iPhone’da çıkan Pil Yeteri Kadar Doldu Uyarısı Nedir?

 iPhone’da çıkan Pil Yeteri Kadar Doldu Uyarısı Nedir?

iPhone 80’den sonra şarj olmuyor ve ekranda pil yeteri kadar doldu uyarısı çıkıyorsa bu konuda hemen paniğe kapılmayın.

IOS 13 sonrası iPhone’lara gelen İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği etkinleştirildiğinde iPhone’unuz, belirli durumlarda %80 şarj düzeyine ulaştıktan sonra şarj işlemine ara verir ve iPhone ekranında pil yeteri kadar doldu uyarısı çıkar.

iPhone Pil Yeteri Kadar Doldu Uyarısı nedir?

iOS 13 ve sonraki sürümlerinde iPhone’lar düşük güç modu denilen özel bir pil tasarrufu modu ile geliyor.

İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği iPhone’unuzun tam şarjlı olarak geçirdiği süreyi azaltarak pilin eskime hızını düşürecek ve kullanım ömrünü artıracak şekilde tasarlanmıştır.

İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği etkinleştirildiğinde iPhone’unuz, belirli durumlarda %80 şarj düzeyine ulaştıktan sonra şarj işlemine ara verir ve iPhone ekranında pil yeteri kadar doldu uyarısı çıkar.

Böylece İyileştirilmiş Pil Şarjı, yalnızca iPhone’unuzun uzun bir süre şarj aletine bağlı kalacağı tahmin edildiği durumlarda etkinleştirilir. Bu algoritmayla, fişten çıkarıldığında iPhone’unuzun tamamen şarj edilmiş olması amaçlanır.

Pil Yeteri Kadar Doldu Uyarısı nasıl kapatılır?

iPhone’da Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı > İyileştirilmiş Pil Şarjı‘na gidin ve kapatın.

Pil ömrü ve Pil kullanım süresi nedir?

“Pil ömrü”, aygıtınızın bir sonraki şarja kadar çalışmaya devam ettiği süredir. “Pil kullanım süresi” ise, pilinizin değiştirilmesi gereken ana kadar geçen zaman dilimidir.

Hem pil ömrünü hem de pil kullanım süresini en üst düzeye çıkararak tüm Apple aygıtlarınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

iPhone nasıl şarj edilmeli?

iPhone’u şarj ederken en önemli hususlardan biri kullanmış olduğunuz şarj adaptörü ile şarj kablosunun orjinal olması çok önemlidir. Çakma diye tabir edilen yan sanayi ürünler cihazınızın bataryasına zarar vermekte ve pil ömrünü azaltmaktadır.

Cihazınızı şarj ettiğiniz şarj adaptörünüzün arızalı ve kablosununda kopuk olmamasına dikkat edin. Arızalı adaptörler ya da kopuk olan kablolar ile cihazınız şarj etmeniz durumda cihazınız şarj edilirken kopmalar yaşanacağından bu durum cihazınızın pil ömrünü etkilemektedir. Bu gibi durumlarda hemen yeni bir adaptör ve kablo almanızda yarar var.

Li-ion bataryaların %100 şarja ihtiyacı yok. Aksine yüksek voltaj stresine maruz kalmaması için %100 şarj etmemek gerekiyor. Yalnızca gün içerisinde ciddi kullanım yapacaksanız tam şarj etmeniz tavsiye ediliyor. Normal şartlarda %95 dolulukta kullanmanız batarya ömrünü artırır.

Cihazınızın tam şarj ve tam boşalma döngüsünü korumaya çalışmayın. Yine Li-ion bataryalar gün içerisinde bir kaç kez şarj edilebilir şekilde tasarlanmıştır. Amacımız tam boşalma ve tam doldurma işlemlerini yapmayarak bataryamızı stres altında bulundurmamak.

Sıkça Sorulan Sorular

iOS 13 ve sonraki sürümlerinde iPhone’lar düşük güç modu denilen özel bir pil tasarrufu modu ile geliyor.
İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği iPhone'unuzun tam şarjlı olarak geçirdiği süreyi azaltarak pilin eskime hızını düşürecek ve kullanım ömrünü artıracak şekilde tasarlanmıştır.
İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği etkinleştirildiğinde iPhone'unuz, belirli durumlarda %80 şarj düzeyine ulaştıktan sonra şarj işlemine ara verir ve iPhone ekranında pil yeteri kadar doldu uyarısı çıkar.
Böylece İyileştirilmiş Pil Şarjı, yalnızca iPhone'unuzun uzun bir süre şarj aletine bağlı kalacağı tahmin edildiği durumlarda etkinleştirilir. Bu algoritmayla, fişten çıkarıldığında iPhone'unuzun tamamen şarj edilmiş olması amaçlanır.

Pil Yeteri Kadar Doldu Uyarısı kapatmak için;
- iPhone’da Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı > İyileştirilmiş Pil Şarjı‘na gidin ve kapatın.

“Pil ömrü”, aygıtınızın bir sonraki şarja kadar çalışmaya devam ettiği süredir.

“Pil kullanım süresi” ise, pilinizin değiştirilmesi gereken ana kadar geçen zaman dilimidir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın