Apple AirTag Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Apple Airtag nedir, ne işe yarar, fiyatı nedir, Airtag nasıl kullanılır?

Apple’ın yeni piyasaya sürdüğü izleme cihazı olan Apple Airtag nedir, ne işe yarar, Airtag fiyatı nedir, Airtag nasıl kullanılır gibi tüm soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Apple AirTag nedir?

Apple Airtag, Apple’ın piyasaya sunduğu yeni bir izleme cihazıdır.

AirTag, beyaz plastik ön ve klasik Apple paslanmaz çelik arka yüze sahip 3,19 cm çapında bir üründür. Toplam 0,8 cm kalınlığında olup batarya dahil toplam ağırlığı 11 gramdır.

AirTag ne işe yarıyor?

Apple’ın kullanıma sunduğu AirTag, kaybolan eşyanızı kolayca bulmanıza olanak sağlıyor. Çanta, anahtar, cüzdan gibi eşyalara takılabilen AirTag ile hem bu eşyalar hem de “Bul” uygulaması üzerinden Apple cihazları takip edilebiliyor.

Airtag’ı sırt çantanız yada anahtarlığınıza takarak kaybolması durumunda bu eşyalarınızı nerede olduğunu kolaylıkla bulabiliyorsunuz.

Airtag’ın 100 metrelik bir kapsama alanı bulunuyor. 100 metreden sonra farklı bir iPhone onu görene kadar işlevini yitirmiş oluyor.

Apple AirTag özellikleri

 • Suya, Sıçramalara ve Toza Dayanıklılık : IP67 derecesi (30 dakikaya kadar maksimum 1 metre derinlik)
 • Bağlantı Özellikleri : Yakındaki aygıtı bulmak için Bluetooth, Ultra Geniş Bant ve Tam Konum Bulma özelliği için Apple tasarımı U1 çip, Kayıp Modu için NFC
 • Yerleşik hoparlör sistemi
 • CR2032 düğme pil (Kendiniz kolaylıkla değiştirebilirsiniz)
 • İvmeölçer sensör

Airtag hakkındaki teknik özelliklerin tümüne Apple’ın https://www.apple.com/tr/airtag/ adresinden ulaşabilirsiniz.

AirTag sistem gereksinimleri

 • Apple ID
 • iOS 14.5 veya daha yeni bir iOS sürümü yüklü iPhone ve iPod touch modelleri
 • iPadOS 14.5 veya daha yeni bir iPadOS sürümü yüklü iPad modelleri

AirTag nasıl kurulur?

Airtag üzerindeki plastik filmi çıkardığınızda Airtag otomatik olarak devreye girer. iPhone’unuzu Airtag’e yaklaştırdığınızda Bluetooth yada NFC  ile eşleşme yapılacaktır.

AirTag nasıl kullanılır?

Airtag, NFC özelliği olan tüm cihazlarda kullanılabilmektedir.

AirTag’iniz, Bul ağında yer alan yakındaki aygıtların algılayabildiği güvenli bir Bluetooth sinyali yayıyor. Bu aygıtlar AirTag’inizin konumunu iCloud’a gönderiyor, siz de Bul uygulamasını açarak AirTag’inizin nerede olduğunu haritada görebiliyorsunuz.

Apple AirTag Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Tüm bu süreç, gizliliğinizi korumak için anonim ve şifrelenmiş olarak gerçekleşiyor.

 • Sesi Oynat: AirTag’in nerede olduğundan emin değilsek, bu düğmeye basmak AirTag’in yerleşik hoparlöründen yararlanacak ve onu bulmaya yetecek kadar net bir ses çıkaracaktır.
 • Arama: Bu düğmeye basarsak, bizi doğrudan AirTag’e yönlendirecek olan ünlü sistemi etkinleştirecektir. Gerçek şu ki, biraz belirsiz bir şekilde çalışıyor, bağlantıyı kolayca kaybediyor ve yalnızca AirTag’e gerçekten yakınsak işe yarıyor.
 • Kayıp Modu: Bu özellik, yakındaki cihazları AirTag’in “kaybolduğu” konusunda uyarmamıza olanak tanır. Bu şekilde, iletişim bilgilerimizi tespit ettiklerinde ekranlarında görüntüleyebilecekler.
 • Pusula: Arama ekranının “i” simgesinin altındaki navigasyon simgesine çift tıklarsanız, AirTag’in tam olarak hangi yöne baktığını belirlememizi sağlayacak bir kalibrasyon gerçekleştirecektir. Bunun yanı sıra bu menüde sol üst köşede AirTag’de kalan pil miktarını görebileceğiz. Pil yaklaşık olarak bir yıl dayanacaktır.

AirTag fiyatları

Airtag tekli Paket 299,00 TL Dörtlü Paket 999,00 TL’dir.

Bu yazımızda Apple Airtag nedir, ne işe yarar, Airtag fiyatı nedir, Airtag nasıl kullanılır gibi tüm soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

IOS cihazlar arasında oldukça yüksek hızlarda dosya transferi yapabileceğiniz Airdrop nedir, ne işe yarar, Airdrop nasıl kullanılır buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Apple AirTag hakkında sıkça sorulan sorular

AirTag fiyatı ne kadar?

Airtag tekli Paket 299,00 TL Dörtlü Paket 999,00 TL’dir.

AirTag su geçirir mi?

AirTag , suya, sıçramalara ve Toza Dayanıklılık ertifikasına sahiptir. IP67 derecesi ile 30 dakikaya kadar maksimum 1 metre derinlikte koruma sağlar.

AirTag mesafesi ne kadar?

Airtag’ın 100 metrelik bir kapsama alanı bulunuyor. 100 metreden sonra farklı bir iPhone onu görene kadar işlevini yitirmiş oluyor.

AirTag hangi telefonlarda kullanılabilir?

Airtag, NFC özelliği olan tüm cihazlarda kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu