Akıllı Telefon

Telefona Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

Telefona virüs bulaştığı nasıl anlaşılır? Telefona virüs girerse ne yapmalıyız? Telefondan virüs nasıl temizlenir?

Telefona virüs nasıl bulaşır? Telefonda virüs var mı? Telefona virüs bulaştığı nasıl anlaşılır? Telefona virüs girerse ne yapmalıyız? Telefondan virüs nasıl temizlenir? En iyi ücretsiz virüs temizleme programı hangisi?

Telefona virüs nasıl bulaşır?

Telefonlara virüs genel olarak kaynağı belirsiz uygulamaların yüklenmesi yada güvensiz sitelerden indirilen dosyalar yoluyla bulaşır.

Telefonda virüs var mı? Telefona virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

Virüs bulaşmış bir telefon internete girdiğinde sık sık pop-up ve reklamlar açar,  bunun yanında cihaz aşırı şekilde yavaşlar. Batarya ve veri kullanımı artar ve bazı uygulamalar çöker.

Telefona virüs var mı, telefona virüs bulaştığını anlamak için dikkat etmeniz gerekenler şunlar.

Artan Veri Kullanımı: Veri kullanımında ani bir artış fark ederseniz, bu durum bir virüsün cihazınızda arka plan görevleri yürüttüğünü veya telefonunuzdan bilgi aktarmak için interneti kullanmaya çalıştığını gösterebilir.

Uygulamaların Kilitlenmesi :Uygulamalar zaman zaman kilitlenebilir, ancak bir uygulama nedensiz yere düzenli olarak kilitlenmeye başlarsa telefonunuzda virüs/kötü amaçlı yazılım olabilir.

Sahte Uygulamalar : Telefonunuzda, indirdiğinizi hatırlamadığınız bir uygulama fark ederseniz ona giriş yapmaktan uzak durmalısınız. Özellikle Android telefonlarda yaygın bir kötü amaçlı yazılım belirtisi olan sahte uygulamalar, telefondan hemen kaldırılmalıdır.

Aşırı Isınma ve hızlı pil tüketimi : Telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olan birçok etken bulunmaktadır. Bunlardan biri de cihazınızın virüs barındırıyor olmasıdır.

Virüs, telefonunuzun pilini tüketene kadar çok fazla enerji kaybına neden olabilir. Piliniz normalden daha hızlı tükeniyorsa virüsten şüphelenebilirsiniz.

İstenmeyen Reklamlar ve Uygulamalar : İstenmeyen reklam ve uygulamalar, genelde bilgisayar ve telefonunuza truva atı formatında bir zararlı yazılım şeklinde bulaşır. Arka planda çalışırlar, ruhunuz dahi duymaz. İstemediğiniz içerikler geliyorsa, kendisinden kurtulmaya çalıştığınızda zorluk çıkarıyorsa bunun bir truva atı olduğunu anlayabilirsiniz.

Telefon Faturasında Artış : Bazı kötü amaçlı yazılımlar, telefonunuzdan yüksek sayıda ücretli SMS göndererek saldırıyı zorlayabilir. Bu durum telefon faturanızda artışlara yol açabilir.

Telefona virüs girmesi nasıl engellenir?

  1. Android kullanıcıları uygulama ve oyun indirmek için sadece Google Play Store’u , Apple kullanıcıları ise App Store’u kullanmalılar.
  2. Bunun yanında Google Play Store dışında apk kurulum yolu ile yükleme yapanların apk dosyasının kaynağına dikkat etmeleri gerekmektedir.
  3. Bir şey indiriken yada izlerken yanlış bir yere tıklamak sizi girmenizle birlikte arka planda işlem yapmaya başlayan kopya bir siteye yönlendirebilir.
  4. Telefonunuzun ayarlar>güvenlik seçeneklerinde bilinmeyen kaynaklardan yükle seçeneğini devre dışı bırakın.
  5. Telefonunuzun güvenlik seçeneklerinden (PIN, parmak izi, parola, yüz veya iris tarama) en az birini kesinlikle kullanın.
  6. Ayarlar > Yazılım Güncelleştirme menüsüne giderek güncellemeleri denetleyin; yazılım güncellemesi verilmişse yükleyin.
  7. Son olarak sürekli güncelleme alan kapsamlı koruma sunan bir antivirüs uygulaması kullanın. Yazımızın sonunda telefonlar için en iyi antivirüs programlarını bulabilirsiniz.

Bu önemleri alırsanız cihazınıza virüs girme ihtimali oldukça düşük olur.

Telefona virüs girerse ne yapmalıyız?

