Windows 10’da Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

Veri güvenliğini sağlamanın en kolay yollarından birisi olan klasör şifreleme yada dosya şifreleme işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Programsız yada şifreleme programlarını kullanarak Windows 10’da klasör şifreleme yada dosya şifreleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Veri güvenliğini sağlamanın en kolay yollarından biriside şifrelemedir. Şifreleme, veri güvenliğinin temel yapı taşıdır.

Dosya ve klasörlerinizi şifreleyerek önemli verilerinizi istenmeyen gözlerden korumuş olursunuz. Güçlü şifre kullanarak şifrelenmiş bir dosyayı sadece parolayı bilen açabileceğinden bu sayede diğer kullanıcıların gizli bilgilerinize erişmelerine önlem almış olursunuz.

Windows 10’da dosya ve klasör şifreleme nasıl yapılır?

Programsız dosya ve klasör şifreleme işlemini Windows 10’da yerleşik olarak gelen EFS (Encrypted File System) ile yapabilirsiniz.

EFS (Encrypted File System) (Şifrelenmiş Dosya Hizmeti), şifrelenmiş dosyaları NTFS dosya sistemi birimlerinde depolamak için kullanılan çekirdek dosya şifreleme teknolojisidir.

  • Herhangi bir dosya yada klasöre sağ tıklayarak Özellikler penceresini açın.

Windows 10'da Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

  • Genel sekmesi altında bulunan Gelişmiş butonuna tıklayın.

Windows 10'da Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

  • Açılan Gelişmiş Öznitelikler penceresinde Veriyi korumak için içeriği şifrele kutusunu işaretleyerek Tamam butonuna basın.

Windows 10'da Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

  • Şifreleme ayarlarınızı kaydetmek için Özellikler penceresinde Uygula ve Tamam butonlarına basın.

Windows 10'da Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

İşlemleri tamamladıktan sonra Özellikler > Gelişmiş > Ayrıntılar’a basarak klasöre bağlı kullanıcı hesaplarını ve kurtarma anahtarlarını görüntüleyebilirsiniz .

Yalnız bu yöntem yalnızca Windows 10 Pro, Enterprise veya Education kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Eğer Windows 10 Home yüklü bilgisayar sahipseniz bu özellikler sizde çıkmayacaktır.

Bunun için klasör ve dosya şifreleme programları kullanmanız gerekecek.

Dosya ve Klasör şifreleme programları

Klasör ve dosya şifreleme programları, bilgisayarınızdaki veya telefonunuzdaki dosyaların belirli bir parola ile korunmasını sağlar.

Folder Lock

Windows 10'da Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

Folder Lock şifre korumalı dosyalar yapabilen, dosyaları iyice gizlemenize yardım eden, istediğiniz sayıda klasörü şifreleme olanağı sunan, ister sürücüleri, ister dosyaları, resimleri veya herhangi bir dokümanı şifreleyebilen hızlı bir dosya güvenlik yazılımıdır.

Folder Lock klasör ve dosya şifreleme programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Gilisoft File Lock Pro

Windows 10'da Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

Windows için File Lock programı, hassas klasör ve dosyalarınızı koruyarak görüntülenmesini önleyen ve parola koruması sağlayan bir dosya kilitleme aracıdır.

Gilisoft File Lock Pro dosya ve klasör şifreleme programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Folder Protector

Windows 10'da Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

Folder Protector kişisel bilgi güvenliğinizi korumak için kullanabileceğiniz bir dosya şifreleme programıdır. Program sadece dosya şifreleme özelliğine sahip değildir. Folder Protector ile klasör şifreleme ya da disk sürücülerini kilitlemek de mümkündür. Program özellikle USB şifreleme işleviyle öne çıkmaktadır.

Folder Protector dosya şifreleme programıburaya tıklayarak indirebilirsiniz.

Secret Disk

Kişisel bilgilerinizin güvenliğine önem veriyorsanız Secret Disk ihtiyacınız olan güvenliği size sunacaktır. Ücretsiz olan program sayesinde saniyeler içerisinde sabit diskinizi şifreleyebilirsiniz.

Secret Disk klasör ve dosya şifreleme programıburaya tıklayarak indirebilirsiniz.

BCArchive

BCArchive, dosya veya klasör gruplarını şifreleyerek sıkıştırabileceğiniz oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Program yardımıyla gizli dosyalarınızın veya klasörlerinizin tamamını şifreleyerek arşiv dosyaları olarak sabit diskiniz üzerinde saklayabilirsiniz. Bu sayede şifrenizi bilmeyen herhangi biri gizli dosyalarınıza erişim sağlayamaz.

BCArchive klasör ve dosya şifreleme programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Dosya şifreleme ne işe yarar?

Dosya ve klasörlerinizi şifreleyerek önemli verilerinizi istenmeyen gözlerden korumuş olursunuz.

Şifreleme neden önemli?

Güçlü şifre kullanarak şifrelenmiş bir dosyayı sadece parolayı bilen açabileceğinden bu sayede diğer kullanıcıların gizli bilgilerinize erişmelerine önlem almış olursunuz.

EFS nedir?

EFS (Encrypted File System) (Şifrelenmiş Dosya Hizmeti), şifrelenmiş dosyaları NTFS dosya sistemi birimlerinde depolamak için kullanılan çekirdek dosya şifreleme teknolojisidir.

Bilgisayarımda EFS neden yok?

EFS (Encrypted File System) (Şifrelenmiş Dosya Hizmeti) yalnızca Windows 10 Pro, Enterprise veya Education kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu