Donanım

Ekran Yırtılması Nedir?

Ekran yırtılması nedir, neden olur, Ekran yırtılması nasıl önlenir

Genelde oyunlarda karşılaşılan ekran yırtılması nedir, neden olur, Ekran yırtılması nasıl önlenir bu yazımızın konusunu oluşturuyor.

Sadece oyunlarda değil, bir grafik görüntülemesi yada bir video izlerken bile Ekran Yırtılması (Tearing) sorunuyla karşılaşabilmeniz mümkün.

Ekran yırtılması nedir?

Ekran Yırtılması (Tearing), ekranın gösterebileceği kare hızı performansının zorlanması sonucu oluşan görüntü bozukluğudur.

Ekran kartı monitöre belirli bir zamanda monitörün gösterebileceğinden daha fazla kare gönderirse ekranda kırılmalar olur ve bu kırılmalar da hassas bir gözü çoğu zaman rahatsız eder. Görüntüdeki bu kırılmalara Ekran Yırtılması (Tearing) denir.

Ekran yırtılması neden olur?

Monitör GPU ile senkronize olmadığında ekran yırtılması meydana gelir. Monitör, görüntüyü hemen oluşturmaz, Monitör görüntü işleme sürecindeyken GPU’dan yeni bir görüntü alırsa, yeni bilgilerle yeni bir görüntü oluşturmaya başlar.

ekran yirtilmasi nedir1

Böyle bir durum, karışık görüntü veya yırtık bir ekranla sonuçlanır. Bu durum, monitör ve GPU senkronize olmadığında meydana gelir.

Ekran yırtılması nasıl önlenir?

Ekran yırtılmasını önlemenin veya minimum seviyeye indirmenin yolu vardır. Bunlar G-Sync  ve FreeSync teknolojileridir.

FreeSync ve G Sync nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını daha detaylı olarak buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu