Akıllı Telefon

Telefon Hoparlöründen Cızırtı Neden Gelir?

Akıllı telefonlarda sıkça görülen problemlerden biri hoparlörde cızırtı sorununun nedenlerini ve bu sorunu nasıl çözeceğinizi yazımızda anlatacağız.

0
(0)

Konuşurken yada müzik dinlerken telefon hoparlöründen cızırtı geliyorsa, kir birikmesinden yada hoparlöre su kaçmasından dolayı hoparlör arızası meydana gelmiş olabilir.

Akıllı telefonlarda yaşanan sorunlardan biri de hoparlörde meydana gelen parazit ve cızırtı gibi sesler olmaktadır.

Akıllı telefonlarda sıkça görülen problemlerden biri olan hoparlörde cızırtı sorununun nedenlerini ve bu sorunu nasıl çözeceğinizi yazımızda anlatacağız.

Telefon hoparlöründen cızırtı neden gelir?

Telefon ahizesinden cızırtı gelmesi sorunu ahizenin toz ve kir birikmesi sonucu tıkanması yada ahize arızası sonucu meydana gelebilmektedir.

Sadece telefonla konuşurken bu cızırtı geliyorsa sorun telefon operatöründen kaynaklı da olabilmektedir. Hatlarda oluşan bir olumsuzluk bu tip cızırtılara neden olabilmektedir.

Bunların yanı sıra sıvı teması sonucu oksitlenme yada düşme ile alınan darbeler sonucunda ahizede yaşanan kırık ve çatlaklar da bu soruna neden olabilmektedir.

Oksitlenme, telefondaki metal aksamların rutubetli, nemli ortamlarda kalması sonucu oluşmaktadır. Oksitlenme paslanma durumudur. Bu oksitlenme elektronik cihazın yavaşlamasına ve hatta çalışmasının durmasına neden olabilir.

Eğer sesli çağrı dışında telefon hoparlöründe parazit ya da cızırtı gibi sesler varsa hoparlör patlamış olabilir.

Telefon hoparlör cızırtısı nasıl giderilir?

Telefon ahizesinin içi kir, toz, elbise pamuğu ve benzeri partiküller ile tıkanabilmektedir. Telefon ahizesinin içini temizleyerek telefon hoparlöründen cızırtı gelmesi sorununu giderebilmeniz mümkün.

Telefon Hoparlöründen Cızırtı Neden Gelir? Hoparlör Cızırtısı Nasıl Giderilir?
Telefon Hoparlöründen Cızırtı Neden Gelir?

Toz ve kir parçalarını telefon hoparlöründen temizlemenin en iyi yöntemi yumuşak dokulu bir fırça (örneğin sulu boya fırçası) kullanmaktır. Yumuşak fırçayı telefon ahizesinde hareket ettirerek içine birikmiş pislikleri temizleyebilirsiniz.

Telefonunuzun hoparlör deliklerini temizlemek için ise kürdan kullanabilirsiniz. Kürdanı hoparlörün içine asla sokmayın.

Sıvı teması sonucunda telefon ahizesinde, hoparlöründe oksitlenme olduysa yada düşme ertesinde bu cızırtılar ortaya çıkmışsa hemen yetkili bir teknik servise gidilerek sorunun çözümü için profesyonel yardım alınmalı gerekirse telefon ahize soketi yada hoparlör soketi değiştirilmelidir.

Telefon Hoparlöründen Cızırtı Neden Gelir? Hoparlör Cızırtısı Nasıl Giderilir?
Telefon Hoparlöründen Cızırtı Neden Gelir?

Hoparlör soketi değişim fiyatı ne kadar?

Telefon hoparlör soketi değişim fiyatları telefonun marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir.

Bir kişiyi ararken yada aranan çağrıyı cevaplama esnasında oldukça sık karşılaşılan telefonda karşı tarafa ses gitmiyor yada telefonda ses az gidiyor sorununu nasıl çözeceğinize dair bazı yöntemleri buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Son güncelleme: 21 Ekim 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.