Otomobil

Lastik Basınç Sensörü Nedir, Nasıl Çalışır?

Lastik Basınç Sensörü nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, Lastik Basınç Sensörü neden yanar ve Lastik Basınç Sensörü nasıl resetlenir?

0
(0)

e te nerede bulunur?iBu yazımızda otomobil sahipleri için Lastik basınç uyarı sistemi olan Lastik Basınç Sensörü nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, Lastik Basınç Sensörü neden yanar ve Lastik Basınç Sensörü nasıl resetlenir gibi soruların cevaplarına yer vereceğiz.

Lastik Basınç Sensörü nedir?

Lastik Basınç Sensörü TMPS (Tire Pressure Monitoring System), lastiğin içinde ki hava basıncını ölçen, lastik hava basıncınızı izleyen ve tehlikeli bir şekilde düştüğü zaman sizi uyaran bir elektronik sistemdir.

Lastik Basınç Sensörü ne işe yarar?

Lastik basınç uyarı sensörü, lastik basıncındaki ani değişimleri haber vererek bir kazanın önlenmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda aracın her zaman tahmin edilebilir sürüş karakteri sürdürmesine katkı sağlar. Ayrıca doğru lastik basıncını sağladığı için yakıt tüketimini düşürür, emisyonu azaltır ve lastik aşınmasının optimum seviyede kalmasına yardımcı olur.

Lastik Basınç Sensörü nasıl çalışır?

Lastik Basınç ölçme sistemi, lastik sibopu üzerinde yada lastik içerisine yerleştirilmiş şekildedir. Sistemde 4 adet sensör vardır ve  içerisindeki pil ile yapılan kablosuz sinyal ve alıcısının bir biri ile iletişimi yoluyla çalışır.

Sensör üretici tarafından ayarlanmış lastik basınç değerinden %25 kadar basınç azalması durumunda ya da önceden belirlenmiş bir basınç değerine ulaşıldığında lastik basınç sistemi ikaz sinyali gönderir ve lastik basınç sensörü yanar.

Lastik basınç uyarısı gösterge ekranında ters şekilde durmuş at nalına benzer bir simgedir.

Lastik Basınç Sensörü Nedir, Nasıl Çalışır?
Lastik basınç uyarısı göstergesi

Lastik Basınç Sensörü lastikte nerede bulunur?

Lastik basınç sensörü aracınızın jantlarının içine monte edilmiş bir şekilde bulunmaktadır. Sensör genelde lastiklerin iç kısmına siboba ilaveten takılır. Lastiğin iç kısmına yapışık yada jant iç kısmına tutturulmuş şekilde de olabilir. 

Lastik Basınç Sensörü neden yanar?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi, Sensör üretici tarafından ayarlanmış lastik basınç değerinden %25 kadar basınç azalması durumunda ya da önceden belirlenmiş bir basınç değerine ulaşıldığında lastik basınç sistemi ikaz sinyali gönderir ve lastik basınç sensörü yanar.

Aracınızın TPMS ikaz lambası size iki durumda uyarı verir;

Aracınızı ilk çalıştırdığınızda yanıp sönüyor ve sonrasında devamlı yanıyor ise:

Aracınızın bir veya birden fazla TPMS sensöründen sinyal alınamıyor demektir. En yakın TPMS uzmanı lastik servisine gitmeniz gerekmektedir.

Aracınızı ilk çalıştırdığınız andan itibaren direkt olarak TPMS ikaz lambası yanıyor ise:

Aracınızın lastik basınçlarında doğru olmayan bir durum var demektir. En kısa sürede aracınızın lastiklerini kontrol ediniz. Eğer hala içerisinde yeterli hava var ise en yakın lastik servisine dikkatli bir şekilde gidiniz.

Buradaki yazımızda motorda silindir nedir, ne işe yarar, silindir sayısı nedir, motor hacmi nedir, motor hacmi neye göre hesaplanır sorularının cevaplarını vereceğiz.

Lastik Basınç Sensörü resetleme nasıl yapılır?

Sürücüler lastik basınç sensörü uyarı ışığını kapatmadan önce aracın lastiklerinin basınçlarını kontrol etmelidirler.  Eğer lastiklerin havası hepsi aynı basınçta ise lastik basınç sensörünü sıfırlayabilirsiniz.

Lastik basınç sensörünü sıfırlamak için aracı servise götürmeye gerek yoktur. Aracın lastik basınç ikaz uyarı işareti resetleme tuşuna basarak lastik basınç sensörü kapatılabilir.

Araçlarda lastik basınç sensörü sıfırlama düğmesi bazı araçlarda torpido gözünde ters zil şekline benzeyen bir şekli vardır.

Lastik Basınç Sensörü Nedir, Nasıl Çalışır?

Araç kullanım kitaplarında bu sensörünün araç modeline bağlı olarak nasıl söndürüleceğini bulabilirsiniz.

Lastik Basınç Sensörü nedir yazımızda son olarak TMPS arızasından bahsedelim.

Lastik Basınç Sistemi TPMS Arızası nedir?

2014 yılı ve sonrası genellikle tüm araçlarda tpms sensörü bulunmaktadır. TPMS (Tyre Pressure Monitoring System) Lastik Basınç İzleme Sistemidir.

Bazı araçlarda tpms sensör arızası gösterge üzerinden arıza ışığı sıfırlama yapılsa da bazı araç gruplarında işe yaramıyor.

Genel olarak tpms sensör arıza verdiği zaman lastik basıncının kontrolünün yapılması önerilir. 3, 4 kilometre ilerledikten sonra tpms arıza ışığı sönebilir. Hala tpms arıza ışığı sönmüyor ise lastik üzerindeki tpms sensörü arızalı olabilir.

Lastik Basınç Sensörü nedir yazımız sona erdi.

Diğer basınç sensörü çeşitleri için buradaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Lastik Basınç Sensörü hakkında sıkça sorulan sorular

Lastik basınç sensörü nerede bulunur?

Lastik basınç sensörü aracınızın jantlarının içine monte edilmiş bir şekilde bulunmaktadır. Sensör genelde lastiklerin iç kısmına siboba ilaveten takılır. Latiğin iç kısmına yapışık yada jant iç kısmına tutturulmuş şekilde de olabilir. 

Lastik basınç ikaz lambası neden yanar?

Sensör üretici tarafından ayarlanmış lastik basınç değerinden %25 kadar basınç azalması durumunda ya da önceden belirlenmiş bir basınç değerine ulaşıldığında lastik basınç sistemi ikaz sinyali gönderir ve lastik basınç sensörü yanar.

TPMS arıza göstergesi ne demek?

2014 yılı ve sonrası genellikle tüm araçlarda tpms sensörü bulunmaktadır. TPMS (Tyre Pressure Monitoring System) Lastik Basınç İzleme Sistemidir. Genel olarak tpms sensör arıza verdiği zaman lastik basıncının kontrolünün yapılması önerilir. 3, 4 kilometre ilerledikten sonra tpms arıza ışığı sönebilir. Hala tpms arıza ışığı sönmüyor ise lastik üzerindeki tpms sensörü arızalı olabilir.

Lastik basınç uyarısı nerede bulunur?

Lastik basınç uyarısı gösterge ekranında ters şekilde durmuş at nalına benzer bir simgedir.

Son güncelleme: 21 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.