Web kamerası nasıl kapatılır yazımızda anlatıyoruz.

Web kamerası kapatmak için üzerine bant yapıştırmanıza gerek yok Aygıt Yöneticisini kullanarak Webcam’i devredışı bırakabilirsiniz.

Web kamerası nedir, ne işe yarar?

Dış donanım bileşenlerinden olan WebCam, Bilgisayara takılan,  bazı dizüstü modellerin üzerinde tümleşik olarak görüntü kayıt edilmesi, görüntü iletilmesi gibi işlemlerde kullanılan bir harici donanım aygıtıdır.

WebCam’ler dahili ve harici olarak 2 türe ayrılır.

Dahili webcam‘ler, genellikle notebook, minibook, netbook gibi taşınabilir bilgisayarlarda monitörün üzerinde dahili olarak bulunan webcam türüdür. Herhangi bir bağlantı yapmanız gerekmez. Sürücüsünü yüklemeniz yeterlidir.

Harici webcam‘ler, genellikle masasüstü bilgisayarlara sonradan usb portu aracılığıyla bilgisayara görüntü kaydetme, görüntü iletme yeteneği kazandırmak amacıyla kullanılanılan webcam türüdür. Dışarıdan satın alınarak bilgisayara kullanıcı tarafından takılır ve çalışıtırılabilmesi için sürücüsünün yüklenmesi şarttır.

Web kamerası kapatma nasıl yapılır?

Aygıt Yöneticisini kullanarak Webcam’i kapatmak için;

  1. Windows + S tuşlarına basın.
  2. Arama kutucuğuna Aygıt Yöneticisi yazın ve uygulamayı açın.
  3. Kameralar menüsünü genişletin ve kullandığınız kamerayı bulup üzerine sağ tık yapın.
  4. Cihazı Devre Dışı Bırak butonuna tıklayın.

Web Kamerası Kapatma Nasıl Yapılır?

Kamerayı yeniden etkinleştirmek istiyorsanız, aynı adımları tekrarlayın, ancak bu kez Devre Dışı Bırak yerine Etkinleştir’e tıklayın.

Mac bilgisayarlarda web kamerası kapatmak için Terminal’i açıp “sudo modprobe -r uvcvideo” komutunu yazmanız gerekiyor. Tekrar aktif hale getirmek için de “sudo modprobe uvcvideo” komutu işe yarayacaktır.

WebCam’i hangi programlar kullanıyor görebilir, tüm kamera etkinliklerine bakabilir ve isterseniz kamerayı kullanan programları kapatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu