Android App Bundle .aab Nedir? Android App Bundle Nasıl Kullanılır?

Android App Bundle (.aab) nedir, ne işe yarar, Android App Bundle kullanımı nasıl olmalı?

Google Play Store’da artık zorunlu hale gelen Android App Bundle .aab nedir, ne işe yarar, Android App Bundle kullanımı nasıl olmalı ve apk ile abb arasında ne fark var gibi soruların cevaplarını yazımızda veriyoruz.

PlayStore’da uygulamalar APK (Android Package Kit) formatında yayınlanıyor. Ancak Ağustos 2021’den itibaren uygulama üreticileri artık uygulamalarını Play Store’a .aab formatından yüklemeleri gerekiyor. .aab formatında sisteme yüklenmeyen uygulamalara Google bundan sonra yayın onayı vermeyecek.

Android App Bundle .aab nedir?

Android App Bundle (.aab) (Android Uygulama Paketi), Google Play’de uygulamalarınızın yayınlama biçimidir. Tamamen açık kaynak kodlu olan Android App Bundle (.aab) ile Uygulamalarınızı, uygulama paketlerini kullanarak yayınladığınızda uygulamanızın boyutunu küçültebilir, sürümleri sadeleştirebilir ve gelişmiş dağıtım özelliklerini etkinleştirebilirsiniz.

Ağustos 2021’den itibaren Play Store’daki tüm yeni uygulamalar, mevcut APK formatı yerine Android App Bundles (.aab) formatında yayınlanacaktır. Aslında Google Android App Bundle dosya yapısını Ağurtos 2018’de tanıtmıştı.

.aab formatında yüklenmeyen uygulamalar Google tarafından onaylanmayacaktır. Eski yüklediğiniz .apk uygulamaları geçerli durumda kalacak bunlar için herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor.

Android App Bundle .aab ne işe yarayacak?

Apk dosyası, projeye ait tüm dosyaları ve kodları bünyesinde barındırır. .aab dosyası ise daha az yer kaplayan bir yükseltme olarak tanımlanabilir.

Biliyorsunuz artık her girdiğimiz platform bizimle ve kullanmış olduğumuz cihazlarla ilgili verileri (dil, ekran çözünürlüğü, donanım özellikleri vs.) toplayabiliyor. Bir apk dosyası yüklediğinizde cihazınızla ilgili olmayan bir çok paketi de yüklemiş oluyorsunuz. AAB daha temiz bir uygulama yapısı sunarak, sadece sizin cihazınıza özel paketler indirmenizi sağlıyor.

Android App Bundle .aab Nedir? Android App Bundle Nasıl Kullanılır?

Şöyle örneklendirelim;

Mesela 300Mb boyutunda bir uygulama indireceksiniz. İndirmeye başladığınızda uygulamada yer alan yalnızca ilk kullanım için gerekli olan veriler cihazınıza aktarılacak. Yani ilk veriler geldiğinizde uygulamaya göz atıp eğer beğenmezseniz uygulama indirmeyi iptal edebileceksiniz.

Yada bir oyunu ele alalım. Oldukça yüksek boyutta bir oyunu oynamak için illaki oyunun tamamını yüklemenize gerek kalmayacak. Mesela sadece birinci Level’i yükleyerek eğer oyunu beğenirseniz geri kalanını yükleme özgürlüğünüz olacak.

Tüm bunların yanında donanım özelliğinize göre oyun ve uygulamalar cihazınıza inecek. Mesela düşük donanımlı cihaza yüksek donanım gerektiren grafikler inmeyecek.

.apk ile .abb arasındaki farklar

  • App Bundle dosyaları, apk dosyalarına göre daha küçük boyutlara sahiptir.
  • App Bundle dosyaları kurulum esnasında daha hızlı kurulur. Ve kurulduktan sonra diskte daha az yer kaplar.
  • App Bundle yapısı ile isteğe bağlı dağıtım sunulabilir.
  • Google Play tarafında tercih edilen paket yapısı App Bundle yapısıdır.

Android App Bundle Kullanımı

Klasik apk oluşturma sürecinde elde ettiğimiz dosyanın uzantısı .apk idi. App Bundle’i projenizde kullandığınız da ise elde edilmiş dosya uzantısı  .aab olacaktır.

1- Android Studio üzerinde Build Generate Signed Bundle/APK kısmına geçiş yapalım ve açılan pencerede “APK” yerine “Android App Bundle” seçeneğini işaretleyelim..

Android App Bundle .aab Nedir? Android App Bundle Nasıl Kullanılır?

2- Açılan Keystore penceresinden keystore dosyasını ve şifreyi oluşturun. (Burada yapacağınız işlemler, eski APK oluşturma mantığı ile aynıdır.)

Android App Bundle .aab Nedir? Android App Bundle Nasıl Kullanılır?

3- App Bundle almak istediğiniz Build Variant’ınızı ve Destination Folder’ınızı seçip, Finish butonuna bastığınızda çıkan pencereden  Locate‘i seçin.

Android App Bundle .aab Nedir? Android App Bundle Nasıl Kullanılır?

4- Locate‘i seçtiğinizde release dizini açılacaktır. Bu dizinin içindeki .aab uzantılı dosya bizim Google Play‘e yükleyeceğimiz dosyadır.

Play Store’a App Bundle Dosyasını Yükleme

  • Google Play konsoluna gidin ve “Create Application” seçin.
  • Uygulamanızla ilgili istenen temel bilgileri girdikten sonra “Save” düğmesine tıklayın.
  • Konsolun sol menüsünde, App releases’i seçtikten sonra “Create release” tıklayın.
  • App Bundle biçimini kullanmak için zorunlu olan App Signing’e Google Play’den kaydolun.
  • Browse files seçtikten sonra yüklemek istediğiniz .aab dosyasını ekleyin.

Uygulamanızı yükledikten sonra App Bundle biçimini kullanarak ne kadar alan kazandığınızı görebilirsiniz. Bunu yapmak için, soldaki menüden App Release’i seçin.Uygulamanızın App Bundle parçacığını bulup, düzenle butonuna basın.

Android App Bundle .aab nedir yazımızda .abb dosyaları hakkında bilgiler verdik.

Android App Bundle .aab hakkında sıkça sorulan sorular

Android App Bundle ne demek?

Android App Bundle (.aab), Google Play’de uygulamalarınızın yayınlama biçimidir. Uygulamalarınızı, uygulama paketlerini kullanarak yayınladığınızda uygulamanızın boyutunu küçültebilir, sürümleri sadeleştirebilir ve gelişmiş dağıtım özelliklerini etkinleştirebilirsiniz.

Android App Bundle açılımı nedir?

Android App Bundle (.aab) Android Uygulama Paketi anlamına gelmektedir.

Önceden yüklenmiş apk dosyaları abb olarak değişecek mi?

.aab formatında yüklenmeyen uygulamalar Google tarafından onaylanmayacaktır. Eski yüklediğiniz .apk uygulamaları geçerli durumda kalacak bunlar için herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu