Sosyal Medya

Discord Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Discord nedir, ne işe yarar, Discord nasıl indirilir, Discord nasıl kullanılır?

Discord nedir, ne işe yarar, Discord nasıl indirilir, Discord nasıl kullanılır, Discord kanal  açma, arkadaş ekleme, bot ekleme gibi  tüm Discord sorularının cevaplarını bu Discord rehberi yazımızda bulabilirsiniz.

Discord nedir yazımızda okuyabileceğiniz konu başlıkları;

 1. Discord nedir?
 2. Discord ne işe yarar?
 3. Discord nasıl indirilir?
 4. Discord’a nasıl üye olunur?
 5. Discord nasıl kullanılır?
 6. Discord’da kanal nasıl açılır?
 7. Discord arkadaş ekleme nasıl yapılır?
 8. Discord profil resmi nasıl değiştirilir?
 9. Discord’a Sosyal Medya hesapları ile nasıl bağlanılır?
 10. Discord bildirimleri nasıl düzenlenir?
 11. Discord Sunucu Klasörü Oluşturma
 12. Discord klavye kısayolları
 13. Discord Botu nedir, bot nasıl eklenir?
 14. Discord bot komutları
 15. Discord Server Boost nedir?
 16. En Popüler Discord Botları

Discord nedir?

Discord, masaüstü ve mobil cihazlar için kullanılabilen bir sohbet uygulamasıdır. Discord ile değişik insanlarla internet üzerinden sesli ya da yazılı olarak iletişim kurmak mümkündür.

Discord ne işe yarar?

Discord, özellikle oyuncuları hedef alır ve benzer düşünen insanlarla sohbet etmek için topluluklara katılmaya teşvik eder. Bu topluluklar veya sunucular, oyunla ilgili olsun veya olmasın, her şeye dayanabilir.

Discord, metin, sesli ve görüntülü sohbet sunar ve doğrudan arkadaşlarınızla özel olarak da konuşabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsizdir.

Daha yüksek kalitede video, daha büyük yükleme sınırları ve indirilebilir oyunlar gibi şeyler sunan ücretli bir Discord Nitro aboneliği de mevcut.

Discord nasıl indirilir?

Web sitesi üzerinden de online olarak kullanılabilen Discord‘u bilgisayarınıza da indirebilirsiniz.

Discord indir

Discord’un sitesine girdiğinizde karşınıza Windows için indir seçeneği ve Discord’u tarayıcıda aç seçenekleri gelecektir.

Eğer, bilgisayarınıza indirmek isterseniz, ‘Windows için indir’ seçeneğine tıklamalısınız. İndirmek istemiyorsanız ve site üzerinden kullanmak istiyorsanız diğer seçeneğe tıklamalısınız.

Discord’a nasıl üye olunur?

discord nedir ne ise yarar nasil kullanilir 1

Discord kayıt işlemi için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Discord nasıl kullanılır?

Discord sitesinde “Open Discord” butonuna basıp kullanıcı adını girdikten sonra uygulamamızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer Discord’da aynı anda 2 veya daha fazla arkadaşınızla sohbet etmek istiyorsanız, bu durumda Discord’da kanal açmanız gerekir.

Discord’da kanal nasıl açılır?

discord nedir ne ise yarar nasil kullanilir 2

 1. Discord’u açtıktan sonra, ekranın sol tarafındaki “Artı (+)” simgesine tıklayın .
 2. Daha sonra, karşınıza çıkan penceredeki “Bir Sunucu Oluştur” butonuna tıklayarak devam edin.
 3. Bu adımda, açılan penceredeki “Sunucu Adı” kısmına oluşturmak istediğiniz sunucunun adını girin ve pencerenin sağ alt kısmındaki “Oluştur” butonuna tıklayın.

Böylece “Discord’da kanal açma” işlemi tamamlanır ve karşınıza, ses kanalınıza arkadaşlarınızı davet edebilmeniz için bir link çıkar.

