Donanım

MSI Afterburner Nasıl Kullanılır?

Ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz ekran kartı optimizasyon aracı MSI Afterburner için aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir rehber hazırladık.

0
(0)

Donanımını kurcalamayı sevenlerin popüler programı MSI Afterburner nedir, ne işe yarar, nasıl indirilir, MSI Afterburner nasıl kullanılır, Overclock nasıl yapılır sorularını cevaplandıracağız.

Ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz ekran kartı optimizasyon aracı MSI Afterburner için aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir rehber hazırladık.

MSI Afterburner nedir?

MSI Afterburner, isminden de anlaşıldığı üzere MSI tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan ve bilgisayar performansına ilişkin kullanıcı kontrolünü artıran bir yazılımdır.

MSI Afterburner yazılımı sadece MSI markalı ürünlerde değil farklı markalara altında üretilen donanımlarda da kullanılabilmektedir.

MSI Afterburner ne işe yarar?

Ekran kartı donanımını hedef alan program, önce donanımı tanır, ardından en güvenli overclock seviyesi hakkında bilgi verir. Temel amacı da kullanıcının bilgisini aşan durumlarda yapılacak overclock işlemlerinin ekran kartına vereceği potansiyel zararı engellemektir.

Buradaki yazımızda Overclock nedir, İşlemci, Ekran Kartı, RAM, Monitör Overclock nasıl yapılırOverclock garantiyi bozar mı gibi Overclock hakkında bir çok sorunun cevaplarına yer vereceğiz.

MSI Afterburner nasıl indirilir?

https://www.msi.com/Landing/afterburner adresinden MSI Afterburner yazılımını indirebilirsiniz.

MSI Afterburner nasıl kurulur?

  • MSI Afterburner yazılımını indirdikten sonra “.zip” dosyasını açarak MSIAfterburnerSetupxxx dosyasını çalıştıralım.
  • Kurulum sırasında RivaTuner programını da seçerek yüklemeyi tamamlayıp  bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

MSI Afterburner Nasıl Kullanılır?

MSI Afterburner yazılımı hakkında temel bilgiler verdikten sonra yazımızdaki MSI Afterburner nasıl kullanılır bölümüne geçelim.

MSI Afterburner nasıl kullanılır?

MSI Afterburner kullanarak bilgisayarınızın herhangi bir anda bir çok donanımın kullanım yüzdesini, anlık sıcaklık değerlerini, anlık hız skorlarını görebilirsiniz.

MSI Afterburner yazılımını açtığınız zaman karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

MSI Afterburner Nasıl Kullanılır?

Üstte ekran kartının frekansını ve anlık sıcaklık durumunu net bir şekilde görebiliyorsunuz. Ortada bulunan “Clock” kısmında ise ekran kartının frekans ayarları bulunmakta. Core Clock kısmı ekran kartınızın çekirdek frekansını artırıp azaltmanıza yarıyor. Alttaki Memory Clock kısmı ise ekran kartınızın bellek frekansını ayarlamanıza imkan tanımakta.

MSI Afterburner ile OverClock nasıl yapılır?

Msi Afterburner programı kullanarak ekran kartınızın mhz değerlerini arttırabilirsiniz. Kullanımı hakkında dikkat etmenizi ve oluşabilecek donanım problemlerini kabul ederek programı kullanmaya başlayın.

MSI Afterburner Nasıl Kullanılır?

İlk olarak “Power Limit” ve “Temp. Limit” özelliklerini sona kadar çekin. Bu sayede ekran kartınız sizin belirlediğiniz sınırlar dahilinde çalışacak. Eğer bu işlemi yapmazsanız, Afterburner bir yerden sonra ekran kartının kendisini zorlamasına izin vermeyecek. Ancak merak etmeyin, sona kadar çektiğiniz zaman bile Afterburner’ın belirlediği bir limit mevcut.

Core Clock” seçeneğini artırmaya başlayın.Bu özelliği tek seferde 20-30 MHz’den fazla artırmayın. Çünkü deneme-yanılma metodunun da düzgün çalışabilmesi için küçük adımlar atmak gerekiyor.

Memory Clock” seçeneğini artırmaya başlayın. Memory Clock özelliğini test ederken, her seferde 50-100 MHz artırmak güvenli bir aralık. Eğer azaltmanız gerekirse de 10’ar şekilde azaltabilirsiniz.

MSI Afterburner arayüzü nasıl değiştirilir?

Arayüzü değiştirmek için uygulama üzerindeki “ayarlar” sekmesini seçtikten sonra açılan pencereden en son sondaki sekmeye ilerleyip “Kullanıcı Arayüzü” kısmına gelip buradan “Kullanıcı Görünümü Ayarlarını” beğendiğiniz bir ara-yüze çevirebilirsiniz.

MSI Afterburner nasıl kullanılır yazımız sona erdi.

MSI Afterburner hakkında sıkça sorulan sorular

MSI Afterburner fan hızı kaç olmalı?

MSI Afterburner fan hızının otomatik kalmasını tavsiye ediyoruz.

MSI Afterburner fps düşürür mü?

Evet MSI Afterburner FPS’yi önemsenmeyecek derecede düşürür. Sisteminiz çok kasıyorsa kullanmayabilirsiniz.

MSI Afterburner zararlı mı?

Hayır MSI Afterburner zararlı değildir.

MSI Afterburner Temp limit nedir?

MSI Afterburner’da bulunan Temp. Limit ekran kartı fazla ısıdan kaynaklı hızını düşürmeden önceki sıcaklık değeridir.

Son güncelleme: 13 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.