Macbook Nasıl Şarj Edilmeli?

MacBook'u şarjda kullanmak zararlı mı? MacBook şarjı kaç olunca şarja takılmalı? MacBook pil döngüsü kaç olmalı? MacBook pil ömrü nasıl uzatılır?

Macbook nasıl şarj edilmeli yazımızda MacBook şarjı konusunda sık sorulan soruların cevaplarını vereceğiz.

MacBook’larda lityum iyon piller kullanılır. Lityum iyon piller yapıları itibari ile % 0’dan % 80’e kadar oldukça hızlı şarj olurlar.  % 80’den % 100’e şarj olurken şarj süresi epey yavaşlar. Bunun nedeni pilin aşırı ısınması ve ısınmadan dolayı zarar görmesini engellemektir.

MacBook pillerinin de diğer tüm piller gibi zamanla şarj tutma süresi azılır ve pil eskidikçe şarj ömrü çok düşük seviyelere iner.

MacBook pilinizin daha uzun süreler dayanması için tavsiye edilen şarj doluluk oranı % 40 ile % 80 arasındadır. Pillerin %100’e şarj olması ve uzun süre düşük şarjda kullanılması pillere zarar vermekte ömrünü ve kalitesini düşürmektedir.

MacBook pillerinde şarj döngü sayısı genel olarak 1000’dir. 1000 döngüden sonra pil verimliliği düşer. MacBook pillerindeki maksimum döngü sayılarını Apple’ın buradaki listesinde ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Hep sorulan bir soruyu da bu arada cevaplayalım.

Soru şu: Sürekli şarjda bırakmak Laptop’a zarar verir mi?

Aslında güvenlik açısından tehlikeli bir şey değil. Lityum iyon piller’de şarj kapasitesi %100’e ulaştığında bataryaya giden enerji kesilir. Batarya aşırı ısınma yapmaz ve zarar görmez. Ancak Laptop’u her zaman şarj olur halde tuttuğunuzda pilin maksimum şarj kapasitesini azaltmanız da mümkündür.

MacBook’unuzu her zaman şarja takılı olarak kullanmaya devam ederseniz bir süre sonra pilinizin eskisi kadar uzun süre dayanmadığını görebilirsiniz. Bu nedenle, pilinizin çok uzun süre %100’de kalmasına izin vermemeniz gerekiyor. 

MacBook’unuzun pil ömrü bilgisayarınızın konfigürasyonuna ve bilgisayarı nasıl kullandığınıza bağlıdır.

Macbook nasıl şarj edilmeli?

 • MacBook’unuzu sürekli şarjda tutmayın, yeniden şarj etmeden önce gücünün yaklaşık yüzde 40’a düşmesini bekleyin.
 • MacBook bataryasını tamamen boşaltmayın. Pil şarj seviyesi düşük noktalara geldiğinde mümkün olan en kısa sürede şarj edin.
 • MacBook pilinizin aşırı sıcaklıklara maruz kalmasına izin vermeyin. Aşırı sıcaklıklar pilinize zarar verecektir.
 • MacBook pil sağlığına sık sık bakarak buradaki önerileri uygulamaya çalışın.

Macbook pil ayarları nasıl yapılmalı?

Sistem Tercihleri’ndeki Pil bölmesinde Mac dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü iyileştirmenize yardımcı olacak ayarlar bulunur.

MacBook pil ayarlarını görüntülemek için:

 1. Apple menüsü  > Sistem Tercihleri’ni seçin
 2. Pil’i veya Enerji Tasarrufu’nu tıklayıp kenar çubuğunda Pil’i seçin.

MacBook maksimum pil ömrü için:

 • Pille çalışırken ekranı hafif soluklaştır” seçeneğini açın. Bu ayar, bilgisayarı güç kaynağından çıkardığınızda Mac’inizin ekran parlaklığını %75 olarak ayarlar.
 • Pille çalışırken Power Nap’i etkinleştir” seçeneğini kapatın. Bu ayar, Mac’inizin uyku sırasında e-postaları veya diğer iCloud güncellemelerini kontrol etmesini engelleyerek bekleme süresini iyileştirir.
 • Otomatik grafik değişimi” seçeneğini açın. Bu ayar birden çok grafik işlemciye sahip MacBook Pro modellerinin, pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için otomatik olarak işlemciler arasında geçiş yapmasını sağlar.
 • Düşük güç modu“nu açın. Bu ayar, pil ömrünü artırmak için enerji kullanımını azaltır.

Macbook Nasıl Şarj Edilmeli?

MacBook pil sağlığına nasıl bakılır?

Mac dizüstü bilgisayarınızdaki pilin normal bir şekilde çalışıp çalışmadığını ve yaklaşık olarak ne kadar şarj tutabildiğini macOS Catalina 10.15.5 sürümüyle kullanıma sunulan Macbook pil sağlığı özelliği ile denetleyebilirsiniz.

Söz konusu özellik, bu işlemleri gerçekleştirmek için pilinizin sıcaklık geçmişini ve şarj etme düzenini izler.

Pilin durumunu görüntülemek için:

 1. Elma menüsü > Sistem Tercihleri’ni seçin.
 2. Pil’i tıklayın
 3. Sağ alt köşede Pil Sağlığı’nı tıklayın.

Burada pil durumu: Normal olarak görünüyorsa pilinizde bir sorun yok demektir. Eğer servis öneriliyor uyarısı varsa  Pil normal bir şekilde çalışıyor ancak şarj kapasitesi yeniyken olduğundan daha düşük. Bu nedenle Pili değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Macbook Nasıl Şarj Edilmeli?

MacBook pili nasıl kalibre edilir?

Aslına bakarsanız önceden Apple, MacBook pilinizi her ay tam olarak şarj edip boşaltarak kalibre etmenizi tavsiye ediyordu. Ancak gelişmiş pil teknolojileri sayesinde pil kalibrasyonuna artık gerek duyulmuyor.

MacBook pilinizi kalibre etmenin pil sağlığını iyileştirmesi veya daha uzun süre dayanmasını sağlamak gibi bir fonksiyonu artık yok.

Pil kalibrasyonu çok fazla MacBook pil sorunu yaşıyorsanız yapabileceğiniz bir işlemdir. 

MacBook, MacBook Air veya MacBook Pro’nuzdaki pili kalibre etmek için pili tam olarak şarj etmeniz ve boşaltmanız gerekir.

 1. Şarj kablonuzu bağlayın ve MacBook’unuzu tam şarja ulaşana kadar yani %100 olana kadar şarj edin.
 2. %100 şarj olduktan sonra 2 saat kadar daha şarjda tutun.
 3. MacBook’unuzu açık tutarak ve şarj kablosunu çıkararak tüm pilin bitmesini sağlayın. Pilin normalden daha hızlı boşalması için MacBook’unuzu kullanmaya devam edebilirsiniz.
 4. Şarj bittiğinde Mac’iniz kapanacaktır. 1-2 saat daha bu şekilde bekletin.
 5. Şarj kablosunu tekrar bağlayın ve MacBook’unuzun pili yeniden tam olarak şarj etmesini bekleyin.

Bu adımları izlediyseniz, MacBook pilinizi kalibre etmek için yapmanız gereken tek şey bu.

MacBook için virüs programı gerekli mi sorusu yıllardır sorulan bir soru. Bu soruyu buradaki yazımızda cevapladık.

Macbook nasıl şarj edilmeli yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz. Macbook şarjı hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız.

MacBooku sürekli şarjda bırakmak zararlı mı?

Aslında güvenlik açısından tehlikeli bir şey değil. Lityum iyon piller’de şarj kapasitesi %100’e ulaştığında bataryaya giden enerji kesilir. Batarya aşırı ısınma yapmaz ve zarar görmez. Ancak Laptop’u her zaman şarj olur halde tuttuğunuzda pilin maksimum şarj kapasitesini azaltmanız mümkündür.

MacBook tam şarj edilmeli mi?

MacBook’unuzu her zaman şarja takılı olarak kullanmaya devam ederseniz bir süre sonra pilinizin eskisi kadar uzun süre dayanmadığını görebilirsiniz. Bu nedenle, pilinizin çok uzun süre %100’de kalmasına izin vermemeniz gerekiyor. 

MacBook şarjı kaç olunca şarja takılmalı?

MacBook pilinizin daha uzun süreler dayanması için tavsiye edilen şarj doluluk oranı % 40 ile % 80 arasındadır.

MacBook pil döngüsü kaç olmalı?

MacBook pillerinde şarj döngü sayısı genel olarak 1000’dir. 1000 döngüden sonra pil verimliliği düşer.

Macbook pil sağlığı nedir?

Macbook pil sağlığı özelliği pilin normal bir şekilde çalışıp çalışmadığını ve yaklaşık olarak ne kadar şarj tutabildiğini ve pilinizin sıcaklık geçmişini ve şarj etme düzenini izler.

 
 

 

 

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu