MAC

MacBook için Virüs Programı Gerekli mi?

Mac'e virüs bulaşır mı? Mac'de virüs olduğu nasıl anlaşılır? Mac için virüs programı var mı?

0
(0)

MacBook için virüs programı gerekli mi sorusu yıllardır sorulan bir soru. Aslında MAC’ler Windows bilgisayarlardan daha güvenlidir ancak kötücül yazılımların MAC’e bulaşmadığını düşünmek fazla rahat davranmak olur.

Bilgisayar virüsleri genellikle daha yaygın kullanıldıklarından dolayı Windows işletim sistemleri için oluşturulmaktadırlar. Windows bilgisayarlara kötücül yazılım (virüs, malware) adapte etmek daha fazla kazanç getirmektedir. Ayrıca virüs yazmak daha kolaydır. Bu nedenle Windows hackerların daima 1 numaralı hedefi durumundadır.

Ancak Apple bilgisayarların kullanımının artması hackerların da iştahını kabartmaktadır.

MacBook için virüs programı gerekli mi? Mac’a virüs bulaşır mı?

Mac işletim sistemindeki bilgisayarlara virüs bulaşması, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlara nazaran daha düşük bir ihtimaldir.  Ancak Evet Mac bilgisayarlar için üretilmiş virüsler vardır ve eğer dikkatli olmazsanız sizin MAC’inize de bulaşabilir.

MAC’inize virüs bulaşmasını engellemek için;

  1. İşletim sisteminizi ve uygulamalarınızı güncel tutun.
  2. Antivirüs yazılımı ya da güvenlik paketi kullanın.
  3. Tehditlere karşı uyanık olun, bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa şüphelenin.

Mac OS işletim sistemleri de, tıpkı diğerleri gibi sanal korsanların hedefi haline gelebiliyor.  Tedbiri elden bırakmamak için MAC için virüs programı yükleyebilirsiniz.

MacBook için virüs programı gerekli mi sorusunun cevabını vermiş olduk.

MacBook’da virüs olduğunu nasıl anlarım?

Birçok kullanıcı Mac virüslerini fark etmekte güçlük çeker. Dikkat etmeniz gereken, kötü amaçlı yazılım veya virüs belirtileri şunlardır:

  • Günlük kullanımda cihazın aniden durgunlaşması, kasılması
  • Tarayıcınızda yüklemediğiniz yeni bir araç çubuğunu fark etmeniz
  • Herhangi bir web aramasında, beklenmedik bir siteye yönlendirilmeniz
  • Tüm web sayfalarının reklamlarla kaplı olması
  • Rastgele şekilde başka sayfalara yönlendirilmeniz
  • Reklam pencerelerinin herhangi bir taramayla veya çalışmakta olan programlarla alakasız olması

MacBook için antivirüs önerisi

Mac için önerebileceğimiz başarılı antivirüsler arasında Avast Security, Bitdefender Virus Scanner, Avira Antivirus, Sophos Home ve AVG antivirüs yazılımlarını önerebiliriz.

Avast Security

MacBook için virüs programı gerekli mi?

Avast  Mac Security, popüler antivirüs programı geliştirici Avast tarafından Mac’lerinizi korumak için geliştirilen yeni ve oldukça başarılı bir güvenlik programıdır.

Avast Security internette gezinirken tehlike içeren bir site ile karşılaştığınızda sizi bu durumdan haberdar eder ve bu sitelerin hakkınızda bilgiler toplamasını engeller. Avast, bunların yanı sıra hem kötü amaçlı e-postaları engeller hem de Wi-Fi bağlantınızda güvenlik sorunları varsa bunu size bildirir.

Avast Security – Mac İndir!

Bitdefender Virus Scanner

MacBook için virüs programı gerekli mi?

Bitdefender Virus Scanner, Mac sistemli bilgisayarınızda bulaşmaya çalışan virüslere geçit vermeyen ücretsiz ve etkin koruma sağlayan bir güvenlik uygulamasıdır. Bitdefender’ın virüs tarayıcısını kullanarak sadece uygulamaları, sisteminizin kritik veya belirli bölgelerini veya tüm sisteminizi taratabilirsiniz. Bitdefender motorları zararlıyı bulur ve yok eder.

Bitdefender Virus Scanner – Mac İndir!

Avira Antivirus

MacBook için virüs programı gerekli mi?

Avira sadece Mac bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için en iyi ücretsiz anti virüs yazılımlarından biridir. Mac bilgisayara zarar verebilecek kötü amaçlı yazılımları doğruca tespit eder ve ilgili virüsleri karantinaya alır. Böylece virüslü dosyaları yanlışlıkla arkadaşlarınızla paylaşmaz, onların da bilgisayarını tehlikeye atmazsınız.

Avira Virus Scanner – Mac İndir!

Sophos Home

MacBook için virüs programı gerekli mi?

Sophos Home, Mac bilgisayarınızın durumunu düzenli olarak takip eder. Bilgisayarınıza zarar verebilecek her türlü fidye yazılımı, kötü amaçlı yazılımları, çeşitli virüsleri tarar ve tespit ettiklerinin doğurabilecekleri tehditleri ortadan kaldırır.

Sophos Virus Scanner – Mac İndir!

AVG

MacBook için virüs programı gerekli mi?

AVG’nin ücretsiz koruması, Mac bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan korumak ve çevrimiçi ortamlarda sizi korumak için yeterince güçlüdür. Bilgisayarınıza bulaşabilecek her türlü virüsü önceden algılar ve bu tehdidi ortadan kaldırır.

AVG arka planda çalıştığı için programı sürekli olarak etkinleştirmenize gerek yok. Arka planda çalışır ve kötü amaçlı e-postalarında, internet sitelerinde ve indirmelerde doğabilecek her türlü tehlike AVG tarafından engellenir.

AVG Virus Scanner – Mac İndir!

Bilgisayarınıza ücretsiz AntiVirüs programlarıkurarak her türlü çevrimiçi veya çevrimdışı tehditlere karşı kolayca koruyabilirsiniz.

Bu yazımızda MacBook için virüs programı gerekli mi sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Son olarak MAC ve virüs konusunda sıkça sorulan soruları yanıtlayarak MacBook için virüs programı gerekli mi yazımızı sonlandıralım.

Mac bilgisayara virüs girer mi?

Mac işletim sistemindeki bilgisayarlara virüs bulaşması, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlara nazaran daha düşük bir ihtimaldir.  Ancak Evet Mac bilgisayarlar için üretilmiş virüsler vardır ve eğer dikkatli olmazsanız sizin MAC’inize de bulaşabilir.

Macbook için antivirüs gerekli mi?

Evet. MAC’inize virüs bulaşmasını engellemek için MAC için virüs programı yükleyebilirsiniz.

Mac OS güvenli mi?

Evet MacOS işletim sistemi Windows işletim sistemine göre daha güvenlidir.

Mac için hangi antivirüs kullanılmalı?

Mac için önerebileceğimiz başarılı antivirüsler arasında Avast Security, Bitdefender Virus Scanner, Avira Antivirus, Sophos Home ve AVG antivirüs yazılımlarını önerebiliriz.

Son güncelleme: 8 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.