Telefonunuza virüs bulaştığını farkettiniz ve cihazınızı eski haline getirmek istiyorsunuz. Bazı virüs türlerinde fabrika ayarlarına dönmek bile yeterli olmuyor.

  1. İlk olarak yüklü bir aşağıda verdiğimiz Antivirüs uygulamalarından birini yükleyerek cihazınızda bir tarama gerçekleştirebilirsiniz.
  2. Telefonunuzda daha önce sizin tarafınızdan yüklenmediğine emin olduğunuz pili çabuk tüketen veya mobil internet paketinizi bitirmeye çalışan bir uygulama görürseniz Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama Yöneticisi altından istenmeyen uygulama/uygulamaları kaldırmanızda fayda var.

Telefondan virüs nasıl temizlenir?

Cep telefonunda virüs olduğundan şüphelenildiğinde, bir antivirüs uygulaması kullanılabilir.

En iyi ücretsiz virüs temizleme programları

Avira Antivirus

telefona virus bulastigi nasil anlasilir 4

Avira Antivirus Security, telefon ve tabletler için tam güvenlik sağlayan nadir mobil uygulamalarından biri.

Modern ve herkesin rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmış kullanıcı arayüzü ile gelen Avira Antivirus Security, o anda koruma altında olup olmadığınızı gösteriyor ve cihazınızda güvenlik riski oluşturabilecek bir durum varsa uyarıyor.

‎Avira Mobile Security
‎Avira Mobile Security
Developer: Avira Holding
Price: Free+

ESET Mobile Security & Antivirus

telefona virus bulastigi nasil anlasilir 5

%99.7 tespit oranıyla üstün koruma sunan ESET Mobile Security ile telefon ve tabletiniz her daim koruma altındadır. Ödüllü ESET teknolojisiyle sosyal ağlarda rahat rahat gezinin, güvenli alışverişin keyfini çıkarın.

ESET Mobile Security & Antivirus
ESET Mobile Security & Antivirus
Developer: ESET
Price: Free+

Bu işlemlere rağmen telefonunuzda hala anormal durumlar varsa son çare olarak telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Fotoğraf, video ve mesajlarınızı yedekledikten sonra Ayarlar – Yedekle ve Sıfırla (Bulamazsanız Genel Yönetim) – Sıfırla – Fabrika Ayarlarına Sıfırla yolunu izleyin. Unutmayın, bu işlem cihazınızdaki her şeyi silip süpürür.

AVG Antivirüs

AVG Antivirus, akıllı telefonlar ve tabletler için geliştirilmiş zararlı yazılım tarama uygulamasıdır. Bilgisayarlarınızda kullandığınız ücretisiz AVG ile benzer şekilde çalışarak, mobil cihazının için tehlike oluşturabilecek virüs, trojan, casus yazılım ve zararlı sitelerden sizi gerçek zamanlı olarak korumaktadır.

‎AVG Mobile Security
‎AVG Mobile Security

Avast Mobile Security

avast! Mobile Security, akıllı telefonlar ve tabletler cihazlar için geliştirilmiş Antivirüs ve çalınmaya karşı koruma uygulamasıdır. Otomatik olarak virüs tarama, URL güvenlik testleri ve kişisel bilgileri koruma işlemlerini gerçekleştirmektedir. SMS takibi ve taraması yaparak dışarıdan gelecek tehlikeleri önceden haber verebilme, GPS üzerinden takip, telefon kitleme gibi bir dizi özelliği içinde barındırmaktadır. Gizli uygulamaları yakalayarak size bildirmekte ve bu sayede güvenliğinizi bir adım daha arttırmakta.

‎Avast Mobile Security
‎Avast Mobile Security
Developer: AVAST Software
Price: Free+

Bitdefender Antivirus Free

Bitdefender Antivirus Free, cihazlarınızı en son güvenlik tehditlere karşı koruyan ücretsiz bir güvenlik uygulamasıdır.

Tablet ve telefonunuzu yavaşlatmadan veya pil ömrünü etkilemeden sürekli koruma sağlayan uygulama, mobil cihazınıza indirdiğiniz yeni uygulamaları olası risklere karşı otomatik olarak tarar.

Bitdefender Antivirus Free
Bitdefender Antivirus Free
Developer: Bitdefender
Price: Free
‎Bitdefender Mobile Security
‎Bitdefender Mobile Security

Android yada iPhone telefona format nasıl atılır, telefonu formatlayınca hızlanır mı, telefona format atma zarar verir mi, format garantiyi bozar mı, telefonu formatlayınca neler silinir gibi telefon formatlamayla ilgili soruların cevaplarını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu