Donanım

Klavye Tuş Testi Nasıl Yapılır?

Klavye tuş testi programını kullanarak klavye testi yapıp hangi tuşlarda sıkıntı olduğunu, klavyenin çalışmayan tuşlarını tespit edebilirsiniz.

0
(0)

Klavyeniz çalışması gerektiği gibi çalışmıyorsa yazımızda yer verdiğimiz klavye tuş testi programını kullanarak klavye testi yapıp hangi tuşlarda sıkıntı olduğunu, klavyenin çalışmayan tuşlarını tespit edebilirsiniz.

Öncelikle programsız klavye testini denemelisiniz. Eğer bu sizi tatmin etmezse  yazımızda bulunan Klavye tuş test programlarını kullanabilirsiniz.

Klavye tuş çalışma testini herhangi bir program kurmadan kolayca yapabilirsiniz. Klavye tuşlarını teste sokabileceğiniz bazı online Klaye testi siteleri bulunmaktadır.

Klavye tuş testi için kullanacağımız KeyboardChecker sitesine buraya tıklayarak girin. Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecek.

klavye tus testi 1

Buradaki klavye bölümünün altına 3 farklı bölüm göreceksiniz. Bu bölümler sırasıyla you can stil pres key, last key pressed, tohhle hide numpad başlığı altındaki bölümlerdir.

Şimdi bunlar ne anlama geliyor bakalım.

  • You can still press key ; Bu alanda ne kadar tuşa basacağınız geriye kalan tuş sayısını göstermektedir.
  • Last Key Pressed ; En son hangi tuşa bastığınız bunu göstermektedir. Yani en son klavyede kullandığınız klavye tuşunu size göstermektedir.
  • Tohhle Hide Numpad ; Burada Hide Numped bastığınız da numpad gizleyebilir ve aynı yerden tekrar Show butonuna basarak tekrar gösterebilirsiniz.

Klavye tuş testi programı

Bilgisayarınızın klavyesini test etmek isterseniz PassMark KeyboardTest uygulamasını kullanabilirsiniz.

PassMark KeyboardTest klavyenizdeki tuşları çabuk bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olan bir donanım test programıdır.

Tuşların fonksiyonlarını da denetleyebildiğiniz bu programda, klavyenizin üstündeki ledleri de kontrol edebiliyorsunuz. Klavyenizin oluşturduğu tarama kodlarının ve tuşlama hızını da ölçebiliyorsunuz.

klavye tus testi 2

Her bir tuş basılı veya basılı olmadığında grafiksel bir imajla karşınıza çıkıyor ve her defasında tuşa bastığınızda programdaki klavye resmi üzerinde yaptığınız tuşlamaları ve kombinasyonları görebiliyorsunuz.

Klavyenizi test etmek istiyorsanız alıntıda ki bağlantıya tıklayarak klavye test programına ulaşabilirsiniz.

PassMark KeyboardTest İndir

PassMark KeyboardTest programı haricinde klavye testi için Keyboard Test Utility yazılımını da kullanabilirsiniz.

Keyboard Test Utility, klavyeniz üzerinde yer alan tüm tuşların görevlerini başarıyla yerine getirip getirmediğini kontrol etmek için kullabileceğiniz basit ve kullanışlı bir programdır.

klavye tus testi 3

Herhangi bir kurulum işlemi gerektirmeyen program, taşınabilir yapısı sayesinde oldukça kullanışlıdır. Programı bir USB bellek yardımıyla istediğiniz her yere yanınızda götürebilir ve klavye kontrollerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Keyboard Test Utility İndir

Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan program yardımıyla yapmanız gereken tek şey, klavyeniz üzerinde yer alan tuşlara sıradan basmak ve bastığınız tuşun ekran üzerinde yer alan sanal klavye üzerinde yanıp yanmadığını kontrol etmek. Klavyeni üzerinde bastığınız her tuş için sanal klavye üzerinde aynı tuşa karşılık gelen tuş sarı renge bürünecektir. Bu sayede o tuşun çalıştığını ve daha önce kontrol etmiş olduğunuzu bileceksiniz.

Klavye tuş testi yazımız sona erdi.

Klavye tuş değiştirme programı, remapper yazılımı olan KeyTweak ile klavyede çalışmayan bir tuşa başka bir tuş atayabilirsiniz.

Son güncelleme: 14 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.