Dahili ve Harici Ekran Kartı Nedir?

Dahili ekran kartı nedir? Harici ekran kartı nedir? Hangisi tercih edilmeli? Ekran kartı dahili mi harici mi nasıl öğrenilir?

Bir bilgisayar alırken özellikler kısmında paylaşımlı yada paylaşımsız, dahili ve harici ekran kartı terimlerini görürsünüz.

Ekran kartı yani GPU (Graphic Processing Unit – Grafik İşlemci Ünitesi), bilgisayarın monitöre görüntü vermesini sağlayan bir iç donanım birimidir. Ekran kartları, bilgisayar içerisinde üretilen yazı ve grafikleri VGA, DVI veya HDMI gibi aktarma donanımları ile monitöre iletirler.

Ekran kartında VGA BIOS, GPU, RAMDAC ve Video RAM olmak üzere 4 temel bileşen bulunur.

  • VGA BIOS: Ekran kartının çalışmasını sağlayan komutlar içermektedir.
  • Grafik İşlemci (GPU): Ekran kartının beyni gibidir.
  • Video RAM: Grafik işlemci  görüntüyü oluştururken hafıza olarak ekran kartı üzerindeki hafızayı kullanmaktadır. Bu da ana belleğin sadece CPU tarafından kullanılarak performansın artmasına sebep olmaktadır.
  • RAMDAC (dijital-analog çevirici): Ekran kartının görüntü belleğindeki dijital (sayısal)  verileri  monitörde  görüntülenecek  analog  sinyallere  dönüştürerek ekran kartının monitör çıkışına gönderir.

Ekran kartları fiziki yapılarına göre dahili ve harici olmak üzere 2 çeşittir.

Dahili ekran kartı nedir?

Dahili ekran kartı genellikle Anakarta (Motherboard) yada İşlemciye (CPU) gömülü (Onboard) olarak yer alır. Dahili ekran kartının bir adı da paylaşımlı ekran kartı olarak geçmektedir. Dahili ekran kartları bellek ihtiyaçlarını RAM üzerinden karşılarlar.

Harici ekran kartı nedir?

Harici ekran kartı, ayrı bir işlemci ve RAM’e sahip, anakart üzerine takılan bir iç donanım birimidir.  Harici ekran kartının bir adı da paylaşımsız ekran kartı olarak geçmektedir.

Ekran kartı dahili mi harici mi nasıl öğrenilir?

  1. Windows + R tuşuna basarak açılan Çalıştır penceresine Dxdiag yazarak Enter‘layın.
  2. Açılan DirectX Tanı Aracı penceresinde Ekran sekmesine geçiş yapın.
  3. DAC türü bölümünde Internal yazıyorsa dahili, External yazıyorsa harici ekran kartına sahipsiniz demektir.

dahili ve harici ekran karti nedir 1

Peki, ekran kartı harici mi yok dahili mi tercih edilmeli?

Paylaşımlı ekran kartları, işlemleri gerçekleştirirken bilgisayarın RAM‘ini kullanırlar ve bu bilgisayarın yavaşlamasına sebep olur. Paylaşımsız ekran kartları ise kendi üzerinde bulunan belleği kullandığından dolayı yavaşlama söz konusu değildir.

Dahili ekran kartları, yüksek sistem gerektirmeyen oyunlar için yeterli olabilir ama çoğu oyun için uygun değildir.

Ekran kartı sıcaklığı ölçme yazımızda İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç olmalı, Ekran kartı çok ısınırsa ne olur, Ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür, Ekran kartı fazla ısınırsa ne yapmalı gibi soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu