Telefonda Karşı Tarafa Ses Gitmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Oldukça sık karşılaşılan telefonda karşı tarafa ses gitmiyor yada telefonda ses az gidiyor sorununu nasıl çözeceğinize dair bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Bir kişiyi ararken yada aranan çağrıyı cevaplama esnasında oldukça sık karşılaşılan telefonda karşı tarafa ses gitmiyor yada telefonda ses az gidiyor sorununu nasıl çözeceğinize dair bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Akıllı telefon kullanıcıları bazen telefondan sesin gelmemesi veya telefonda karş tarafa ses gitmemesi gibi sorunlarla karşılaşabiliyor. Aslında bu oldukça sık karşılaşılan bir sorundur.

Telefonla konuşurken ses karşı tarafa nasıl gider?

Telefonun çalışmasında ana ilke ağızdan çıkan ses dalgalarının önce elektrik sinyallerine çevrilmesi, bu sinyallerin çeşitli gönderme yöntemleriyle uzağa iletilmesinden sonra, bu defa da elektrik sinyallerinin yeniden kulakla duyulabilecek ses dalgalarına çevrilmesidir.

Akıllı bir telefon kullanıyorsanız ve konuşma esnasında karşı tarafa ses gitmiyorsa birtakım kontroller yapmanızda ve yollardan çözüm üretmemiz de fayda vardır.

Telefonda karşı tarafa ses gitmiyor yazımıza devam edelim.

Telefonda karşı tarafa ses neden gitmez yada az gider?

Bir akıllı cep telefonunda karşı tarafa ses gitmemesinin iki sebebi bulunmaktadır.

  1. Bunlardan ilki mikrofonun içi kir, toz, elbise pamuğu ve benzeri partiküller ile tıkanmasıdır. Mikrofon soketi temizliği yapılarak giderilebilir. İkinci sebep ise mikrofon soketinin arızalanmasıdır.
  2. Mikrofon soketi ise darbe alınması sonucu kırılabilir, çatlayabilir. Ya da sıvı veya nem teması sebebi ile oksitlenebilir. Böyle biri durumda yapılması gereken işlem mikrofon soketi değişimidir.

Şimdi Telefonda karşı tarafa ses gitmiyor sorunu nasıl çözülür bakalım.

Telefonda karşı tarafa ses gitmiyor yada az gidiyor sorunu nasıl çözülür?

Öncelikle telefonunuzdaki karşı tarafa ses gitmiyor yada ses az gidiyor sorunu için telefon ses ayarlarınızı kontrol ederek, sonradan yüklediğiniz bir uygulamanın bu soruna neden olup olmadığını belirlemeniz gerekir.

Bunun için aşağıdaki önerdiklerimizi çözüm alana kadar sırasıyla uygulayabilirsiniz;

Telefondan karşı tarafa ses gitmiyor yada çok az gidiyorsa;

  • Telefonunuzu açıp kapayın.
  • Mikrofonu kapatan kılıf vb. bir aksesuar kullanıyorsanız bunu kontrol edin.
  • Ayarlardan sıfırlama yapın.
  • Güncellemeleri kontrol edin ve en son sürümü yükleyin.
  • Fabrika ayarlarına geri dönün.

Bunları yapmanıza rağmen telefondan ses gitmeme sorunu halen devam ediyorsa bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz diğer çözüm yollarına bakalım.

Mikrofon telefon görüşmelerinin yapılabilmesi ve karşı tarafa ses gönderebilmesi için gerekli olan parçadır. Telefonlarımızda bir mikrofon ve bu mikrofonun ana karta bağlı olduğu da bir soket vardır.

Telefonda karşı tarafa ses gitmiyor ya yada karşı tarafa ses kısık gidiyorsa sorun muhtemelen bu 2 parçadan birindedir.

Sorunun 1.ci kaynağı Mikrofon kirlenmesi olabilir

Mikrofonun içi kir ve toz dolayısı ile tıkanmış olabilir. Mikrofon kanallarını sivri ancak sert olmayan bir cisimle dikkatlice temizleyin.

Eğer temizlikten sonra bile telefonda ses gitmeme sorunu ortadan kalkmamışsa;

Sorunun 2.ci kaynağı Mikrofon Soketi Arızası olabilir

Telefonda Karşı Tarafa Ses Gitmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Anakarta bağlı olan mikrofon soketi düşme, çarpma, nem ve sıvı teması sonucu hasar görmüş olabilir. Bu durumda mikrofon soketi değişimi için vakit kaybetmeden teknik servise başvurmanız gereklidir.

Telefon teknisyeni değilseniz telefonunuzu kesinlikle açmaya çalışmayın, mikrofon ve diğer girişlere müdahale etmeyin. Bilinçsiz yapılan işlemler cihazı tamir edilemez duruma getirebilir.

Telefonda karşı tarafa ses gitmiyor sorunu için çözüm önerilerimiz bu kadar.

Telefon ahize değişim fiyatı ne kadardır?

Telefon ahize değişim fiyatı, marka ve modele göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fiyat için teknik servise başvurun.

Telefonda Karşı Tarafa Ses Gitmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Apple için iPhone hoparlör onarım fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.

Telefon mikrofonu nasıl temizlenir?

  • Bir kuru sulu boya fırçası yardımı ile narin hareketlerle tek yöne doğru mikrofon, hoparlör veya ahizeyi süpürün. Birkaç kez tekrarlayın.
  • Çift taraflı bant kullanarak mikrofon, hoparlör veya ahizeyi temizleyebilirsiniz. Bandı mikrofon, hoparlör ve ahize yerlerine biraz bastırarak temizleyebilirsiniz.
  • Kürdan kullanımı biraz tehlikeli olabilir fakat kürdanla temizlemekte oldukça işe yarıyor.

Telefonumun sesi neden çıkmıyor?

Akıllı telefonunuzun hoparlöründen ses gelmiyorsa sorun büyük ihtimalle hoparlör soketi kaynaklıdır. Hoparlör soketinizin bulunduğu küçük alan, kullanıma bağlı olarak toz veya kirle dolmuş olabilir.

Telefon hoparlörü neden cızırtı yapar?

Cep telefonu hoparlör cızırtılı sorunu çoğu cihazda olabilir. Hoparlör gürültüsü yalnızca bir çağrı sırasında oluşursa müdahale edebilir.

Bununla birlikte, müzik dinlerken hoparlör cızırtılı, genel bir sorun var. Hoparlördeki cızırtılı bir süre sonra arttığından, çok daha rahatsız edici olabilir.

Önce telefonunuza yüklediğiniz uygulamaları kontrol edin.

Telefonla konuşurken neden kendi sesimi duyuyorum?

Görüşme sırasında sinir bozucu olan ses yankılanmasının birçok farklı sebebi olabilir.

Telefonda mikrofondan kaynaklı sorunlarda sesin yankılanması ya da karşı tarafın sesinin duyulmaması gibi problemler görülebilir.

Ses ayarlarını yaptıktan sonra sorun düzelmiyorsa kullanıcı kaynaklı ya da üretim kaynaklı hatalar yaşanması söz konusu olabilir.

Telefonda karşı tarafa ses gitmiyor yazımız sona erdi.

Akıllı telefonunla konuşurken ses değiştirici uygulamalar arayanlar Android ve iPhone için en iyi telefonla konuşurken ses değiştirme uygulamalarıburadaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu