Donanım

Ayrılmış Video Belleği VRAM Nedir, Nasıl Arttırılır?

Ayrılmış Video Belleği, Video RAM (VRAM), bilgisayarınızın grafik işlem birimi veya GPU ile çalışan ayrılmış bir bellek türüdür.

Özellikle yüksek işlem gerektiren grafik programları ve oyunlarda gerekli olan ayrılmış video belleği VRAM nedir, nasıl öğrenilir ve VRAM ayrılmış video belleği arttırma nasıl yapılır yazımızda anlatacağız.

Ayrılmış video belleği VRAM nedir?

Ayrılmış Video Belleği, Video RAM (VRAM), bilgisayarınızın grafik işlem birimi veya GPU ile çalışan ayrılmış bir bellek türüdür.

Video RAM veya VRAM, bir zamanlar grafik belleği olan framebuffer’ı saklamak için kullanılan dinamik RAM’in (DRAM) çift portlu bir varyantıdır. VRAM, harici ekran kartlarında bulunan ayrı bir bellektir.

Grafik kartları ve GPU terimi çoğu kez birbirinin yerine kullanılsa da aslında aynı şey değildir. GPU, bilgisayarınızın ekranındaki görüntüleri görüntülemekten sorumlu grafik kartında  bulunan bir yongadır.

VRAM ne işe yarar?

ayrilmis video bellegi arttirma 0

Video RAM’iniz, oyun dokuları ve ışık efektleri de dahil olmak üzere GPU’nun ihtiyaç duyduğu bilgileri tutar. Bu sayede GPU, bilgilere hızla erişebilir ve bunları işleyip monitörünüze ulaştırabilir.

Video RAM, sisteminizin RAM’ine göre çok daha hızlıdır çünkü hep GPU’ya yakın konumda bulunur, hem de yüksek yoğunluklu işlemler için geliştirilmiştir.

VRAM nasıl öğrenilir?

Windows 10’da ayrılmış video bellek miktarını öğrenmek için;

ayrilmis video bellegi arttirma 1

  • Windows Tuşu + I tuşlarına basarak Ayarlar menüsünü açın.
  • Sistem öğesini seçin ve sol çubuk üzerinden Monitör’e tıklayın.
  • Aşağı kaydırın ve Gelişmiş görüntü ayarları metnini tıklayın.
  • Ortaya çıkan menüde, ayarları görüntülemek istediğiniz monitörü seçin  Ardından alttaki “Ekran 1 için görüntü  bağdaştırıcısı özellikleri” metnini tıklayın. Ayrılmış Video Belleğinde video için ayrılmış belleği göreceksiniz.

Bağdaştırıcı türü altında AMD Accelerated Processing Unit veya Intel HD Graphics adını görüyorsanız, entegre grafik yongasına sahipsiniz demektir.

Ayrılmış Video Belleği VRAM arttırılabilir mi?

Video RAM’ini artırmanın en iyi yolu, bir grafik kartı satın almaktan geçiyor. Ancak bunu yapmanız mümkün değilse (örneğin laptop’larda), VRAM’i Ayrılmış Video Belleğini iki şekilde artırabilirsiniz.

BIOS ayarlarından Ayrılmış Video Belleğini Arttırma

ayrilmis video bellegi arttirma 1

Bunun için BIOS menüsüne girmeniz gerekiyor. BIOS’a girişler bilgisayarlara göre değişiklik göstermektedir. Bilgisayarınız açılırken genellikle “Delete” tuşu veya F8 F12 gibi tuşlara basarak BIOS’a giriş yapabilirsiniz .

BIOS’a giriş yaptıktan sonra Gelişmiş Özellikler, Gelişmiş Yonga Kümesi Özellikleri veya benzerleri adlı menüde bir seçenek arayın. Bunun içinde, Grafik Ayarları, Video Ayarları veya VGA Paylaşım Bellek Boyutuna yakın bir şey denen ikincil bir kategori arayın.

Bunlar, GPU’ya ne kadar bellek ayırdığınızı ayarlama seçeneği içerir. Varsayılan genellikle 128MB’dir; RAM’niz yeterliyse bu değeri 256MB veya 512MB’a çıkarmayı deneyin.

Kayıt Defteri düzenlemesi ile Ayrılmış Video Belleğini Arttırma

ayrilmis video bellegi arttirma 2

Başlat Menüsü’ne veya Windows +R tuşlarına basarak çalıştır kutusuna regedit yazarak bir Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresi açın.

Aşağıdaki konuma gidin:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Intel

  • Sol bölmede Intel klasörüne tıklayın ve Yeni > Anahtar yolunu izleyin.
  • Yeni anahtara GMM adını verin.
  • GMM klasörünü açın ve sağ tarafta boş bir yere sağ tıklayarak Yeni > DWORD (32-bit) Değer’i seçin. Bu değere DedicatedSegmentSize adını verin ve Ondalık’ın seçili olmasına dikkat edin.

Bu değerin değer verisi MB cinsinden ve maksimum yazabileceğiniz değer 512. Değeri ayarladıktan sonra PC’nizi baştan başlatın ve hata aldığınız oyunun veya programın çalışıp çalışmadığını tekrar deneyin.

Ayrılmış video belleği arttırma yazımız sona erdi.

Genelde oyunlarda karşılaşılan ekran yırtılması nedir, neden olur, Ekran yırtılması nasıl önlenir buradaki yazımızın konusunu oluşturuyor.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu