Sosyal Medya

Instagram Öküz Yılı Nedir?

Öküz Yılı nedir, özellikleri, başlama ve bitiş tarihleri, Öküz yılı etiket ve filtreleri nelerdir?

Instagram hikayeler bölümünde karşılaşılan Öküz Yılı nedir, özellikleri, başlama ve bitiş tarihleri, Öküz yılı etiket ve filtrelerinin kullanımı hakkında bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Öküz Yılı nedir yazımızda okuyabileceğiniz konu başlıkları;

 1. Instagram Öküz yılı nedir?
 2. Instagram Öküz yılı hikayesi nedir?
 3. Öküz yılı özellikleri nelerdir?
 4. Öküz yılı ne zaman başlar, ne zaman biter?
 5. Öküz burcu özellikleri nelerdir?
 6. Instagram Öküz Yılı etiketi nasıl kullanılır?
 7. Instagram Öküz Yılı filtresi nasıl kullanılır?

Instagram Öküz yılı nedir?

Öküz Yılı, hepimizin kullandığı miladi takvimin yanı sıra kendi takvim sistemine de sahip olan Çin’in 12 yıllık hayvan takvimi döngüsünde ikinci sırada yer alan yıldır.

Öküz Yılı aslında Çin’e özel bir yıl. Çin hepimizin bildiği Miladi takvimin yanı sıra, kendi içerisinde özünü ve kültürünü terk etmemek için bir de 12 yıllık hayvan takvimi döngüsüne sahip olan takvimi kullanıyor.

Öküzler, güvenilir ve istikrarlı olarak kabul edilirler ve görevlerine yaklaşımlarında mükemmel düzenleyiciler veya sistematiklerdir.

Instagram Öküz yılı hikayesi nedir?

Öküz Yılı, 12 Hayvanlı Türk Takvimine kadar dayanan bir yıl geleneğidir. 12 Hayvanlı Türk takviminde yıllar sayılar ile değil, hayvan isimleri ile anılır.

instagram okuz yili nedir 2

Her 12 yıllık döngüye bir “müçe” denir. Ay ve günlerin ise isimleri olmayıp sayılarla ifade edilirler.

Çin burçlarında görülen ve Çin takviminde yer alan yıl, tarihte ilk olarak 31 Ocak 1805 yılında başlamış 17 Şubat 1806 yılından son bulmuştur.

Öküz Yılı nedir yazımıza devam edelim.

Öküz yılı özellikleri nelerdir?

Latin astrolojisi gibi Çin astrolojisi de insanı 12 değişik burç ve sembollerle tanımlar ve kişinin burcunu bulmak için doğum tarihini kullanır.

Çin Astrolojisi’nde burçlar Latin Astrolojisi’ndeki gibi aylık değil yıllıktır. Her Çin Burcu’na karşılık bir hayvan ismi vardır. Hangi burçta olduğunuzu bulmak için doğum yılınızı bilmek yeterlidir.

Çin takvimine göre Öküz Yılı’nda doğan insanın çok sabırlı birisi olduğu bilinir. Aynı zamanda çok sıkı ve güçlü bir çalışma tempoları vardır. Bunlara bir katır kadar inatçı ve azimkar demek de doğru olur.

Öküz yılı ne zaman başlar, ne zaman biter?

instagram okuz yili nedir 1

Öküz Yılı 12 Şubat 2021 tarihinde başlıyor, 31 Ocak 2022 tarihinde sona eriyor. Çin Yeni Yılı ya da Bahar Bayramı (Lunar Bayramı) olarak kabul edilen gün, her yılın ilk yeni ayı ile dolunayı arasında kutlanıyor. Dolayısıyla, Öküz Yılı kutlamaları da 12 Şubat’ta başlamış oldu.

Öküz burcu özellikleri nelerdir?

Öküz Yılı’nda doğan kişilerin güvenilir, istikrarlı, sistematik ve görevlerine yaklaşımlarında düzenleyici oldukları kabul edilir. Ayrıca bu yıl içerisinde doğacak olan kişilerin, ilerde sabırlı, güçlü çalışma temposuna sahip, inatçı ve azimli olacağı söylenir. Kafaya taktıkları bir konu varsa, araştırana ve gerçeği öğrenene kadar çalışır hatta gerekirse bitap düşerler. Bazı durumlar karşısında sessiz kalsalar da bu duruma aldırmamak gerekir. Çünkü kimselere fark ettirmeden içsel planlar yapacak kadar zeki, akıllı ve kurnazdırlar.

Instagram Öküz Yılı etiketi nasıl kullanılır?

Instagram Öküz Yılı etiketi kullandığınızda,  Hikayenizi paylaştığınız andan itibaren sizi takip eden kişiler, Öküz Yılı hikayelerini açtıklarında sizin hikayenizi de görüntüleyecekler.

 1. Instagram uygulamasını açın.
 2. Hikaye oluşturma ekranına gelin.
 3. Hikayeye eklemek için bir fotoğraf çekin ya da galerinizdeki bir fotoğrafı seçin.
 4. Ekrana dokunarak parmağınızı yukarı kaydırın.
 5. En üstte yer alan üç Öküz Yılı etiketinden birini seçin.

Instagram Öküz Yılı filtresi nasıl kullanılır?

Öküz Yılı filtresi ile oluşturduğunuz hikayeler, tıpkı Öküz Yılı etiketi bulunan hikayeler gibi Instragram akışının en başında bulunan Öküz Yılı hikayeler derlemesinin içinde yer alacak ve sizi takip edenler hikayenizi buradan görüntüleyebilecekler.

 1. Instagram uygulamasını açın.
 2. Hikaye oluşturma ekranına gelin.
 3. Parmağınızı deklanşör tuşunun üzerine getirerek sola kaydırın.
 4. Öküz Yılı filtresine geldikten sonra bir fotoğraf ya da video çekin.

Öküz Yılı nedir yazımız sona erdi.

Instagram’da çok sayıda filtre ve efekt bulunuyor. Bizde bunca efekt arasından en iyi Instagram efektlerini bir araya getirdik.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu