Discord Hesabı Nasıl Oluşturulur?

 Discord Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Bu yazımızda genelde oyuncular tarafından tercih edilen iletişim uygulaması Discord nedir, ne işe yarar, Discord hesabı nasıl oluşturulur sorularının cevaplarını yazacağız.

Discord nedir, ne işe yarar, Discord hesabı nasıl oluşturulur yazımızda okuyacağınız konu başlıkları;

 1. Discord nedir?
 2. Discord ne işe yarar?
 3. Discord hesabı nasıl oluşturulur?
 4. Discord nasıl indirilir?
 5. Discord nasıl kullanılır?
 6. Discord arkadaş ekleme nasıl yapılır?
 7. Discord profil resmi nasıl değiştirilir?
 8. Discord Botu nedir?
 9. Discord botu nasıl eklenir?
 10. Discord bot komutları nelerdir?
 11. En Popüler Discord Botları
 12. Discord’a Sosyal Medya hesapları ile nasıl bağlanılır?
 13. Discord bildirimleri nasıl düzenlenir?
 14. Discord Sunucu Klasörü Oluşturma
 15. Discord’da biçimli yazı nasıl yazılır?
 16. Discord klavye kısayolları nelerdir?
 17. Discord Server Boost nedir?
 18. Discord Nitro nedir?
 19. Discord benzeri uygulamalar nelerdir?

Discord nedir?

Discord, masaüstü ve mobil cihazlar için kullanılabilen bir sohbet uygulamasıdır. Discord, metin, sesli ve görüntülü sohbet sunar ve doğrudan arkadaşlarınızla özel olarak da konuşabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsizdir.

Discord ne işe yarar?

Discord, özellikle oyuncuları hedef alır ve benzer düşünen insanlarla sohbet etmek için topluluklara katılmaya teşvik eder. Bu topluluklar veya sunucular, oyunla ilgili olsun veya olmasın, her şeye dayanabilir.

Discord hesabı nasıl oluşturulur?

Discord hesabı oluşturmak için;

Öncelikle buraya tıklayarak Discord üye olma sayfasına girin. Açılan sayfa üzerinde yer alan “E-Posta”, “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” alanlarını eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurunuz.

discord hesabi nasil olusturulur 1

Daha sonrasında Discord üyelikleri kontrol edebilmek ve geçersiz, robot üyelikleri engellemek adına koymuş olduğu onay sistemini geçerek gerçek bir kullanıcının hesap oluşturduğunun onayını verin.

Öncelikle Discord’un anasayfasına gidip kayıt ol seçeneğine tıklamak zorundasınız.

Discord hesabı oluşturmak bu kadar basit!

Discord nasıl indirilir?

Discord Windows indir!

Web sitesi üzerinden de online olarak kullanılabilen Discord‘u bilgisayarınıza da indirebilirsiniz.

Discord İndir!

Discord’un sitesine girdiğinizde karşınıza Windows için indir seçeneği ve Discord’u tarayıcıda aç seçenekleri gelecektir. Eğer, bilgisayarınıza indirmek isterseniz, ‘Windows için indir’ seçeneğine tıklamalısınız. İndirmek istemiyorsanız ve site üzerinden kullanmak istiyorsanız diğer seçeneğe tıklamalısınız.

Discord Android indir!

Discord IOS indir!

‎Discord - unterhalten, chatten
‎Discord - unterhalten, chatten

Discord nasıl kullanılır?

Discord sitesinde “Open Discord” butonuna basıp kullanıcı adını girdikten sonra uygulamamızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Discord kayıt formunda belirlediğiniz bilgileri ile hesabınıza giriş yaptıktan sonra, uygulamanın arayüzünden birçok işlemi yaparak kullanabilirsiniz. Arkadaşlar ekleyebilir, gruplar oluşturabilir, farklı yetkilerle kişilere atama yapabilirsiniz.

Eğer Discord’da aynı anda 2 veya daha fazla arkadaşınızla sohbet etmek istiyorsanız, bu durumda Discord’da kanal açmanız gerekir.

 1. Discord’u açtıktan sonra, ekranın sol tarafındaki “Artı (+)” simgesine tıklayın .
 2. Daha sonra, karşınıza çıkan penceredeki “Bir Sunucu Oluştur” butonuna tıklayarak devam edin.
 3. Bu adımda, açılan penceredeki “Sunucu Adı” kısmına oluşturmak istediğiniz sunucunun adını girin ve pencerenin sağ alt kısmındaki “Oluştur” butonuna tıklayın.
 4. Böylece “Discord’da kanal açma” işlemi tamamlanır ve karşınıza, ses kanalınıza arkadaşlarınızı davet edebilmeniz için bir link çıkar.
 5. Dilerseniz, sunucuyu oluşturduktan sonra karşınıza çıkan bu penceredeki “Copy” butonuna tıklayarak ekrandaki linki kopyalayabilir ve WhatsApp, Facebook Messenger, Twitter vb. herhangi bir platform üzerinden arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz .
 6. Link penceresini kapattıktan sonra oluşturduğunuz kanala otomatik olarak bağlanırsınız. Oluşturduğunuz kanalın ismi ekranın sol tarafında görünecektir .

Discord arkadaş ekleme nasıl yapılır?

Sesli iletişim uygulaması olan Discord’da arkadaş eklemek için ilk olarak eklemek istediğiniz kişinin Discord etiketi gerekli.

 1. Bunun için uygulama ekranının sol üst köşesinde yer alan Discord simgesine gidin.
 2. Açılan ekranın sol alt köşesinde adınızı göreceksiniz. Adınızı görüntülediğiniz pencerede “Ayarlar” simgesine tıklayın.
 3. Ardından gelen “Hesabım” menüsünde “Kullanıcı Adı” olarak geçen ifade Discord etiketidir.
 4. Karşı tarafın etiketini de öğrendikten sonra tekrar ana ekrana dönün.
 5. Sol üst köşeden Discord simgesinin hemen yanında yer alan “Arkadaşlar” bölümünden “Arkadaş Ekle” seçeneğine gidin.
 6. Gelen pencerede Discord etiketini girerek “Arkadaşlık İsteği Gönder” dediğiniz zaman tanıdıklarınızla iletişime geçebilirsiniz.

Discord profil resmi nasıl değiştirilir?

Discord profil resmi değiştirmek için;

 1. Discord profil düzenleme için ekranın sağ üst köşesinde bulunan çarka benzeyen “Ayarlar” simgesine tıklayın.
 2. Açılan pencerede “Discord” resmine tıkladığınızda dosya arama penceresi gelecektir.
 3. Gelen pencereden profil resminizi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Discord’a Sosyal Medya hesapları ile nasıl bağlanılır?

Discord’un bazı popüler uygulamalarla yerleşik entegrasyonları vardır. Toplamda 11 farklı uygulama desteklenmektedir. Bunlar Twitch, YouTube, Blizzard Entertainment, Skype, League of Legends, Steam, Reddit, Facebook, Twitter, Spotify ve Xbox Live’dır.

Masaüstü uygulamanızdan Discord entegrasyonlarını ayarlamak için Kullanıcı Ayarları > Bağlantılar‘a gidin ve bağlamak istediğiniz uygulamayı seçin.

Discord bildirimleri nasıl düzenlenir?

Çok fazla Discord sunucusuna üyeyseniz, bildirimleriniz hızlı bir şekilde kontrolden çıkabilir. Neyse ki Discord, bildirimleriniz üzerinde ayrıntılı bir kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Metin okuma bildirimleri kısmında tüm kanallar için, seçili olan kanal için ve asla olmak üzere üç seçenek bulunuyor. Eğer çok fazla mesaj birikmişse bu kısımdan metin okuma bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Böylece biriken mesajları okumak yerine, dinleyebilirsiniz.

 • Kullanıcı Ayarları > Bildirimler bölümünden genel bildirim ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Üye olduğunuz bir sunucudan bildirim almak istemiyorsanız, o sunucunun simgesine sağ tıklayın ve “Sunucuyu sustur” seçeneğini aktif edin.

Discord Sunucu Klasörü Oluşturma

Sunucu klasörleri özelliğini kullanarak, ekranın sol kısmında yer alan sunucu listenizi klasörleyerek daha düzenli bir hale getirebilirsiniz.

Yeni bir sunucu klasörü oluşturmak için bir sunucunun simgesini başka bir sunucunun simgesinin üzerine sürükleyin. Yeni oluşturulan klasöre sağ tıkladığınız takdirde klasörün adını, rengini ve diğer ayarları değiştirebilirsiniz.

Discord’da biçimli yazı nasıl yazılır?

Discord’da da tıpkı WhatsApp Messenger’da olduğu gibi biçimli yazılar yazabilirsiniz.

İşte bilmeniz gereken Discord  biçimli yazılar:

 • Kalın Yazı: ** [METİN] **
 • İtalik Yazı: * [METİN] * veya _ [METİN] _
 • Alt çizgi Yazı: __ [TEXT] __
 • Üstü çizili Yazı: ~~ Üstü çizili ~~
 • Kod: `[TEXT]`

Discord klavye kısayolları nelerdir?

Tahmin edebileceğiniz üzere Discord, birçok klavye kısayolu sunuyor. Bilmeniz gereken bazı Discord kısayolları şunlardır:

 • Sunucu değiştir: Ctrl + Alt + Yukarı / Aşağı
 • Kanal değiştirme: Alt + Yukarı / Aşağı
 • Okunmamış mesajlar arasında dolaş: Alt + ÜstKrkt + Yukarı / Aşağı
 • Kanalı okundu olarak işaretle: Escape
 • Sunucuyu okundu olarak işaretle: Shift + Escape
 • En eski okunmamış mesaja git: Shift + Page Up
 • Emoji penceresini aç / kapat: Ctrl + E
 • Sağırlaştırmayı değiştir: Ctrl + Shift + D
 • Bir aramayı cevaplama: Ctrl + Enter

Discord Botu nedir?

Discord botu, sunucunuzda işlerinizi daha rahat yapabilmenizi, sunucunuzu daha kolay yönetmenizi, sunucunuzdaki üyelerin eğlenmesini veya müzik dinlemesini sağlayabileceğiniz bir tür yardımcı, robot.

Bir çok dilde ve birçok özellikte olan binlerce bottan en iyi Discord Botlarını kullanabilirsiniz.

Discord botu nasıl eklenir?

Discord botu eklemek için;

 1. Eklemek istediğiniz botun site sayfasına ziyaret edin.
 2. Add to Discord” veya “Invite” davet butonu tıklayın.Yeni pencere açılır. Discord hesabınız giriş yapılmadıysa giriş yapın.
 3. Bot’u eklemek istediğiniz sunucuyu seçin.
 4. Doğrulama ekranı açılacak. Ben Robot değilim, işaretleyin.

Tebrikler, Artık botunuz sunucuya ekli görünüyor.

Discord bot komutları nelerdir?

giphy [arama terimi] – Animasyonlu GIF’ler Aşk? Ne düşündüğünüzü ve hissettiğinizi göstermek için bunları kullanmaktan yeterince alamıyor musunuz? Binlerce GIF’de arama yapmak için bu komutu kullanın ve istediğiniz odayı sohbet odasına göndermek için tıklayın.

nick [yeni takma ad] – Seçtiğin takma adı beğenmedin (ya daatanmış) sohbet kanalına girdiğinizde? Bu komutu kullanmak, beğeninize bir takma ad seçmenizi sağlar. Girin – yeni adla birlikte – ve klavyenizdeki Enter düğmesine basın ve presto!

tts [mesaj] – İstediğiniz zaman ses kanalına geçebilirsiniz.Discord’un ayarlanma şekli sayesinde istiyorum. Bir mikrofonunuz yoksa, ne olacak? Bu komutu kullanmak bir şeyler yazmanıza ve sohbet odasında yüksek sesle okumanızı sağlar. Ancak dikkatli olun: Yöneticiler kötüye kullanılması durumunda bu özelliği kolayca devre dışı bırakabilir.

afk [durum] ayarlandı – Bir şeyler atıştırmak ya da içmek mi istiyorsunuz? Tuvalet ziyaret zamanı mı? Büyükanne beklenmedik bir şekilde düştü? Bu komutu kullanmak, birisi sizin adınızı söylerse kanalda görünecek özel bir AFK (klavyeden uzak) mesajı ayarlamanıza izin verecektir.

whois [kullanıcı söz] – Seninle konuşan kimin kim olduğundan emin değil misin? Sunucudan söz konusu kişi hakkında bilgi almak için bu komutu kullanın.

Üye Sayısı – Bir yönetici olarak – hatta düzenli bir üye olarak – sizSunucuya şu anda kaç kişinin bağlı olduğunu bilmek isteyebilir. Bu komutu kullanmak, sihirli sayıyla size anında bir sonuç verecektir.

emotes – “İleri” yaşımda bile, emojiyi seviyorum! Bunu yaparsanız, sunucuda çalışacak emojilerin bir listesini bulmak için bu özel komutu kullanabilirsiniz.

serverinfo – Bir sunucunun ne kadar süredir aktif olduğunu veya ortalama olarak kaç kullanıcının bağlı olduğunu bilmek ister misiniz? Sunucu hakkında bir ton bilgi ve istatistik bulmak için bu komutu hızlı bir şekilde girebilirsiniz.

Botcommands – Metinden konuşmaya yukarıda bahsettiğim gibikomut, yöneticiler zaman zaman belirli komutları devre dışı bırakabilir – ve yapabilir. Ayrıca, kullanmanız için istediğiniz sayıda özel komut oluşturabilirler. Hangi komutların kullanımınız için uygun olduğundan emin değil misiniz? Bu size tam listesini verecektir.

Moderasyon Kara Listesi Ekle [ifade] – Bir sohbet odası kullanıyorsanız, nasıl yapıldığını bilirsiniz.İnsanların, yapmaları gerekmeyen şeyleri söylemelerini engellemek zordur – ne kadar iyi sorarsanız sorun. Kanalda görünmesini istemediğiniz belirli kelimeler veya ifadeler varsa, bu komutu kullanmak kara listeye eklemenizi sağlar.

En Popüler Discord Botları

MEE6

Listemizin başında tabii ki dünyanın en popüler Discord botu MEE6 yer alıyor. Adını Rick&Morty dizisindeki Mr. Meeseeks karakterinden alan bu bot, sunucu üzerinde çok fazla şey yapmanıza yarıyor. MEE6 botunu Discord sunucunuza buradan ekleyebilirsiniz.

Pokecord

Discord sunucunuzda arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli oyunlar oynamak istiyorsanız bunlardan bir tanesi kesinlikle Pokecord olmalı. Bu eğlenceli bot ile arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Pokecord botunu Discord sunucunuza buradan ekleyebilirsiniz.

MC-AT

Türk yapımı bir Discord botu olan MC-AT, aslında diğer yabancı kökenli Discord botlarında bulunan çok kullanışlı bir özelliği Türkçeye uyarlıyor. MC-AT botunu Discord sunucunuza buradan ekleyebilirsiniz.

Invite Manager

Invite Manager her ne kadar kullanışsız bir bot gibi gözükse de sunucunuzda kimin kimi davet ettiğini gösterme, belli bir davette özel rol verme, kimin ne kadar üye çağırdığını gösterebilme özellikleri ile kalabalık sunucularda fazlasıyla iş gören bir bottur. Invite Manager botunu Discord sunucunuza buradan ekleyebilirsiniz.

Dank Memer

Dank Memer botu, Discord sunucularında arkadaşlarınızla birbirinize internetteki ‘meme’leri göndermenize, resimler üzerinde oynama yapabilmenize yarayan bir bot. Dank Memer botunu Discord sunucunuza buradan ekleyebilirsiniz.

Cafe

Cafe, arkadaşlarınız ve sunucunuzdaki diğer üyelerle birlikte oynayabileceğiniz canlı skor tabelası ve liderlik tabelası içeren birçok Discord tabanlı oyun barındıran bir Discord botu. Cafe botunu Discord sunucunuza buradan ekleyebilirsiniz.

Discord Server Boost nedir?

Discord, 2 Nitro paketi sunmaktadır. Biri Nitro klasik yani sadece kullanıcının işine yarayacak özellikler, diğeri ise daha üstün bir paket. Klasiğe göre daha pahalı olan bu pakette ek olarak ücretsiz oyunlar ve sunucu yükseltme özelliği de yer almaktadır.

Eğer bu paketi aldıysanız istediğiniz bir sunucuyu seçip yükseltebileceksiniz. Fakat her kullanıcı 1 kez yükseltme işlemi yapabilir. Bunu da unutmayın. Sevdiğiniz bir sunucu var ve gelişmesini istiyorsanızı sunucusunu yükseltebilir, daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

Discord Nitro nedir?

Discord tamamen ücretsiz olarak kullanılabiliyor olsa da uygulamanın bir de isteğe bağlı bir ücretli abonelik sistemi bulunuyor. Bu aboneliğin adı da Discord Nitro. Aylık 10 dolar (68 TL) vererek abone olabileceğiniz Discord Nitro, hali hazırda ücretsiz olarak kullandığınız Discord’da daha fazla özelliğe erişebilmenizi sağlıyor.

Discord benzeri uygulamalar nelerdir?

Teamspeak 3

discord hesabi nasil olusturulur 2

Teamspeak 3, başarılı bir Discord alternatifidir. TeamSpeak 3, düşük gecikmeli sesli iletişim için opus kodek teknolojisini kullanıyor TeamSpeak 3, kullanıcıların ihtiyaçları için özel sunucular oluşturmasına izin verir. Kullanıcılar, ortak bir konu hakkında birbirleriyle iletişim kurmak için bu sunuculara katılabilir.

Mumble

discord hesabi nasil olusturulur 3

Başarılı Discord alternatifi Mumble, düşük gecikmeli sesli arama için tasarlanan açık kaynaklı bir VoIP platformudur. Tarayıcı desteği içermeyen Mumble, tıpkı Teamspeak 3 gibi cihazınızda kullanmak için Mumble istemcisini indirmeniz gerekiyor. Kullanımı ücretsiz olan Mumble, DDOS korumasına sahip değildir. Discord ile karşılaştırıldığında, Mumble’ın ses kalitesi oldukça iyidir. Mumble, Android, iOS, Windows, MacOS ve Linux platformlarında yer alıyor.

Overtone

Overtone, kullanımı kolay başarılı bir Discord alternatifidir. Oldukça popüler olan Overtone, kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır. Kullanımı ücretsiz olan Overtone, metin mesajlarını, sesli sohbeti ve grup sohbetlerini destekler. Overtone, benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla bağlantı kurmanıza ve aynı oyunu oynayan takımları keşfetmenize yardımcı olacak birkaç sosyal özelliğe de sahiptir. Overtone’u tıpkı Discord gibi tarayıcı üzerinden kullanabilirsiniz. Böylece iletişim kurabilmeniz için ayrı bir istemci indirmeniz gerekmez.

Steam Chat

Valve’ın mesajlaşma ve sesli sohbet uygulaması Steam Chat, Discord’u kullanmak istemeyen oyuncular için çok başarılı bir alternatiftir. Kullanımı ücretsiz olan Steam Chat üzerinden arkadaşlarınız ile metin  ve sesli sohbet yoluyla iletişim kurabilirsiniz. Grup sohbet desteğine sahip olan Steam Chat, grup yöneticilerinin üyeler için roller belirlemesine izin verir. Grup yöneticileri, diğer üyeleri atama, grup bilgilerini yönetme ve sohbet kısıtlamaları belirleme gibi çeşitli izinler verebilir.

RaidCall

RaidCall, hem PC’de hem de mobil cihazlarda bulunan bir başka harika ücretsiz oyun içi VoIP uygulamasıdır. Grup sohbet desteğine sahip olan RaidCall, bir grupta 100.000 kullanıcıya kadar destekler. RaidCall, ses kaydı, anketler, duyurular, gürültü azaltma gibi bir dizi özellik sunar ve hatta kullanıcıların bağlantıları ve dosyaları paylaşmasına izin verir. Kullanımı ücretsiz olan Raidcall, Windows, MacOS, Android, iOS ve Linux platformlarında yer alıyor.

Son güncelleme: 13 Şubat 2021

Sıkça Sorulan Sorular

Discord, masaüstü ve mobil cihazlar için kullanılabilen bir sohbet uygulamasıdır. Discord, metin, sesli ve görüntülü sohbet sunar ve doğrudan arkadaşlarınızla özel olarak da konuşabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsizdir.
Discord, özellikle oyuncuları hedef alır ve benzer düşünen insanlarla sohbet etmek için topluluklara katılmaya teşvik eder. Bu topluluklar veya sunucular, oyunla ilgili olsun veya olmasın, her şeye dayanabilir.

Discord botu, sunucunuzda işlerinizi daha rahat yapabilmenizi, sunucunuzu daha kolay yönetmenizi, sunucunuzdaki üyelerin eğlenmesini veya müzik dinlemesini sağlayabileceğiniz bir tür yardımcı, robot. Bir çok dilde ve birçok özellikte olan binlerce bottan en iyi Discord Botlarını kullanabilirsiniz.

Discord, 2 Nitro paketi sunmaktadır. Biri Nitro klasik yani sadece kullanıcının işine yarayacak özellikler, diğeri ise daha üstün bir paket. Klasiğe göre daha pahalı olan bu pakette ek olarak ücretsiz oyunlar ve sunucu yükseltme özelliği de yer almaktadır.
Eğer bu paketi aldıysanız istediğiniz bir sunucuyu seçip yükseltebileceksiniz. Fakat her kullanıcı 1 kez yükseltme işlemi yapabilir. Bunu da unutmayın. Sevdiğiniz bir sunucu var ve gelişmesini istiyorsanızı sunucusunu yükseltebilir, daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

Discord tamamen ücretsiz olarak kullanılabiliyor olsa da uygulamanın bir de isteğe bağlı bir ücretli abonelik sistemi bulunuyor. Bu aboneliğin adı da Discord Nitro. Aylık 10 dolar (68 TL) vererek abone olabileceğiniz Discord Nitro, hali hazırda ücretsiz olarak kullandığınız Discord’da daha fazla özelliğe erişebilmenizi sağlıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın