Donanım

Ekran Yırtılması Nedir?

Genelde oyunlarda karşılaşılan ekran yırtılması nedir, neden olur, Ekran yırtılması nasıl önlenir bu yazımızın konusunu oluşturuyor.

Ekran yırtılması nedir yazımızda bulunan konu başlıkları;

  1. Ekran Yırtılması nedir?
  2. Ekran Yırtılması neden olur?
  3. Ekran Yırtılması nasıl önlenir?
  4. G-Sync nedir?
  5. FreeSync nedir?

Ekran Yırtılması nedir?

Ekran Yırtılması (Tearing), ekranın gösterebileceği kare hızı performansının zorlanması sonucu oluşan görüntü bozukluğudur.

Ekran kartı monitöre belirli bir zamanda monitörün gösterebileceğinden daha fazla kare gönderirse ekranda kırılmalar olur ve bu kırılmalar da hassas bir gözü çoğu zaman rahatsız eder. Görüntüdeki bu kırılmalara Ekran Yırtılması (Tearing) denir.

Ekran Yırtılması neden olur?

ekran yirtilmasi nedir1

Monitör GPU ile senkronize olmadığında ekran yırtılması meydana gelir. Monitör, görüntüyü hemen oluşturmaz, Monitör görüntü işleme sürecindeyken GPU’dan yeni bir görüntü alırsa, yeni bilgilerle yeni bir görüntü oluşturmaya başlar. Böyle bir durum, karışık görüntü veya yırtık bir ekranla sonuçlanır. Bu durum, monitör ve GPU senkronize olmadığında meydana gelir.

Ekran Yırtılması nasıl önlenir?

Ekran yırtılmasını önlemenin veya minimum seviyeye indirmenin yolu vardır. Bunlar G-Sync  ve FreeSync teknolojileridir.

Bu teknolojilerin amaçları, ekran kartlarının sağladığı Fps ile kullanıcıların sahip olduğu monitörlerin desteklediği yineleme hızlarını (hertz) dinamik olarak ayarlanması ile daha verimli kullanılmasıdır. Ve böylece görüntülere akıcılık getiren, herhangi yırtılma (tearing), donma (Stuttering) gibi sorunların yaşanmasını engellemektedirler.

G-Sync nedir?

G-Sync, ekran yırtılmasıyla mücadele etmenin en etkili yollarından biridir.

En basit tanımı ile G-Sync destekleyen monitörler Hz değerini gelen fps’ye göre ayarlıyor. Fps kaç ise Hz’de o olduğundan bu yırtılmalar engelleniyor. Fakat G-Sync’yi kullanabilmek için hem G-Sync destekleyen bir monitör ve ekran kartı almanız gerekiyor. Yani “oyuncu” diye tabir edilen monitörlerin üst segmentlerinde bu özelliği görebiliyoruz.

FreeSync nedir?

FreeSync, G-Sync’e benzer, ancak hizmetin AMD’nin sürümüdür. Bu nedenle, bir AMD ekran kartına ihtiyacınız olacak.

FreeSync’de yine benzer şekilde monitör ve ekran kartının uyumlu bir şekilde çalışarak (Monitörü gelen fps’ye göre sabit Hz’de tutarak) yırtılmanın önüne geçiyor. Fakat bunu yaparken Nvidia gibi mönitöre ekstra bir donanım takılmasına gerek bırakmadan belli standartları destekleyen tüm monitörler bu teknolojiye sahip oluyor. (Tabii yine belli fps aralıklarında çalıştığını unutmamak gerekiyor.)

FreeSync ve G Sync nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını daha detaylı olarak buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu