MEMC Teknolojisi nedir?

MEMC teknolojisinin tam olarak nasıl çalıştığını yazımızda anlatıyoruz.

Son zamanlarda Telefon ve Televizyonlarda görmeye başladığımız MEMC teknolojisi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

MEMC teknolojisi yeni nesil cihazlara giren en yeni teknolojilerden birisi.

MEMC Teknolojisi nedir?

MEMC (Motion Estimation, Motion Compensation), bir içeriğin kare hızını ekranın yenileme hızıyla eşleştirerek video yada video oyunlarının daha düzgün görüntülenmesini sağlayan bir teknolojidir.

Ekran yenileme yada ekran tazeleme hızı (Refresh Rate), ekranın görüntüsünü bir saniyede kaç kez yenilediğini yada güncellediğini ifade eden bir terimdir. Ekran yenileme hızı Hertz (Hz) cinsinden ifade edilir. (Bknz: Ekran yenileme hızı hakkında bilgi.)

Örneğin 60 Hz ekran saniyede 60 kez, 90 Hz saniyede 90 kez, 120 Hz ekranda saniyede 120 kez, 144 Hz ekranda  görüntüyü saniyede 144 kez yenilenir.

MMC teknolojisinde filmler yada videolar için ek kareler oluşturuluyor. Bu sayede 30fps olan bir içerik 60fps yada 120fps olarak izlenebiliyor.

Bu teknolojide, hızlı görüntülerdeki hareketler üzerindeki bulanıklık ve bozulmalar ek işlemci gücü sayesinde düzeltiliyor.

MEMC Teknolojisi nedir?

Şimdi çok kafa karıştırıcı bir şey gibi gelebilir.

Bir video geleneksel olarak saniyede 24 kare ile çekilir bu filmin kare hızıdır, bir video oyunu ise saniyede 60 kare hızında hareket eder buda oyunun kare hızıdır.

Telefonlar artık saniyede 30 hatta 120 kare görüntü yansıtabiliyorlar. Ancak bu kadar yüksek yenileme hızına sahip içerik bulmak zor.

İşte MEMC burada devreye giriyor. Yani 30 kare olan filmi 60 kareye çıkarıyor.

Peki MEMC teknolojisine sahip bir cihaz alınmaya değer mi?

Açıkçası hayır. Mesela 720p bir film ile 1080p bir film arasındaki farkı anlayabilmek zor. Buna göre MEMC’nin sunduğu farkı aktif olarak görmemiz için bayağı çaba sarfetmemiz gerekiyor.

MEMC teknolojisi yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz. MEMC teknolojisi hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu