Donanım

Ekran Yırtılması Nedir, Neden Olur?

Ekran yırtılması nedir, neden olur, Ekran yırtılması nasıl önlenir

0
(0)

Genelde oyunlarda karşılaşılan ekran yırtılması nedir, Tearing neden olur, Ekran yırtılması nasıl önlenir bu yazımızın konusunu oluşturuyor.

Sadece oyunlarda değil, bir grafik görüntülemesi yada bir video izlerken bile Ekran Yırtılması (Tearing) sorunuyla karşılaşabilmeniz mümkün.

Ekran yırtılması nedir?

Ekran Yırtılması, ekranın gösterebileceği kare hızı performansının zorlanması sonucu oluşan görüntü bozukluğudur.

Ekran Yırtılması bir video oyununda video oynatma veya oyun oynama sırasında üst bölüm alt bölümle senkronize  olmadığından dolayı yatay bir çizginin görünmesine neden olur.

Ekran kartı monitöre belirli bir zamanda monitörün gösterebileceğinden daha fazla kare gönderirse ekranda kırılmalar olur ve bu kırılmalar da hassas bir gözü çoğu zaman rahatsız eder. Görüntüdeki bu kırılmalara Ekran Yırtılması (Tearing) denir.

Ekran yırtılması neden olur?

Ekran kartı monitöre belirli bir zamanda monitörün gösterebileceğinden daha fazla kare gönderirse ekranda kırılmalar olur. Yani Monitör GPU ile senkronize olmadığında ekran yırtılması meydana gelir.

Monitör görüntü işleme sürecindeyken GPU’dan yeni bir görüntü alırsa, yeni bilgilerle yeni bir görüntü oluşturmaya başlar. Böyle bir durum, karışık görüntü veya yırtık bir ekranla sonuçlanır. Bu durum, monitör ve GPU senkronize olmadığında meydana gelir.

Aldığınız FPS ve monitörün yenileme hızı birbirine uymadığı zaman aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ekran yırtılması veya ekran kırılması meydana geliyor.

ekran yirtilmasi nedir1

Ekran yırtılması nasıl önlenir?

Ekran yırtılmasını önlemenin veya minimum seviyeye indirmenin çeşitli yolları bulunmakta. Bunlardan birisi ekran kartı sürücülerini güncellemektir. Aygıt sürücüleriniz, özellikle grafik sürücünüz yanlışsa veya güncel değilse monitörünüzün ekranı yırtılabilir.

Bunun yanında AMD’nin FreeSync (https://www.amd.com/en/technologies/free-sync), Nvidia’nın G- Sync yada V- Sync gibi teknolojileri ile ekran yırtılması sorununun önüne geçilebilir.

Ekran yırtılması nedir yazımız sona erdi.

FreeSync ve G Sync nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını daha detaylı olarak buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Ekran yırtılması hakkında sıkça sorulan sorular

Tearing (Ekran Yırtılması) ne demek?

Ekran Yırtılması yani Tearing, ekranın gösterebileceği kare hızı performansının zorlanması sonucu oluşan görüntü bozukluğudur.

Ekranda yırtılmalar neden olur?

Ekran kartı monitöre belirli bir zamanda monitörün gösterebileceğinden daha fazla kare gönderirse ekranda kırılmalar olur. Yani Monitör GPU ile senkronize olmadığında ekran yırtılması meydana gelir. 

Ekran yırtılması nasıl düzeltilir?

Ekran yırtılması sorununu ekran kartı sürücüsünü güncelleyerek çözebilmeniz mümkün.Bunun yanında V- Sync, FreeSync, G- Sync gibi teknolojiler ile ekran yırtılması sorununun önüne geçilebilir.

Son güncelleme: 30 Eylül 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.