Windows

WMI Provider Host Nedir, Nasıl Kapatılır?

WMI Provider Host nedir, ne işe yarar, nasıl kapatılır, nasıl silinir?

Windows görev yöneticisine baktığınızda görünen WMI Provider Host nedir, ne işe yarar, nasıl kapatılır, nasıl silinir gibi WmiPrvSE.exe hakkındaki tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

WMI Provider Host nedir, ne işe yarar?

WMI Provider Host, Windows işletim sisteminin önemli parçalarından biridir.  WMI (Windows Management Instrumentation) Windows Yönetim Araçları anlamına gelmektedir.

wmi provider host nedir nasil kapatilir 1

WMI Provider Host, yazılım ve yönetim komut dosyalarının Windows işletim sisteminizin durumu ve üzerindeki veriler hakkında bilgi istemesi için standartlaştırılmış bir yol sağlayan bir Windows özelliğidir.

WMI Provider” istendiğinde bu bilgileri sağlar. Örneğin, yazılım veya komutlar BitLocker sürücü şifrelemesinin durumu hakkında bilgi bulabilir , olay günlüğündeki girdileri görüntüleyebilir veya WMI sağlayıcısı içeren yüklü uygulamalardan veri isteyebilir.

WMI Provider Host virüs müdür?

WMI Provider Host, virüs değildir. Bir işlemin yüksek CPU kullanması her zaman virüse işaret değildir. Virüsler nadiren yüksek işlemci kullanan işlemler yaparlar. Genelde mining virüsleri yüksek CPU kullanımına sebep olurlar. Fakat her sistemi dosyası gibi wmi provider host da virüs saldırılarına maruz kalabilir. Bu durumda virüs taraması yapmakta fayda vardır.

WMI Provider Host (WmiPrvSE.exe) dosyası silinir mi?

WMI Provider Host (WmiPrvSE.exe) dosyasını silmek Windows işletim sistemine zarar verir. Bu tür sistem dosyaları silmek son derece zararlıdır. O yüzden WmiPrvSE.exe dosyasını silmek gibi bir girişimde bulunmayın.

WMI Provider Host nedir yazımızda son olarak WMI Provider Host kapatma işlemlerine bakalım.

WMI Provider Host kapatılır mı?

Bilgisayarınızdaki “Windows Yönetim Araçları hizmetini” devre dışı bırakmak teknik olarak mümkündür. Ancak devre dışı bırakıldığında bu hizmetin resmi açıklamasında belirtildiği gibi, “Bu hizmet durdurulursa, Windows tabanlı yazılımların çoğu düzgün çalışmaz”.

Bilgisayarınızdaki başka bir yazılım veya komut dosyası WMI aracılığıyla bilgi istediğinde bazen CPU kullanımında artış görülebilir ve bu normaldir. Yüksek CPU kullanımı, muhtemelen başka bir uygulamanın WMI aracılığıyla veri istediğinin bir işaretidir.

Her ne kadar hatalara ve kimi zaman CPU kullanımına sebebiyet verse de bu işlemi devre dışı bırakmanızı önermiyoruz.

WMI Provider Host dosyasını kapatmak yerine bu dosyayı yeniden başlatabilirsiniz.

  1. Başlat menünüzü açın, “Services.msc” yazın ve Hizmetler aracını başlatmak için Enter tuşuna basın.
  2. Listede “Windows Yönetim Araçları hizmetini” bulun.
  3. Hizmete sağ tıklayın ve “Yeniden Başlat” ı seçin.

wmi provider host nedir nasil kapatilir 2

WMI Provider Host nedir yazımıza burada sona erdi.

CTRL+ALT+DEL ile Görev yöneticisini çalıştırdığınızda karşınıza çıkan Svchost.exe nedir, ne işe yarar, Svchost.exe virüs müdür bu yazımızda ele alacağız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu