Windows

Svchost.exe Nedir, Ne İşe Yarar?

Svchost.exe (Service Host Process), Windows’ta çeşitli işlemleri yerine getirmek için kullanılan özel bir sistem uygulamasıdır.

CTRL+ALT+DEL ile Görev yöneticisini çalıştırdığınızda karşınıza çıkan Svchost.exe nedir, ne işe yarar, Svchost.exe virüs müdür bu yazımızda ele alacağız.

Svchost.exe nedir?

Svchost.exe (Service Host Process), Windows’ta çeşitli işlemleri yerine getirmek için kullanılan özel bir sistem uygulamasıdır. Bu uygulama işletim siteminin kararlı ve güvenli yapısının korunması açısından önemlidir ve bu yüzden sonlandırılmaması gerekir.

Svchost.exe Nedir, Ne İşe Yarar?

Svchost.exe ne işe yarar?

Svchost.exe, DLL dosyalarından yüklenen hizmetler için bir kabuk görevi görüyor. Hizmetler belirli gruplara bölünüyor ve her grubun içinde farklı bir Service Host işlemi bulunuyor. Bu sayede bir DLL dosyasında oluşan problem diğerlerini etkilemiyor. Bu da bu işlemi Windows işletim sistemleri için oldukça hayati bir konuma getiriyor, bu yüzden bu işlemleri sonlandıramıyorsunuz.

Svchost.exe kapatılabilir mi?

Her bir Svchost dosyası farklı hizmet setlerini içinde barındırdığı için, devre dışı bırakacağınız zaman söz konusu olan hizmetlerin o anda kullanılmıyor olması gerekir. Diğer türlü bir svchost dosyasını devre dışı bırakmak sistemin çalışma fonksiyonlarına zarar verebilir.

Svchost.exe virüs mü?

Kişisel bilgisayarınızdaki Görev Yöneticisinde bulunan svchost.exe işlemleri aslında bir tehdit veya sisteminizi yavaşlatan bir işlem değil, bu nedenle kapatmanıza gerek yok. Bu işlemin kendisi resmi bir Windows bileşeni.

Kendisi zararsız olsa da, bir sistem dosyası olduğu için risk altında diyebiliriz. Virüsler, Svchost.exe’ye bulaşabilir veya onu taklit edebilir.

Svchost.exe işleminin virüs olup olmadığını anlamak için;

Görev Yöneticisi üzerinden ilgili işlemin üzerine sağ tıklayıp ‘Dosya konumunu aç’ seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Eğer dosyanın konumu Windows/System32 ise ilgili dosya virüs değildir. Eğer dosyanın konumu bu dizinden başka bir dizin ise bilin ki bir virüs yada trojan olabilir.

Svchost.exe nedir, ne işe yarar yazımız burada sona erdi.

Microsoft tarafından geliştirilen komut satırı olan PowerShell nedir, ne işe yarar, PowerShell komutları nelerdir, PowerShell nasıl kullanılır, PowerShell nasıl kaldırılır gibi Windows PowerShell hakkında bir çok sorunun cevabını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu