Android Telefonda Yer Açmak için ne Yapmalı?

 Android Telefonda Yer Açmak için ne Yapmalı?

Android Telefonda yeterli alan yok yada Cihazda yeterli alan yok hatası ile karşılaşanlar için telefonda yer açmak için neler yapmalı bu yazımızın konusunu oluşturuyor.

Eğer yazılımsal olarak bu hataları alıyorsanız sadece bir kaç işlemle Android telefonunuzda yer açabilirsiniz. Aşağıdaki telefon temizleme adımlarını yaptığınız halde sorununuz devam ediyorsa büyük ihtimal donanımsal bir problem yaşamaktasınız. Eğer sorununuz donanım kaynaklı ise en kısa sürede yetkili teknik servise götürmelisiniz.

Telefonunuzu kapatıp yeniden başlatın.

Telefonunuzu yeniden başlatmak, RAM üzerine binmiş olan fazla yükü sıfırlar. RAM üzerine binen gereksiz yük azaldığı zaman, hem telefonunuz daha hızlı çalışacak hem de eğer yeterli alan yok uyarısı bir yanlışlık sonucu verildiyse bu sorun ortadan kalkacak.

Kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan kaldırın.

Akıllı telefon dünyasında uygulama sayısı gün geçtikçe artmakta, birçok işe yarar uygulama kullanıcıları cezbederken telefonlarda fazlaca işe yaramayan uygulamalar da bulunmakta. Özellikle bazı telefon modelleriyle yüklü gelen ve bazı kullanıcıların farkında bile olmadığı uygulamalar hem telefonu yormakta hem de fazlaca yer kaplayarak depolama alanını kısıtlamakta. Telefonunuzun uygulama yöneticisi bölümünden kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak kendinize uygun uygulamalar için yer açabilirsiniz.

Uygulamaların önbellek verilerini silin

Uygulamalar daha hızlı çalışabilmek adına telefonunuzda geçici dosyalar oluşturur. Bunu telefonunuz ne çalıştıracağını anlarken kopya çekiyor olarak da değerlendirebiliriz. Ancak bu tip dosyalar bazen beklenmedik boyutlara ulaşabiliyor. Özellikle büyük boyutlu uygulamaların önbellek dosyaları 50 MB’ı bile aşabiliyor. Bu şekilde birkaç tane uygulamanın önbelleğini silseniz, telefonunuzda sıradan bir uygulama için yer açabilirsiniz.

  • Ayarlar > Uygulamalar bölümüne gidin.
  • Bir uygulamaya tıklayın ve Depolama tuşuna dokunun.
  • Önbelleği sil seçeneğine basın.

Kullanmadığınız medya dosyalarını silin.

Kullanmadığınız fotoğraflar ve videoları silin.

Yanlışlıkla çekilen resimler, garanti olsun diye birden fazla resim çekildiğinde kalan gereksiz kareler, hiçbir niteliği olmayan boş videolar… Bunlara el atmak ve temizlemek, cihazınızda yer açılmasını sağlayacaktır.

Harici depolama alanları kullanın.

Akıllı telefonunuzda arttırabilir hafıza özelliği yoksa ya da arttırdığınız hafızaya rağmen depolama sorunu yaşıyorsanız, size internette depolama yapma imkanı sağlayan bulut uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bulut depolama uygulamaları telefonunuzdaki verileri internet ortamına taşıyarak, telefonuzda boş alan açmanızı sağlayacaktır.

Telefon yer açma uygulamaları

Telefon hafızasını temizleyip boş alan elde ettiğini iddia eden birçok telefonda yer açma uygulaması bulunuyor.

CCleaner

Bilgisayarınızın da temizliğini en iyi şekilde üstlenen CCleaner, ücretsiz mobil uygulaması sayesinde artık telefonunuzun da hafıza alanını temizliyor ve lüzumsuz dosyalardan telefonunuzu kurtarıyor.

App Cache Cleaner

Uygulamalarınızın ön belleklerini toplu olarak silebilme imkanı sunan App Cache Cleaner, size hem zaman , hem de daha fazla performans sunuyor.

Cache Cleaner
Cache Cleaner
Developer: Zerone Mobile Inc.
Price: Free

SD Maid

Telefonunuzda yer tutan gereksiz dosyaların temizleyebileceğiniz ve uygulamalarınızın ön belleklerini temizleyebildiğiniz SD Maid, telefonunuzun tozunu alarak performansını artırıyor.

SD Maid - Systemreiniger
SD Maid - Systemreiniger
Developer: darken
Price: Free+

DU Speed Booster  

DU Speed Booster ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir Android hızlandırma uygulamasıdır. Cihazınızdaki uygulama ve oyunlara ait gereksiz yer kaplayan dosyaları silerek ve arkaplanda çalışan uygulamaları kapatarak optimize eder.

] }
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın