IP Çakışması Nasıl Düzeltilir?

Bilgisayarda kimi zaman uyarı olarak karşımıza çıkan IP çakışma sorunu kimi zaman da uyarı vermeksizin sürekli bağlantı kopmaları olarak görünüyor.

Ağa bağlı her cihazda karşılaşılabilecek olan ip çakışması nasıl düzeltilir,  ip çakışma sorunu nasıl çözülür yazımızda detaylı olarak ele alacağız.

IP (Internet Protocol) adresi, interneti ya da TCP/IP protokolünü kullanan diğer paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adrestir.

Bilgisayarda kimi zaman uyarı olarak karşımıza çıkan IP çakışma sorunu kimi zaman da uyarı vermeksizin sürekli bağlantı kopmaları olarak görünüyor.

IP Çakışması nedir?

IP çakışması nedir?

IP çakışması iki farklı cihazın aynı IP adresiyle bir ağa erişmeye çalışması sonucunda ortaya çıkan ve İnternet erişiminde sorunlara yol açan bir hatadır. Böyle bir hata durumunda genellikle bir uyarı veya hata mesajı görüntülenir.

IP çakışması neden olur ?

Bunun başlıca nedenlerinden birisi bir çok bilgisayarın aynı modeme bağlanarak ağ kurulumu esnasında “elle yapılandır” seçeneğini seçmedikleri taktirde oluşmaktadır. IP çakışma sorunu sadece birden fazla bilgisayarın tek bir ağa bağlanması ile ortaya çıkmaktadır. Yani tek bir bilgisayarda IP çakışma sorunu ile karşılaşamazsınız.

Çakışmalar hem statik (değişmeyen, elle ayarlanan), hem de dinamik (geçici, her seferinde tekrar atanan) IP adreslerinde yaşanabilir, ancak statik adreslerde yaşanma olasılığı daha düşüktür.

IP çakışması sorunu nasıl giderilir?

  • Windows ve R tuşlarına aynı anda basarak açılan Çalıştır penceresine ncpa.cpl  yazarak enterlayın.  Karşınıza Ağ bağlantıları ekranı gelecektir.
  • Burada Kablolu ya da Kablosuz hangi tür bağlantıyla bağlanıyorsanız o ağ adına sağ tıklayıp Özellikler butonuna tıklayın.
  • Karşınıza açılan pencereden İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) yazan seçeneğe çift tıklayın.
  • Otomatik olarak ip adresi al seçeneğini kapatarak Aşağıdaki IP adresini kullan kısmını seçili hale getirin.
  • Buraya 192.168.1.118 den 192.168.1.256 ya kadar istediğiniz bir IP adresini atayabilirsiniz.

IP Çakışması Nasıl Düzeltilir?

Tamam butonuna bastıktan sonra ip çakışması sorununuz giderilmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu