Mekanik Klavye Nedir, Ne İşe Yarar?

Mekanik klavye nedir, ne işe yarar, mekanik klavye almak şart mı, normal klavye ile mekanik klavye arasında ne fark var?

Mekanik klavye nedir, ne işe yarar, mekanik klavye almak şart mı, normal klavye ile mekanik klavye arasında ne fark var gibi mekanik klavyelerle ilgili soruların cevaplarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Mekanik klavye nedir yazımızda bulunan konu başlıkları;

 1. Mekanik Klavye nedir?
 2. Mekanik Klavye ne işe yarar?
 3. Mekanik klavye neden önemli?
 4. Mekanik Klavye almak şart mı?
 5. Mekanik Klavye Switch nedir?
 6. Mekanik klavye ve normal klavye arasındaki farklar

Mekanik Klavye nedir?

Mekanik klavyeler, sıradan klavyelerin aksine her tuşun altında bir switch bulunduran klavyelerdir. Bu switch adını verdiğimiz parça, tuşlara ne kadar hızlı basacağınızı kontrol edebilir. Bu sayede sıradan (membran) klavyelere göre bilgisayara daha hızlı komut verilmiş olur.

Mekanik Klavye ne işe yarar?

Mekanik tuşlar ayrıca basıldıklarında tatmin edici bir tıklama sesi çıkarır (tuş türüne bağlıdır), işlem hakkında sesli bir onay verir. Büyük tuş yükseltmelerine ek olarak, mekanik anahtarlara sahip klavyelerde genellikle genel oyun deneyimini geliştirmek için tasarlanmış özellikler bulunur.

Mekanik klavye neden önemli?

Mekanik klavyeler, hem daha uzun ömürlüdür, hem daha tok bir hissiyat sunar, hem daha kuvvetli bir ses verir ve daha az olan tepkime süreleri sunar. 

Mekanik klavyelerde her bir tuşa ait ayrı bir switch yani anahtar bulunur. Oyuncuların mekanik klavyeleri tercih etme nedenlerinin başında düşük tepki süreleri ve bu klavyelerin daha uzun ömürlü olması gelir. Bu sayede oyuncular, switchlerin düşük tepki süresi sayesinde rakiplerine karşı avantaj sağlayabilir.

Mekanik klavye nedir yazımıza devam edelim.

Mekanik Klavye almak şart mı?

Kesinlikle hayır. Mekanik klavye, sadece daha yardımcı olur bu konuda ama asıl yetenek sizdedir. İsterse rakibinizde mekanik bir klavye bulunsun, sizde ise 10 yıllık eski standart bir klavye, eğer siz ondan daha yetenekli iseniz, hiçbir anlamı kalmaz bu ekipmanların.

Mekanik Klavye Switch nedir?

Aslına bakarsanız her klavye aslında bir mekaniğe sahiptir, ancak mekanik klavyelerde bütün tuşların ayrı bir switchi bulunduğu için böyle adlandırılmışladır.

 • Linear switch: Switchin hareketi sırasında geri bildirim hissedilmez.
 • Tactile switch: Switchin hareketi sırasında geri bildirim hissedilir.
 • Clicky switch: Switchin hareketi sırasında tıklama sesi duyulur.

Mekanik klavye nedir yazımızda son olarak mekanik klavye ile normal klavye arasındaki farklara değineceğiz.

Mekanik klavye ve normal klavye arasındaki farklar

 • Ağırlık

Normal klavyeler, mekanik klavyelere göre çok daha hafiftir. Mekanik klavyelerde her bir tuşa ayrı bir switchin olması, klavyenin daha ağır olmasına neden olur. Ağırlık, klavyeyi bir yerden bir yere taşıma işlemi sırasında biraz sorun yaratsa da mekanik klavyenin ağır olması masada kaymamasını engellemek gibi küçük bir artısı da vardır.

 • Fiyat

Mekanik klavyeler daha pahalı malzemeler kullanır ve sahip olduğu teknoloji daha ileridedir. Bu nedenle daha maliyetlidir. Normal klavyelerde ise basit bir kauçuk kullanıldığı için daha ucuz maliyete sahiptir.

 • Görünüş

Oyuncu klavyeleri geliştiren şirketler, ön plana çıkmak için çok farklı ve dikkat çekici tasarımlara imza atıyorlar. Mekanik klavyelerde dikkat çeken ve göze hoş gelen RBG ışıklandırmalar veya tek renk LED ışıkların bulunması, mekanik klavyeleri normal klavyelerden daha dikkat çekici hale getiriyor.

 • Dayanıklılık

Mekanik klavyeler, membran adıyla da bilinen normal klavyelere göre daha uzun ömürlüdür. Bunun nedeni ise mekanik klavyelerde her bir tuş için ayrı bir anahtarın, diğer bir adla switchin bulunuyor olmasıdır. Normal klavyeler 5 milyon tuş vurma ömrüne sahip iken mekanik klavyeler yaklaşık 60-80 milyon tuş basma ömrüne sahip olması mekanik klavyelerin cezbedici yanlarından birisidir.

 • Fonksiyonel tuşlar

Mekanik klavyelerde genellikle normal klavyelere göre çok daha fazla işlevsel tuş bulunmaktadır. Bu durum oyunlarda oyunculara fazladan makro yapma veya ekstra yetenek atama gibi özellikler sağlar.

 • Yanıt süresi

Mekanik klavyelerdeki tuşların geri bildirimi oldukça hızlıdır. Bazı mekanik klavyelerde tuşların algılanması için daha az kuvvet gerekir hatta tuşa sonuna kadar basmaya gerek bile kalmaz. Ancak bu da klavyeyi daha duyarlı hale getirdiği için sık sık yanlış yazmaya neden olabilir.

 • Tuş sesi

Mekanik klavyenin ses seviyesi, klavyede bulunan switche bağlıdır. Klavyeyi kullanacağınız ortama göre seçmeniz daha uygun olacaktır çünkü bazı insanlar mekanik klavyenin çıkardığı daktilo benzeri sesten hoşlanırken bazı insanlar için çekilmez olabilir. Bu yüzden ofis veya okul gibi ortamlarda daha sessiz olduğu için membran klavye tercih edilir.

 • Temizlik

Mekanik klavyelerin temizliği diğer klavyelere göre çok daha basittir. Her bir tuşun ayrı ayrı çıkarılıp takılabilmesi sayesinde mekanik klavyeleri detaylıca ve daha kolayca temizlenebilir.

Mekanik klavye nedir yazımızın sonuna geldik.

Klavyeniz çalışması gerektiği gibi çalışmıyorsa yazımızda yer verdiğimiz klavye tuş testi programını kullanarak klavye testi yapıp hangi tuşlarda sıkıntı olduğunu, klavyenin çalışmayan tuşlarını tespit edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu