Güvenlik Kamerası Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Özellik

Güvenlik Kamerası nasıl seçilir? Güvenlik Kamerası alırken nelere dikkat etmeli?

Bu yazımızda güvenlik kamera sistemleri (CCTV) hakkında bilgiler vererek güvenlik kamerası alırken dikkat etmeniz gerekenleri sıralayacağız.

Güvenlik kamerası sistemleri, iç mekan yada dış mekan güvenliğini sağlamak için geliştirilmiş cihazlardır. Güvenlik kameraları yani CCTV‘ler birbirini tamamlayıcı özellikteki, gözetleme kameraları, kablolar, monitör ve kayıt cihazından oluşmaktadır.

Güvenlik kamera sistemleri (CCTV) akıllı telefonlarla entegre olarak çalışabilmektedir. Hareket algılama özellikleri sayesinde, telefona gönderilen bildirimler ile telefondan takip oldukça kolaylaşıyor.

Güvenlik kameralarının evde, işyerinde, araç içinde kullanabileceğiniz bir çok çeşidi bulunuyor.

Güvenlik kamerası marka tavsiyesi arayanlar, kullanmak istedikleri alanlara göre birbirinden farklı özelliklere sahip son teknoloji ürünler arasında tercihlerini yapabilirler.  Yani güvenlik kamerası alırken ihtiyacınıza göre seçim yapmalısınız. Örneğin, kamerayı kullanmak istediğiniz alanın iç veya dış ortam oluşuna göre farklı kamera kasası seçiminde bulunabilirsiniz.

Güvenlik kamerası alırken dikkat edilmesi gerekenler

Evinize yada işyerinize güvenlik kamera sistemi alırken:

  1. Kullanılacak ortam (İç yada dış)
  2. Kamera kayıt kapasitesi
  3. Kamera çözünürlükleri (Görüntü kalitesi)
  4. Gece görüş özelliği
  5. Hareket algılayıcı sensörler
  6. Mobil cihaz üzerinden erişim

gibi özelliklerine dikkat etmeniz gerekiyor.

Kullanılacak ortam

Güvenlik kamerası alırken dikkat edilmesi gereken ilk şey onu nerede ya da ne için kullanacağınız olmalıdır. Kullanım amaçlarına göre iç mekan yada dış mekan güvenlik kameraları bulunmaktadır. Kullanılacağı ortam koşullarına göre kamera kasası seçimi yapılmalıdır.

Kamera kayıt kapasitesi

Kamera sistemlerinden kamera kayıt cihazının kapasitesi de büyük önem taşımaktadır. Ne kadar yüksek depolama alanınız olursa o kadar fazla saat kayıt yapabilirsiniz.

Tabi depolama alanı önemli bir maliyet oluşturabiliyor. Bu nedenle kullanım amacınıza göre bir depolama ürünü almanız yerinde olur.

Kamera çözünürlükleri

Kurulacak kamera sisteminde çözünürlük büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir durumda kayıtların daha net ve anlaşılır şekilde izlenmesi gereklidir.  Eğer çözünürlüğü düşük bir sistem kurduysanız bakacağınız kayıtlardan bir şey anlamayabilirsiniz.

Gece görüş özelliği

İster iç mekan isterse dış mekan kameralarda dikkat edeceğiniz başka bir özellik gece görüşüdür. Gece görüşü özelliğine sahip olmayan kamera sistem, karanlık ortamlarda sağlıklı kayıt yapamazlar.

Güvenlik Kamerası Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Özellik

Hareket algılayıcı sensörler

Kamerada hareket algılayıcı sensör olması da sizin avantajınızadır. Sensörlü ve led ışıklı bir kamera güvenlik ihlallerinde önemli bir caydırıcı unsurdur.

Mobil cihaz üzerinden erişim

Güvenlik kameraları menzili içerisinde oluşan bütün hareketleri algılayabiliyor ve cep telefonumuza bildirim olarak gönderiyor. Bu şekilde akıllı telefondan kamerayı açarak ortamı gayet kolay seyredebiliyorsunuz.

Güvenlik kamerası cep telefonundan 2 şekilde izlenebilmektedir.

  1. Web tarayıcı ile
  2. Cep telefonu kamera izleme programı ile.

Bunun için internet bağlantısı gereklidir. İnternet bağlantısının yanı sıra sabit IP adresi de gerekmektedir.

Güvenlik kamerası alırken,  kullanılacak kameraların ve kayıt sistemlerinin kalitesinin yanında kablo, konnektörler ve tüm görüntü taşıyıcılar önemlidir.

Güvenlik kamerası alırken dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda listelemeye çalıştık.

Güçlü şifre nasıl oluşturulur yazımızda tahmin edilmesi ve ele geçirilmesi zor olan güçlü şifre oluşturma tekniklerini ve çok karakterli güçlü şifre örneklerini öğrenebilirsiniz.

Güvenlik kameraları hakkında sık sorulan sorular

Güvenlik kamerası nedir?

Güvenlik kamerası sistemleri, iç mekan yada dış mekan güvenliğini sağlamak için geliştirilmiş cihazlardır.

Güvenlik kamera sistemlerinde neler bulunur?

Güvenlik kameraları yani CCTV’ler birbirini tamamlayıcı özellikteki, gözetleme kameraları, kablolar, monitör ve kayıt cihazından oluşmaktadır.

Hangi güvenlik kamerası daha iyi?

Güvenlik kamerası marka tavsiyesi arayanlar, kullanmak istedikleri alanlara göre birbirinden farklı özelliklere sahip son teknoloji ürünler arasında tercihlerini yapabilirler.  Yani ihtiyacınız göre seçim yapmalısınız.

Güvenlik kamerasını uzaktan izlemek için internet gerekli mi?

Güvenlik kamerasını telefondan izleyebilmek için internet gerekiyor

Güvenlik kamerası telefondan nasıl izlenir?

1-Web tarayıcı ile
2-Cep telefonu kamera izleme programı ile.
Bunun için internet bağlantısı gereklidir. İnternet bağlantısının yanı sıra sabit IP adresi de gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu