Bilim Teknik

Megapiksel Nedir, Ne İşe Yarar? Çözünürlük mü Megapiksel mi?

Daha fazla Megapiksel, daha iyi bir fotoğraf anlamına mı geliyor?

0
(0)

Son zamanlarda özellikle telefon kameralarında dikkatleri üzerine çeken Megapiksel nedir, ne işe yarar, fotoğraf makinesinde Megapixel değeri ne kadar önemli gibi konulara bu yazımızda yer veriyoruz.

Megapiksel nedir?

Fotoğrafçılıkta sıkça kullanılan terimlerden olan Megapiksel, bir fotoğraf üzerinde yer alan renkli piksellerin sayısını ifade etmektedir. Kısaca Megapiksel, bir çözünürlük birimidir.

Piksel (Türkçe: gözek), dijital göstergelerde görüntünün elde edilmesini sağlayan ve kontrol edilebilen en küçük birimdir. Piksel boyutları bir görüntünün genişlik ve yüksekliğinin toplam piksel sayısını ölçer.

Bir Megapiksel (MP) bir milyon pikseldir

Megapiksel ne işe yarar?

Megapiksel, sayısal fotoğraf makinelerindeki algılayıcıların çözünürlüğünü, özellikle kulağı milyon kavramına alışık olmayan toplumlara yönelik olarak belirtmekte kullanılır.

Megapiksel nasıl hesaplanır?

Megepixel değeri, yatay ve dikey piksellerin yani çözünürlük rakamlarının çarpımı ile elde edilir. Çarpılan bu rakamlardan çıkan sonuç yaklaşık bir değere yuvarlanarak kameranın Megapiksel değeri bulunur.

Megepixel değerini bulmak için çözünürlük değerleri birbiri ile çarpılarak 1.000.000’a bölünür. (1 Milyona bölünmesinin nedeni Bir Megapiksel‘in bir milyon piksele denk olmasıdır.)

Örneklendirirsek;

1024 * 768 çözünürlükte fotoğraf çeken bir kameranın megapiksel olarak karşılığı 1024×768= 786.432/1.000.000= 0.78 dir ve yuvarlanarak 0,8 Mp değerine ulaşılır.

Gene aynı şekilde 3464 * 3464 çözünürlükte fotoğraf çeken bir kameranın megapiksel olarak karşılığı 3464*3464= 11.99.296 pixel/1.000.000= 11.99’dur ve yuvarlanarak 12 MP değerine ulaşılır.

Buradaki siteden kameranızın megapixel değerini kolaylıkla hesaplatabilirsiniz.

Peki İnsan gözü kaç megapikseldir?

Megapiksel Nedir, Ne İşe Yarar? Çözünürlük mü Megapiksel mi?
Megapiksel Nedir, Ne İşe Yarar? Çözünürlük mü Megapiksel mi?
120 derecelik bir açıyla bakan insanın gözü; 120 * 120 * 60 * 60 / (0.3 * 0.3) = 576 Megapiksel‘dir.

Çözünürlük mü Megapiksel mi?

Kameranın Megapiksel’i büyüdükçe, çözünürlüğü artacak ve fotoğraf baskısında daha kaliteli çıkacaktır.  Ancak Megapiksel başlı başına sadece fotoğrafın ya da kameranın kalitesini belirtmez.

Fotoğrafın kalitesini; fotoğraf makinasının yapısal özellikleri, işlemcisi, lensi, sensörü, çekim anındaki ışık, zaman, mekan ve  fotoğrafın çekim tekniği gibi daha pek çok etken belirler.

Bir Fotoğrafın kalitesini kullanılan Lenslerin kalitesi direk olarak etkilemektedir. Eğer ki fotoğraf makinesi ya da akıllı telefon alma gibi bir düşünceniz varsa Megapiksel değerinin yanı sıra diyafram açıklığına ve sensör boyutu gibi unsurlara da dikkat etmeniz gerekiyor.

Çekilen bir fotoğrafın kalitesinden direk etkili olan Telefoto Lens nedirTelefoto Lensler ne işe yarar yazımızda bulabilirsiniz..

Yüksek Megapiksel’in dezavantajları var mı?

Kamera sensörünün Megapiksel değerinin yüksek olması bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor. Bunların başında, fotoğrafların daha büyük yer kaplamasını sayabiliriz. Dolayısıyla hafızası sınırlı bir cihaza sahipseniz bu sizin için sorun olabilir.

Megapiksel hakkında sıkça sorulan sorular

Piksel ne demek?

Piksel (Türkçe: gözek), dijital göstergelerde görüntünün elde edilmesini sağlayan ve kontrol edilebilen en küçük birimdir.

Megapiksel’in kısaltması nedir?

Megapiksel’in kısaltması MP olarak ifade edilmektedir.

Bir megapiksel kaç pixelden oluşru?

Bir megapiksel (1 MP) bir milyon pikselden oluşmaktadır.

İnsan gözü kaç megapikseldir?

120 derecelik bir açıyla bakan insanın gözü; 120 * 120 * 60 * 60 / (0.3 * 0.3) = 576 Megapiksel’dir.

MP hesaplaması nasıl yapılır?

Megepixel değeri, yatay ve dikey piksellerin yani çözünürlük rakamlarının çarpımı ile elde edilir. Çarpılan bu rakamlardan çıkan sonuç yaklaşık bir değere yuvarlanarak kameranın Megapiksel değeri bulunur.

Son güncelleme: 1 Eylül 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.