Dilerseniz, sunucuyu oluşturduktan sonra karşınıza çıkan bu penceredeki “Copy” butonuna tıklayarak ekrandaki linki kopyalayabilir ve WhatsApp, Facebook Messenger, Twitter vb. herhangi bir platform üzerinden arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz .

Link penceresini kapattıktan sonra oluşturduğunuz kanala otomatik olarak bağlanırsınız. Oluşturduğunuz kanalın ismi ekranın sol tarafında görünecektir .

Discord arkadaş ekleme nasıl yapılır?

discord nedir ne ise yarar nasil kullanilir 3

Sesli iletişim uygulaması olan Discord’da arkadaş eklemek için ilk olarak eklemek istediğiniz kişinin Discord etiketi gerekli.

 1. Bunun için uygulama ekranının sol üst köşesinde yer alan Discord simgesine gidin.
 2. Açılan ekranın sol alt köşesinde adınızı göreceksiniz. Adınızı görüntülediğiniz pencerede “Ayarlar” simgesine tıklayın.
 3. Ardından gelen “Hesabım” menüsünde “Kullanıcı Adı” olarak geçen ifade Discord etiketidir. Karşı tarafın etiketini de öğrendikten sonra tekrar ana ekrana dönün.
 4. Sol üst köşeden Discord simgesinin hemen yanında yer alan “Arkadaşlar” bölümünden “Arkadaş Ekle” seçeneğine gidin.
 5. Gelen pencerede Discord etiketini girerek “Arkadaşlık İsteği Gönder” dediğiniz zaman tanıdıklarınızla iletişime geçebilirsiniz.

Discord profil resmi nasıl değiştirilir?

Discord profil resmi değiştirmek için;

 1. Ekranın sol alt köşesinde bulunan çarka benzeyen “Ayarlar” simgesine tıklayın.
 2. Açılan pencerede “Avatar yükle” kısmında Discord profil resmi ekleyebilirsiniz.

Discord’a Sosyal Medya hesapları ile nasıl bağlanılır?

Discord’un bazı popüler uygulamalarla yerleşik entegrasyonları vardır. Toplamda 11 farklı uygulama desteklenmektedir. Bunlar Twitch, YouTube, Blizzard Entertainment, Skype, League of Legends, Steam, Reddit, Facebook, Twitter, Spotify ve Xbox Live’dır.

 • Masaüstü uygulamanızdan Discord entegrasyonlarını ayarlamak için Kullanıcı Ayarları > Bağlantılar‘a gidin ve bağlamak istediğiniz uygulamayı seçin.

Discord bildirimleri nasıl düzenlenir?

 • Kullanıcı Ayarları > Bildirimler bölümünden genel bildirim ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Üye olduğunuz bir sunucudan bildirim almak istemiyorsanız, o sunucunun simgesine sağ tıklayın ve “Sunucuyu sustur” seçeneğini aktif edin.

Discord Sunucu Klasörü Oluşturma

Sunucu klasörleri özelliğini kullanarak, ekranın sol kısmında yer alan sunucu listenizi klasörleyerek daha düzenli bir hale getirebilirsiniz.

 1. Yeni bir sunucu klasörü oluşturmak için bir sunucunun simgesini başka bir sunucunun simgesinin üzerine sürükleyin.
 2. Yeni oluşturulan klasöre sağ tıkladığınız takdirde klasörün adını, rengini ve diğer ayarları değiştirebilirsiniz.

Discord klavye kısayolları

Tahmin edebileceğiniz üzere Discord, birçok klavye kısayolu sunuyor. Bilmeniz gereken bazı Discord kısayolları şunlardır:

 • Sunucu değiştir: Ctrl + Alt + Yukarı / Aşağı
 • Kanal değiştirme: Alt + Yukarı / Aşağı
 • Okunmamış mesajlar arasında dolaş: Alt + ÜstKrkt + Yukarı / Aşağı
 • Kanalı okundu olarak işaretle: Escape
 • Sunucuyu okundu olarak işaretle: Shift + Escape
 • En eski okunmamış mesaja git: Shift + Page Up
 • Emoji penceresini aç / kapat: Ctrl + E
 • Sağırlaştırmayı değiştir: Ctrl + Shift + D
 • Bir aramayı cevaplama: Ctrl + Enter

Discord Botu nedir, bot nasıl eklenir?

Discord botu, sunucunuzda işlerinizi daha rahat yapabilmenizi, sunucunuzu daha kolay yönetmenizi, sunucunuzdaki üyelerin eğlenmesini veya müzik dinlemesini sağlayabileceğiniz bir tür yardımcı, robot.

Bir çok dilde ve birçok özellikte olan binlerce bottan en iyi Discord Botlarını kullanabilirsiniz.

 1. Eklemek istediğiniz botun site sayfasına ziyaret edin ve “Add to Discord” veya “Invite” davet butonu tıklayın.
 2. Yeni pencere açılır. Discord hesabınıza giriş yapılmadıysa giriş yapın.
 3. Bot’u eklemek istediğiniz sunucuyu seçin.
 4. Doğrulama ekranı açılacak. Ben Robot değilim, işaretleyin.

Tebrikler, Artık botunuz sunucuya ekli görünüyor.

Discord bot komutları

giphy [arama terimi] – Animasyonlu GIF’ler Aşk? Ne düşündüğünüzü ve hissettiğinizi göstermek için bunları kullanmaktan yeterince alamıyor musunuz? Binlerce GIF’de arama yapmak için bu komutu kullanın ve istediğiniz odayı sohbet odasına göndermek için tıklayın.

nick [yeni takma ad] – Seçtiğin takma adı beğenmedin (ya daatanmış) sohbet kanalına girdiğinizde? Bu komutu kullanmak, beğeninize bir takma ad seçmenizi sağlar. Girin – yeni adla birlikte – ve klavyenizdeki Enter düğmesine basın ve presto!

tts [mesaj] – İstediğiniz zaman ses kanalına geçebilirsiniz.Discord’un ayarlanma şekli sayesinde istiyorum. Bir mikrofonunuz yoksa, ne olacak? Bu komutu kullanmak bir şeyler yazmanıza ve sohbet odasında yüksek sesle okumanızı sağlar. Ancak dikkatli olun: Yöneticiler kötüye kullanılması durumunda bu özelliği kolayca devre dışı bırakabilir.

afk [durum] ayarlandı – Bir şeyler atıştırmak ya da içmek mi istiyorsunuz? Tuvalet ziyaret zamanı mı? Büyükanne beklenmedik bir şekilde düştü? Bu komutu kullanmak, birisi sizin adınızı söylerse kanalda görünecek özel bir AFK (klavyeden uzak) mesajı ayarlamanıza izin verecektir.

whois [kullanıcı söz] – Seninle konuşan kimin kim olduğundan emin değil misin? Sunucudan söz konusu kişi hakkında bilgi almak için bu komutu kullanın.

Üye Sayısı – Bir yönetici olarak – hatta düzenli bir üye olarak – sizSunucuya şu anda kaç kişinin bağlı olduğunu bilmek isteyebilir. Bu komutu kullanmak, sihirli sayıyla size anında bir sonuç verecektir.

emotes – “İleri” yaşımda bile, emojiyi seviyorum! Bunu yaparsanız, sunucuda çalışacak emojilerin bir listesini bulmak için bu özel komutu kullanabilirsiniz.

serverinfo – Bir sunucunun ne kadar süredir aktif olduğunu veya ortalama olarak kaç kullanıcının bağlı olduğunu bilmek ister misiniz? Sunucu hakkında bir ton bilgi ve istatistik bulmak için bu komutu hızlı bir şekilde girebilirsiniz.

Botcommands – Metinden konuşmaya yukarıda bahsettiğim gibikomut, yöneticiler zaman zaman belirli komutları devre dışı bırakabilir – ve yapabilir. Ayrıca, kullanmanız için istediğiniz sayıda özel komut oluşturabilirler. Hangi komutların kullanımınız için uygun olduğundan emin değil misiniz? Bu size tam listesini verecektir.

Moderasyon Kara Listesi Ekle [ifade] – Bir sohbet odası kullanıyorsanız, nasıl yapıldığını bilirsiniz.İnsanların, yapmaları gerekmeyen şeyleri söylemelerini engellemek zordur – ne kadar iyi sorarsanız sorun. Kanalda görünmesini istemediğiniz belirli kelimeler veya ifadeler varsa, bu komutu kullanmak kara listeye eklemenizi sağlar.

Discord Server Boost nedir?

Discord, 2 Nitro paketi sunmaktadır. Biri Nitro klasik yani sadece kullanıcının işine yarayacak özellikler, diğeri ise daha üstün bir paket. Klasiğe göre daha pahalı olan bu pakette ek olarak ücretsiz oyunlar ve sunucu yükseltme özelliği de yer almaktadır.

Eğer bu paketi aldıysanız istediğiniz bir sunucuyu seçip yükseltebileceksiniz. Fakat her kullanıcı 1 kez yükseltme işlemi yapabilir. Bunu da unutmayın. Sevdiğiniz bir sunucu var ve gelişmesini istiyorsanızı sunucusunu yükseltebilir, daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

En Popüler Discord Botları

MEE6

Listemizin başında tabii ki dünyanın en popüler Discord botu MEE6 yer alıyor. Adını Rick&Morty dizisindeki Mr. Meeseeks karakterinden alan bu bot, sunucu üzerinde çok fazla şey yapmanıza yarıyor.Örneğin kendi kodlarınızı oluşturabilir, sunucudaki insanlara seviye ve XP sistemi uygulayabilir, internet üzerinden bir şey araştırabilir, sunucudaki kanallarda müzik açabilir ve kanaldaki sesi kaydedebilirsiniz.

MEE6 botunu Discord sunucunuza buradan ekleyebilirsiniz.

Pokecord

Discord sunucunuzda arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli oyunlar oynamak istiyorsanız bunlardan bir tanesi kesinlikle Pokecord olmalı.Pokecord, Discord’daki arkadaşlarınızla konuşurken Pokemon avlamanızı, geliştirmenizi ve savaştırmanızı sağlayan bir Discord botudur.

Bu eğlenceli bot ile arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Pokecord botunu Discord sunucunuza buradan ekleyebilirsiniz.

MC-AT

Türk yapımı bir Discord botu olan MC-AT, aslında diğer yabancı kökenli Discord botlarında bulunan çok kullanışlı bir özelliği Türkçeye uyarlıyor.MC-AT botu sayesinde sunucunuzda Türkçedeki argo, küfür ve aşağılayıcı bilumum kelimeleri engelleyebiliyorsunuz.Bu kelimeler isteğinize göre ya sansürlenerek gösteriliyor ya da yazan kişiye önce uyarı gidiyor ve ardından sunucudan yasaklanıyor.

MC-AT botunu Discord sunucunuza buradan ekleyebilirsiniz.

Invite Manager

Invite Manager her ne kadar kullanışsız bir bot gibi gözükse de sunucunuzda kimin kimi davet ettiğini gösterme, belli bir davette özel rol verme, kimin ne kadar üye çağırdığını gösterebilme özellikleri ile kalabalık sunucularda fazlasıyla iş gören bir bottur.Asla yanlış bilgi göstermeyen bu botu toplu sunucularda kullanmanızı tavsiye ederiz.

Invite Manager botunu Discord sunucunuza buradan ekleyebilirsiniz.

Dank Memer

Dank Memer botu, Discord sunucularında arkadaşlarınızla birbirinize internetteki ‘meme’leri göndermenize, resimler üzerinde oynama yapabilmenize yarayan bir bot.Bunların yanı sıra sunucudaki insanlara seviye sistemi vermenize, çeşitli mini oyunlara ve bir ekonomi sistemine sahip.Şu anda aktif olarak 588.832 sunucuda kullanılıyor.

Dank Memer botunu Discord sunucunuza buradan ekleyebilirsiniz.

Cafe

Cafe, arkadaşlarınız ve sunucunuzdaki diğer üyelerle birlikte oynayabileceğiniz canlı skor tabelası ve liderlik tabelası içeren birçok Discord tabanlı oyun barındıran bir Discord botu.Cafe Discord içerisinde tonlarca çok oyunculu oyun bulunmakta ve neredeyse her hafta yenileri eklenmeye devam ediyor. Özellikle kalabalık sunucularda insanlarla kaynaşmak için çok güzel bir bot diyebiliriz.

Cafe botunu Discord sunucunuza buradan ekleyebilirsiniz.

Popüler canlı yayın uygulamaları arasında bulunan Twitch nedir, ne işe yarar, Twitch hesabı nasıl oluşturulur, Twitch nasıl kullanılır, Twitch canlı yayın nasıl yapılır gibi Twitch hakkında bir çok sorunun cevabını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Discord hesabı nasıl kapatılır?

Discord hesabını silebilmek için öncelikle eğer bir sunucu sahibiysen, sunucuyu silmeniz veya başka bir kullanıcıya transfer etmeniz gerekiyor.

Discord  hesabını kalıcı olarak silmek için; ,

 • Kullanıcı Ayarları -> Hesabım -> Düzenle -> Hesabı Sil

adımlarını takip ederek Discord hesabını silebilirsiniz.

Discord silinmiş hesap geri nasıl aktif edilir?

Discord hesap silme işleminden sonra eğer hesabı kapattığınıza pişman olduysanız kapatılan Discord hesabını tekrar alabilirsiniz.

 • Discord’a ister uygulamadan isterse Discord web sitesi üzerinden  eski hesap e postası  ve şifresini yazarak giriş yapın.
 • Karşınıza “fikrinimi değiştirdin?” sorusu gelecek.
 • Burada yer alan hesabı geri yükle butonuna bastığınızda silinmiş Discord hesabı geri açılacaktır.

Discord nedir yazımızda son olarak Discord  hakkında çok sorulan soruları cevaplayalım.

Discord hakkında sık sorulan sorular

Discord uygulaması tehlikeli midir? Discord uygulaması çocuklar için zararlı mı?

Discord üzerinde bulunan Gizlilik ayarları ebeveyn kontrolü araçlarına sahip değil.  Yani çocuğunuz sadece arkadaşları ile sohbet etmek için kullanmaya başlayıp, “sunucuları keşfet” e girerek hiç de uygun olmayan içeriklere ulaşabilir.

Discord hangi ülkenin?

Discord Inc. Amerika merkezlidir.

Discord yaş sınırı kaç?

Discord kullanmak için en az 13 yaşında olmanız gerekiyor; yani yaşı daha küçük olan öğrenciler bu hizmetten faydalanamaz

Discord ücretli mi?

İnternet üzerinden tanıdığınız kişilerle iletişim kumanızı sağlayan Discord  uygulaması tamamen ücretsizdir.

Yazıyı beğendiyseniz yıldız vermeyi unutmayın!
[Toplam: 0 oy Ortalama: 0 puan]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Birazdan yönlendirileceğiniz site harici bir sitedir.
ZoomTekno.com bu sitenin güvenliğinden veya yönlendirmiş olduğu sayfadaki içerikten sorumlu değildir.
Yönlendirileceğiniz adrese gitmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Link:
Linke 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Dilerseniz İptal butonuna basarak linke gitmekten vazgeçebilirsiniz İPTAL