Donanım

FreeSync ve G Sync Nedir?

AMD FreeSync ve NVidia G Sync teknolojileri hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Bu yazımızda AMD FreeSync ve NVidia G Sync teknolojileri hakkında bilgilere yer vereceğiz. FreeSync ve G Sync nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

FreeSync ve G Sync nedir yazımıza başlıyoruz.

FreeSync nedir, ne işe yarar?

AMD tarafından geliştirilen FreeSync teknolojisi görüntüleme yuva panellerine gömülü olarak entegre edilen, dinamik yenileme hızı özelliğidir.

FreeSync teknolojisi AMD GPU’lerde monitör ve işlemci arasındaki bağlantı sorunlarını çözümler ve ekranda oluşabilecek görsel dağılmaların, dalgalanmaların önüne geçerek daha pürüzsüz bir oyun performansı sağlar.

AMD FreeSync  teknolojisi ekran kartı ile monitörün eşitlenmesini sağlar ve monitörün ekran kareleri hazır olduğunda görüntülenerek takılma ve dağılmaların önüne geçilmiş olur.

FreeSync gerekli mi?

FreeSync  oyunlarda oluşan ekran yırtılmalarını ortadan kaldıran bir özelliktir.

Ekran yırtılması, oyun oynarken ekranda gösterilen saniye başına kare (FPS) miktarının monitörün tazeleme hızı değerinin (saniye başına gösterebildiği kare sayısı) üstünde olduğu anlarda ortaya çıkan bir görüntü sorunudur.

Özellikle hareketin hızlı olduğu anlarda, dikey objelerde meydana gelir. Sorunun temel sebebi, monitörün ekran kartının ürettiği kare hızına yetişemeyip aynı anda iki farklı kareyi göstermeye çalışmasıdır.

FreeSync ise bu sorunun önüne geçebilmek adına AMD tarafından özel olarak geliştirildi. Görevi VSync ile aynı olsa da aslen VSync’ten farklı bir çalışma prensibine sahip olduğu için çok daha başarılı bir teknoloji.

Ekran yırtılması nedir, neden olur, Ekran yırtılması nasıl önlenir buradaki yazımızdan daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

FreeSync nasıl kullanılır?

FreeSync, AMD tarafından geliştirilen bir teknoloji olduğu için kullanabilmek adına AMD tarafından üretilmiş, uyumlu donanımlara ihtiyaç duyuluyor. Hem kullandığınız monitörün hem de kullandığının ekran kartının FreeSync özelliğini desteklemesi gerek.

FreeSync desteği yalnızca AMD marka ekran kartlarında bulunuyor. Monitörünüzün FreeSync desteğine sahip olup olmadığını da monitör özelliklerinden öğrenebilirsiniz.

AMD FreeSync teknolojisini aktif etmek için gereken donanımlara sahipseniz aşağıdaki adımları uygulayarak kolayca bu teknolojiden faydalanabilirsiniz.

  1. Masaüstüne sağ tıklayarak “AMD Radeon Ayarları”na tıklayın.
  2. Oyun” sekmesine girin.
  3. Global Settings” ya da dilediğiniz oyuna basın.
  4. AMD FreeSync” özelliğini etkinleştirin.

freesync ve g sync nedir 1

FreeSync FPS düşürür mü?

FreeSync yada G-Sync’in sistem performansına bir etkisi yoktur.

FreeSync ve G Sync nedir yazımıza devam ediyoruz.

G Sync nedir?

Nvidia tarafından desteklenen G Sync teknolojisi, monitörün yenileme hızını, ekran kartının render/tarama hızı ile eşzamanlı hale getirir

Free Sync monitörde G Sync nasıl aktif edilir?

  • İlk etapta ekran kartınızı monitöre DisplayPort aracılığıyla bağlamanız gerekiyor. HDMI desteği maalesef yok.
  • İlk kurulumda Display Driver Uninstaller kullanarak tüm sürücüleri temizlemeniz önerilir. Daha sonra yeni sürücü kullanarak temiz kurulum yapmanız en temizi olacaktır.
  • Bağlantıyı yapıp sürücüleri kurduktan sonra, monitörünüzdeki FreeSync desteğini kendi menüsü aracılığıyla açalım.
  • Nvidia Control Panel uygulamasını açalım ve çözünürlüğü değiştireceğiniz sekmeye gidelim.
  • Burada FreeSync destekli monitörümüzü seçelim ve soldan ‘Set up G-Sync’ menüsüne gidelim.
  • Son olarak Enable G-Sync, G-Sync Compatible seçeneğini aktif hale getirelim ve ‘Apply‘ diyelim.

V Sync nedir?

V-SYNC, görüntü dağılmalarının önüne geçmek için yaratılmıştır fakat sonuç olarak ekran görüntü kare oranlarında düşüş, fare hareketlerinde gecikmeler ve takılmalar oyun performansını bozmaktadır.

İngilizce dilindeki ‘Vertical’ ve ‘Synchronization’ kelimelerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkarılmış “VSync” ifadesinin Türkçe karşılığı “dikey senkronizasyon”dur.

FreeSync ve G Sync nedir yazımız sona erdi.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu